Reprezentaci Iberoameryki na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi

009812c9a36d9b59062d6a0c6ad36f21
Foto: ofsajd.onet.pl

W Soczi rozpoczynają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Przygotowaliśmy zestawienie iberoamerykańskich sportowców, którzy na nich wystartują.

Argentyna

Salome Bancora (narciarstwo alpejskie)
Ma 20 lat i urodziła się w Buenos Aires. Po raz pierwszy w zawodach wystartowała w wieku 6 lat. Najlepszym jej wynikiem na mistrzostwach świata jest 40. miejsce w Garmisch-Partenkirchen w 2011 r.

Cristian Javier Simari Birkner (narciarstwo alpejskie)
Urodził się w Bariloche i ma 33 lata. Debiutował w 1995 r. Jego siostra Macarena oraz kuzyn Jorge również wystartują w narciarstwie alpejskim w Soczi. Rywalizację na olimpiadzie chciałby zakończyć w pierwszej piętnastce. Jego najlepszym wynikiem w olimpijskich startach jest jak dotychczas 17. miejsce w slalomie w Salt Lake City. Startował również w Turynie i Vancouver. Jest wielokrotnym laureatem nagrody dla Argentyńskiego Narciarza Roku. W 2002 i 2010 r. był chorążym argentyńskiej reprezentacji olimpijskiej. Więcej można przeczytać o nim na jego stronie internetowej.

Macarena Simari Birkner (narciarstwo alpejskie)
Ma 29 lat i urodziła się w Bariloche. Startowała w Salt Lake City, Turynie i Vancouver. Swój najlepszy wynik olimpijski osiągnęła w 2002 r. w kombinacji alpejskiej zajmując 17. miejsce.

Jorge F. Birkner Ketelhohn (narciarstwo alpejskie)
Ma 23 lata i urodził się w Buenos Aires. W zeszłorocznych mistrzostwach świata w austriackim Schladming zajął 43. miejsce w supergigancie. Występ w Soczi chciałby zakończyć w pierwszej trzydziestce.

Julietta Quiroga (narciarstwo alpejskie)
Ma 25 lat i urodziła się w amerykańskim Crossnore. Startowała na mistrzostwach świata w Garmisch-Partenkirchen (2011) oraz Schladming (2013), jednak nie ukończyła żadnej z konkurencji.

Sebastiano Gastaldi (narciarstwo alpejskie)
Ma 22 lata i urodził się we włoskim Piove di Sacco. Startował na mistrzostwach świata w Garmisch-Partenkirchen (2011) oraz Schladming (2013), jednak nie ukończył żadnej z konkurencji. Jego siostra Nicol wystąpiła w narciarstwie alpejskim w Vancouver.

Federico Pablo Cichero (biegi narciarskie)
Ma 30 lat. Startował na mistrzostwach świata w Oslo (2011) i Val di Fiemme (2013).

Brazylia

Isabel Clark Ribeiro (snowboard)
Ma 37 lat i pochodzi z Rio de Janeiro. Na tamtejszym Uniwersytecie Federalnym skończyła architekturę. W 2006 r. w Turynie zajęła 9. miejsce, a cztery lata później w Vancouver – 19. Na obu olimpiadach byłą chorążym brazylijskiej reprezentacji. Po raz pierwszy zobaczyła śnieg w wieku 18 lat, odwiedzając brata (snowboardzistę) w USA. Więcej można dowiedzieć się z jej strony internetowej i profili na portalach społecznościowych.

Maya Harrisson (narciarstwo alpejskie)
Ma 21 lat. Urodziła się w Rio de Janeiro. Została adoptowana przez parę o szwajcarsko-włosko-kanadyjskim pochodzeniu. Już przed pierwszymi urodzinami przyjechała do Szwajcarii, gdzie się wychowała. Ma podwójne obywatelstwo. W Vancouver nie ukończyła slalomu giganta, a w slalomie zajęła 48. miejsce. Po igrzyskach na dwa lata przerwała starty w związku z kontuzją.

Jhonatan Longhi (narciarstwo alpejskie)
Urodził się 26 lat temu w Sao Paulo. Został adoptowany przez włoskie małżeństwo i posiada podwójne obywatelstwo. Na nartach nauczył się jeździć w Piemoncie. Wyczynowo uprawia ten sport od 2010 r. W Vancouver zajął 56. miejsce w slalomie gigancie, a slalomu nie ukończył.

