Kanion Chicamocha

Źródło:  http://i1.trekearth.com/photos/31901/dsc02624.jpg
Foto: i1.trekearth.com

Kanion Chicamocha to godna podziwu i majestatyczna forma geologiczna obejmująca sporą powierzchnię w centralno-wschodniej części Kolumbii, w departamencie Santander, ok. 50 km od miasta Bucaramanga (stolicy departamentu). Okazała forma geologiczna jest wytworem erozyjnej działalności rzeki (El Río Chicamocha), która rzeźbiła tę formę przez kilkadziesiąt milionów lat. Rzeka ta, jest jedną z najdłuższych rzek w tej części kraju – jej długość wynosi ok. 227 km.

Foto: benlo.com
Foto: benlo.com

Co ciekawe, kanion ten, którego głębokość wynosi w przybliżeniu 2 km, jest głębszy od słynnego Wielkiego Kanionu Kolorado (Arizona, USA), który liczy sobie ok. 1600 m głębokości. W celu zaspokojenia ciekawości swojej i co niektórych, dodam, że kraj, w którym znajduje się najgłębszy kanion na świecie to terytorialny sąsiad Kolumbii – Peru, gdzie znajduje się kanion Colca, będący ponad dwa razy głębszy od tego w Kolorado! Jako ciekawostkę ‘’przemycę’’ jeszcze fakt, że pierwszego jego przepłynięcia dokonali Polacy ponad 30 lat temu. Jednak wracajmy do Kolumbii!

Foto: 4.bp.blogspot.com
Foto: 4.bp.blogspot.com

Imponujący kanion, rzeka oraz pobliskie rozległe, zielone obszary to 3 komponenty, które razem tworzą Park Narodowy Chicamocha (hiszp. Parque Nacional del Chicamocha). Teren parku stanowi doskonałą atrakcję turystyczną, dzięki swoim nieprzeciętnym widokom, a także całą gamą różnorodnych form aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dla zwolenników i miłośników aktywności ekstremalnych, w ofercie znajdziemy lot na paralotni, wspinaczkę górską, przelot helikopterem czy spływ pontonem. Zarówno wśród dorosłych jak i tych młodszych turystów, furorę robi spacer po linie. W sumie dostępne są trzy trasy. Pierwsza z nich, znajdująca się w tylnej części parku i mająca długość 450 m, umożliwia obserwację całego kanionu. Druga jest nieco krótsza, ale może przyprawiać o dreszcze emocji i niezłe zawroty głowy. Trzecia jest przystosowana dla dzieci. Przeciętny odwiedzający może spróbować swoich sił w łowieniu ryb, wędrowaniu przez dzikie obszary (tzw. bushwaking) czy spływie kajakiem.

Foto: colombia.travel
Foto: colombia.travel

Cechą charakterystyczną parku jest kolej linowa, która została uruchomiona i oddana do użytku w styczniu 2009 roku. Kolejka ma 38 wagoników, które zatrzymują się na trzech stacjach widokowych i przemierzają kanion dalej, tam i z powrotem. Jest to doskonała okazja to podziwiania widoków z różnych perspektyw.

Malownicze widoki, podniebne rejsy, kręta rzeka, z perspektywy której co kilka metrów możemy zobaczyć inny widok, wędrówki i kolumbijska natura w całej swojej dostojnej okazałości. To wszystko sprawiło, że w 2009 roku Kanion Chicamocha był nominowany w konkursie na 7 Cudów Świata!

Barbara Torous

Źródło:  http://www.spanishincolombia.gov.co/uploads/ckfinder/userfiles/images/vida_urbana/Foto%204%20N4VIbucara_Turismo_Parque%20Chicamocha.jpg
Foto: spanishincolombia.gov.co
Źródło:  http://www.colombiapasajes.com/wp-content/uploads/2009/09/Parque-Nacional-Natural-Chicamocha-Panachi.jpg
Foto: colombiapasajes.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *