Pokonać Bestię, czyli jak kobiety ze stanu Veracruz w Meksyku walczą z pociągiem śmierci, cz. II

Las Patronas pomagają

Ważnym zagadnieniem jest reakcja społeczeństwa na problem migracyjny. Nie wszystkie regiony i miejscowości, które mija La Bestia pozostają obojętne na sytuację nielegalnych migrantów. Wśród wielu inicjatyw broniących praw człowieka na uwagę zasługuje zrodzona z bezinteresownej chęci pomocy grupa składająca się początkowo 14 kobiet i 2 mężczyzn o nazwie Las Patronas, działająca w małym miasteczku w Guadalupie, w stanie Veracruz w środkowo-wschodnim Meksyku.

Źródło: http://www.capitalveracruz.com.mx
Źródło: http://www.capitalveracruz.com.mx

Działalność Las Patronas zaczęła się przypadkiem, kiedy dwie siostry, w drodze ze sklepu zauważyły pociąg z ludźmi proszącymi o jedzenie i postanowiły oddać im swoje zapasy żywieniowe. Wróciwszy do domu, podzieliły się tym doświadczeniem z innymi i wspólnie doszły do wniosku o potrzebie rozpoczęcia stałej pomocy dla migrantów z pociągu. Od tego momentu kobiety z Guadalupe de Veracruz codziennie altruistycznie oddają część swoich zapasów potrzebującym migrantom. Dziennie przygotowują od 15 do 20 kilogramów gorącej fasoli z ryżem (los frijoles con arroz), co starcza na ok. 300 posiłków dziennie. Kiedy nadjeżdża Bestia, zbliżają się do drogi i mają 15 minut na przekazanie żywności i wody. Z czasem opisana pomoc stała się wielowymiarowa i objęła nie tylko gorące posiłki, które w biegu przekazują migrantom, ale również ciepłe ubranie, leki i podstawowe artykuły higieniczne. Pomimo życia w jednym z najbardziej niebezpiecznych regionów jako jedne z pierwszych dały prosty przykład ludzkiej solidarności i współczucia dla cierpienia innych. Z problemem nie poradziły sobie rządy państw, przez które przebiega trasa, nie dało rady też przedsiębiorstwo, którego częścią jest skład La Bestia, ani regionalne władze, które przerzucają odpowiedzialność na drugą stronę i dyplomatycznie zamykają oczy, podkreślając, że jest to przecież pociąg towarowy, a więc z samej definicji nieprzeznaczony dla ludzi, którzy sami narażają się na niebezpieczeństwo.

Norma Romero Vázquez, Meksykanka stojąca na czele Las Patronas, wyjaśnia że ich pomoc dawno już nie polega tylko na dostarczaniu zapasów. Już w 1997 otworzyła drzwi swojego domu dla rannej dziewczynki z Hondurasu, która doświadczyła przemocy podróżując pociągiem z rodziną. Norma i jej siostry zaopiekowały się nią aż do pełnego powrotu do zdrowia i zdecydowały, że od tej pory drzwi ich domu będą otwarte dla każdego imigranta i ofiary La Bestia.

Las Patronas otrzymują wiele dotacji nie tylko od osób fizycznych, uniwersytetów, lokalnych, ale też dużych przedsiębiorstw, jak między innymi MASECA MÉXICO czy CHEDRAUI. We wsparcie Las Patronas zaangażowali się również znani obywatele Meksyku, rektorzy uniwersytetów, dziennikarze, ludzie nauki, literatury i filmu, jak m.in: pisarka meksykańska pochodzenia polskiego Elena Poniatowska, aktorka Jesusa Rodríguez czy aktor Damin Alcazar. Leonila Vázquez, dziennikarka z CNN México, wyjaśnia, że Las Patronas mają poczucie misji i niesienia pomocy migrantom, tym bardziej, że patronką ich miasta jest Matka Boska z Guadalupe. To właśnie ona widnieje na muralu schroniska wybudowanego w Guadalupe z inicjatywy Las Patronas specjalnie dla migrantów. Nie brakuje jednak i głosów krytyki wśród społeczności latynoamerykańskiej, która dopatruje się w ich działalności osobistych korzyści i żądzy sławy. Jak mówi pomysłodawczyni Las Patronas, Norma Romero Vázquez, ”Niektórzy mówią, że zarabiamy na naszej działalności, ale tak naprawdę nie pracujemy dla pieniędzy, a jesteśmy finansowane przez organizacje non-profit (OSAL – organizaciones sin animo de lucro, OSFL – organizaciones sin fines de lucro). Poza tym zawsze znajdzie się osoba, która stwierdzi, że ktoś, kto daje za darmo jedzenie, nie może nie czerpać z tego zysku. Dlatego zapraszamy wszystkich podejrzliwych niedowiarków do współpracy i poznania warunków naszej codziennej pracy charytatywnej. Zapewniam, że ani my, ani migranci nie opływamy w luksusy”.

Źródło: 2neweb.com
Źródło: 2neweb.com

W 2013 roku Las Patronas zostały uhonorowane Państwową Nagrodą Praw Człowieka Meksyku za promocję postawy wsparcia i pomocy wobec migrantów. Norma Romero Vázquez odebrała tę nagrodę wraz z siostrami z rąk Prezydenta Meksyku Enrique Peñi Nieta. Otrzymały również tytuł honorowy od prezesa Organizacji FIND (Fundación Nacional de Niños Robados y Desaparecidos) Juana Manuela Estrady Juáreza za swój wkład w obronę praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Prowadzona jest również kampania międzynarodowa, aby uhonorować Las Patronas hiszpańską Nagrodą Księżnej Asturii (el Premio Princesa de Asturias 2015).

O działalności Las Patronas powstały już cztery filmy meksykańskie i jeden hiszpański. Najnowsza meksykańska produkcja dokumentalna to „Llévate mis amores” w reżyserii Arturo Gonzáleza Villaseño. Oto zwiastun:

Alicja Serafin

Źródła:

1) http://www.taringa.net/posts/imagenes/15732549/La-Bestia-el-tren-de-la-muerte-a-Estados-Unidos.html

2) http://www.elmundo.es/america/2013/08/30/mexico/1377854922.html

3) http://mexico.cnn.com/nacional/2013/11/20/las-patronas-que-alimentan-a-migrantes-premio-de-derechos-humanos-2013

4) http://www.appleseedmexico.org/la-historia-de-las-patronas-de-veracruz/

5) http://www.periodistadigital.com/religion/solidaridad/2015/08/19/de-patronas-a-princesas-iglesia-religion-premio-concordia-obispos-mujeres-veracruz-tren-la-bestia-chiapas-eeuu-documental-llevate-mis-amores-vias-extorsion-abusos-migrantes.shtml