Jaqueline Mourao (biegi narciarskie i biatlon)
Ma 38 lat i urodziła się w Minas Gerias. W Turynie zajęła 67. miejsce na 10 km stylem klasycznym, a w Vancouver 66. miejsce stylem dowolnym na tym samym dystansie. Jest pierwszym brazylijskim sportowcem, który wystartował zarówno w letnich, jak i zimowych igrzyskach olimpijskich. W Atenach i Pekinie reprezentowała Brazylię w kolarstwie górskim. Sportami zimowymi zajęła się za namową swojego męża, kanadyjskiego trenera i byłego narciarza Guido Vissera. Biegać na nartach zaczęła w Kanadzie w 2005 r., gdy śnieg uniemożliwił jej trening na rowerze. Prowadzi stronę internetową oraz udziela się na portalach społecznościowych.

Leandro Ribela (biegi narciarskie)
Ma 33 lata. Na nartach zaczął jeździć w wieku 12 lat, podczas rodzinnej wycieczki do argentyńskiego Bariloche. Gdy miał 19 lat, został trenerem narciarskim w USA. W Vancouver zajął 90. miejsce na 15 km stylem dowolnym. Ukończył ekonomię na Pontifícia Universidade Católica de São Paulo. Jest sekretarzem generalnym Brazylijskiego Związku Sportów Zimowych (CBDN). Jego poczynania można śledzić na profilu na Facebooku.

Joselane Santos (narciarstwo dowolne)
Ma 29 lat. Pochodzi z Sao Paulo. Jako gimnastyczka startowała w międzynarodowych zawodach. Narciarstwo dowolne uprawia od zeszłego roku. O jej przygotowaniach można dowiedzieć się trochę z profilu na Facebooku. W narciarstwie dowolnym miała również wystartować 25-letnia Lais Souza, która dwukrotnie występowała na letniej olimpiadzie w gimnastyce. Niestety podczas treningów uległa zagrażającemu życiu wypadkowi.

Isadora Williams (łyżwiarstwo figurowe)
Urodziła się w 1996 r. w Atlancie. Na łyżwach zaczęła jeździć w wieku 4 lat. Wychowała się w USA, zdecydowała się jednak reprezentować ojczyznę swojej matki – Brazylię. W zeszłorocznych mistrzostwach świata zajęła 25. miejsce. W 2012 r. zdobyła historyczny dla Brazylii brązowy medalu na międzynarodowych zawodach Golden Spin Zagrzeb. W trakcie sezonu trenuje 24 godziny tygodniowo.

Fabiana Santos i Sally Mayara Da Silva (bobsleje)
Fabiana Santos ma 30 lat i pochodzi z Sao Paulo. Po raz pierwszy do bobsleja wsiadła w 2003 r. W 2007 r. wystąpiła w podnoszeniu ciężarów na Igrzyskach Panamerykańskich.
Sally Mayara Da Silva ma 26 lat i będzie pierwszą reprezentantką Jaraguá do Sul na zimowej olimpiadzie. Swoją dyscyplinę uprawia od zeszłego roku. Wcześniej startowała w lekkoatletyce. Jako swój sportowy cel podaje medal olimpijski w Soczi.

Odirlei Pessoni, Edson Ricardo Martins, Fabio Gonçalves Silva, Edson Bindilatti (bobsleje)
Odirlei Pessoni ma 31 lat i urodził się w Sao Paulo. Bobsleje uprawia od 2009 r. Wcześniej występował w dziesięcioboju. Za swoich idoli uważa Ronaldo i Ayrtona Sennę.
Edson Ricardo Martins ma 24 lata i również pochodzi z Sao Paulo. Bobsleje uprawia od 2012 r.
Fabio Gonçalves Silva ma 36 lat i urodził się w Brasilii.
Edson Bindilatti ma 34 lata i pochodzi z Bahii. Do bobsleja po raz pierwszy wsiadł w 2000 r. Został zaproszony do spróbowania swoich sił, mimo że wcześniej nigdy nie widział śniegu. W związku ze swoimi przygotowaniami do olimpiady (które można śledzić na Facebooku) stracił pracę. W tej samej konkurencji, co w Soczi, w Salt Lake City zajął 27. miejsce, a w Turynie 25. W 2001 r. został mistrzem Ameryki Południowej w dziesięcioboju. W tej dyscyplinie jest również 6-krotnym mistrzem Brazylii.
W Soczi zespół chciałby zająć miejsce w pierwszej dwudziestce.

Chile

Noelle Barahona (narciarstwo alpejskie)
Ma 23 lata i urodziła się w Santiago de Chile. Startowała już w Vancouver i Turynie, gdzie była najmłodszą narciarką alpejską. Na olimpiadach zajmowała dotychczas miejsca od 28. do 41. Studiuje matematykę na Universidad Católica de Chile.

Eugenio Claro (narciartswo alpejskie)
Ma 20 lat i pochodzi z Santiago de Chile.

Yonathan Jesús Fernández (biegi narciarskie)
Urodził się w 1986 r. Chciałby zostać najwyżej sklasyfikowanym południowoamerykańskim biegaczem w Soczi. W związku z brakiem lepszych możliwości, zazwyczaj trenuje na chilijskich drogach.

Dominique Ohaco (narciarstwo dowolne)
Ma 18 lat i pochodzi z Santiago de Chile. Narciarstwo dowolne uprawia od 5 lat za zachętą rodziców. W zeszłorocznych mistrzostwach świata zajęła 9. miejsce w slopestyle’u. W Soczi zamierza powalczyć o medal.

Henrik von Appen (narciarstwo alpejskie)
Urodził się w 1994 r. w Santiago de Chile. Na zeszłorocznych mistrzostwach świata w austriackim Schladming zajął 67. miejsce w slalomie gigancie oraz nie ukończył slalomu.

Stephanie Joffroy (narciarstwo dowolne)
Urodziła się 22 lata temu w Santiago de Chile. W zeszłorocznych mistrzostwach świata zajęła 27. miejsce w ski crossie. Na nartach zaczęła jeździć, jak tylko nauczyła się chodzić. Jej ojciec był zawodowym narciarzem. Jako swoje sportowe cele określa występ na olimpiadach w 2014 i 2018 r. Mogła reprezentować Francję, jednak wybrała Chile. Więcej można dowiedzieć się na jej stronie internetowej i z profili w portalach społecznościowych.

Meksyk

Hubertus von Hohenlohe (narciarstwo alpejskie)
To prawdopodobnie najbardziej barwna postać wśród reprezentantów Iberoameryki. Jest potomkiem rodziny królewskiej Wirtembergii. Ma 55 lat i urodził się w mieście Meksyk. Debiutował w 1981 r., kiedy to założył Meksykański Związek Narciarski. Brał udział w olimpiadach w Sarajewie (1984), Calgary (1988), Albertville (1992), Lillehammer (1994) i Vancouver (2010). W Turynie nie wystartował, ponieważ (jak sam twierdzi): “federacja nie chciała wysyłać tylko jednego zawodnika z niemieckim nazwiskiem”. W Vancouver wystąpił w stroju desperado, tym razem jego kombinezon nawiązuje do mariachis. W Soczi zostanie rekordzistą Meksyku pod względem liczby udziałów w igrzyskach olimpijskich. Najlepszy wynik osiągnął w Sarajewie, zdobywając 26. miejsce. Mówi po hiszpańsku, francusku, włosku, niemiecku i angielsku. Ma również obywatelstwo austriackie. Jako piosenkarz popowy wydał osiem płyt pod pseudonimem Andy Himalaya. Jest również profesjonalnym fotografem. Jak twierdzi, zainteresowanie sztuką i fotografią zawdzięcza przyjaźni z Andym Warholem.

Paragwaj

Julia Marino (narciarstwo dowolne)
Urodziła się w Bahia Negra i ma 21 lat. Została adoptowana przez amerykańską parę, gdy miała 8 miesięcy, w związku z czym ma również amerykańskie obywatelstwo. W 2013 r. po raz pierwszy powróciła do Paragwaju i zdecydowała, że chce reprezentować swoją ojczyznę, dzięki czemu będzie pierwszym sportowcem z tego kraju na olimpiadzie zimowej. W sezonie 2012/13 dwukrotnie zajęła drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata. Zimą spędza w górach od czterech do pięciu godzin dziennie. Trenuje również na trampolinie.

Peru

Peru wysyła do Soczi tę samą trójkę zawodników, którzy w Vancouver tworzyli pierwszą reprezentację tego kraju na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Roberto Carcelén (biegi narciarskie)
Ma 43 lata. W Vancouver zajął 94. miejsce w biegu dowolnym na 15 km, zostając pierwszym reprezentantem Peru na zimowych igrzyskach olimpijskich. Karierę sportową rozpoczął w 2006 r. Zamierza zakończyć ją po występie w Soczi. Trenuje dwa razy dziennie, w sumie trzy godziny. Prowadzi swoją stronę internetową.

Ornella Oettl Reyes (narciarstwo alpejskie)
Ma 22 lata i urodziła się w Monachium. Jej ojciec jest Niemcem, a matka Peruwianką. O reprezentowaniu kraju matki zadecydowała w 2009 r. W Vancouver wystartowała w slalomie i slalomie gigancie, nie ukończyła jednak żadnej z tych konkurencji.

Manfred Oettl Reyes (narciarstwo alpejskie)
Ma 20 lat i jest bratem Ornelli Oettl Reyes. Również urodził się w Monachium. W Vancouver zajął 67. miejsce w slalomie gigancie oraz nie ukończył slalomu. O reprezentowaniu Peru również zadecydował w 2009 r.

Wenezuela

Antonio José Pardo Andretta (narciarstwo alpejskie)
Ma 43 lata i urodził się w Caracas.

Źródło: sochi2014.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *