Podsumowanie pierwszego roku rządów Enrique Peña Nieto

466px-Presidente_Enrique_Peña_Nieto._Fotografía_oficial
Foto: wikimedia.org

1 grudnia 2013 r. Enrique Peña Nieto świętował pierwszy rok kadencji prezydenckiej. Jego ubiegłoroczne zwycięstwo oznaczało powrót do władzy Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej (PRI) – ugrupowania politycznego, które rządziło nieprzerwanie w latach 1929-2000.

Wygraną Enrique Peñi Nieta międzynarodowe media komentowały jako nadejście „momentu Meksyku”. Propozycje reform, które miały przynieść państwu fundamentalne zmiany wzbudziły nadzieję na realną poprawę sytuacji ponad stu milionów obywateli.

Thomas L. Friedman, felietonista gazety „New York Times” prorokował nawet, że ekonomiczną potęgą świata XXI wieku stanie się właśnie Meksyk.

Na początek przypomnijmy trzynaście zobowiązań, które w pierwszym orędziu do narodu zdefiniował obecny prezydent.

  1. Utworzenie dwóch nowych sieci telewizyjnych i zapewnienie szerokopasmowego dostępu wszystkim gospodarstwom domowym.
  2. Budowa nowych połączeń kolejowych, najpierw na trasie México-Querétaro, México-Toluca i Yucatán-Quintana Roo.
  3. Rozpoczęcie prac przy budowie trzeciej linii metra w Monterrey, zapewnienie możliwości przejazdu z Chalco do La Paz i poszerzenie trasy pociągu elektrycznego w obszarze metropolitarnym Guadalajary.
  4. Ustawa o odpowiedzialności fiskalnej i długu publicznym, w celu ograniczenia zadłużenia rządów stanowych.
  5. Środki oszczędnościowe w roku budżetowym.
  6. Zaproponowanie Kongresowi pakietu ekonomicznego na rok 2013 z deficytem budżetowym równym 0%.
  7. Utworzenie jednolitego kodeksu karnego dla całego kraju.
  8. Opublikowanie przyjętej przez Kongres ustawy o ofiarach.
  9. Powstanie Narodowego Programu Zapobiegania Przestępczości przy udziale wszystkich ministerstw kraju.
  10. Rozszerzenie programu „70 i więcej” na osoby powyżej 65. roku życia.
  11. Wprowadzenie ubezpieczenia na życie dla żywicieli rodzin, aby zapewnić ich dzieciom gwarancję edukacji aż do poziomu uniwersyteckiego.
  12. Zorganizowanie Narodowej Krucjaty przeciwko Głodowi.
  13. Reforma trzeciego artykuły konstytucyjnego i systemu karier nauczycielskich, co pozwoliłoby wyeliminować istnienie dożywotnich miejsc pracy dla nauczycieli.

Najważniejsze osiągnięcie pierwszego roku prezydentury to tzw. „Pakt dla Meksyku”, porozumienie trzech głównych sił politycznych kraju zawarte w celu wpłynięcia na Kongres i uchwalenia najważniejszych reform. Niestety, przyjęty na początku kadencji kompromis zaczął się psuć już w kwietniu. PAN (Partia Akcji Narodowej) oskarżyła PRI o wyborcze używanie programów społecznych w celu zyskania głosów dla swoich kandydatów w lokalnych wyborach. Do pogorszenia sytuacji doszło kilka dni temu, po tym jak lewicowa partia Rewolucji Demokratycznej opuściła przymierze.

Zanim do tego doszło, prezydentowi udało się przeprowadzić kilka bardzo ważnych dla państwa zmian. Do najistotniejszych zaliczają się:

 Reforma edukacji

  • ustanowienie obowiązkowej ewaluacji pracy nauczycieli;
  • przeprowadzenie spisu powszechnego w celu wykazania faktycznej liczby uczniów i nauczycieli;

Reforma podatkowa

  • stworzenie specjalnego podatku dla wysokokalorycznego jedzenia i słodzonych napojów;
  • opodatkowanie transakcji na rynku giełdowym;
  • obowiązkowe rozliczanie opłat drogą elektroniczną przez wszystkich podatników;

Reforma finansowa

  • banki będą miały więcej uprawnień do zbierania długów;
  • utworzenie biura informacji instytucji finansowych;
  • klienci mogą przenosić kredyty do innych banków;

Reforma telekomunikacji

  • zapewnienie włączenia mieszkańców do społeczeństwa informacyjnego;
  • utworzenie Państwowego Instytutu Telekomunikacji;
  • surowe karanie praktyk monopolistycznych.

Oczekuje na realizację: reforma energetyczna

  • Wzbudza liczne kontrowersje, ponieważ jej skutkiem ma być otwarcie sektora dla inwestycji prywatnych w ramach historycznych zmian w konstytucji; rezultatem  będzie obalenie monopolu Petroleos Mexicanos (Pemex) – firmy działającej od ponad 60 lat.

Trzeba przyznać, że pierwszy rok prezydentury Peñi Nieta z wielu powodów nie należał do najłatwiejszych. Klęski żywiołowe, które spustoszyły sporą część terytorium kraju, tragiczne wypadki, strajki, protesty i przemarsze na długo pozostaną w pamięci obywateli.

Do najbardziej znaczących momentów pierwszych 365 dni rządów Peñi Nieta z pewnością można zaliczyć następujące wydarzenia:

1 grudnia grupy protestujące przeciwko objęciu przez Peñę Nieta fotelu prezydenckiego udały się w kierunku Kongresu. Nie obyło się bez starć z policją. Doszło do aktów wandalizmu w historycznym centrum miasta. Zatrzymano ponad 100 osób.

31 stycznia 2013 roku doszło do eksplozji w siedzibie Pemexu, zginęło 37 osób.

25 lutego przyjęto reformę szkolnictwa. Prezydent ustanowił nowe mechanizmy oceny pracy nauczycieli. Od tamtej pory jego głównym przeciwnikiem stał się Krajowy Koordynator Pracowników Edukacji.

15 marca pojazd przewożący sprzęt pirotechniczny na święto religijne w regionie Tlaxcala został trafiony przez wystrzeloną rakietę, co doprowadziło do potężnej eksplozji. Zginęło 17 osób a 152 zostały ranne.

Między 13 a 15 września nad wybrzeżami Meksyku jednocześnie przeszły dwie burze tropikalne, „Ingrid” i „Manuel”, które spowodowały powodzie, lawiny błotne i osunięcia ziemi. Najbardziej ucierpiał stan Guerrero.

Chociaż prezydent odwiedził zniszczony region ponad 10 razy i ogłosił utworzenie nowego protokołu do walki z klęskami żywiołowymi, według przeprowadzonego sondażu 53% Meksykanów uważa, że jego reakcja była niewystarczająca.

5 października w Chihuahua, podczas pokazu „Extremo Aero Show”, ,,Monster truck” uderzył w obserwatorów. Zmarło 9 osób, w tym 1 dziecko, około 80 osób zostało rannych.

Istotne zagadnienia

Bezpieczeństwo

Kłopotem, który musi rozwiązać prezydent jest kwestia bezpieczeństwa (albo raczej jego braku) obywateli. Rosnące wpływy zorganizowanych grup przestępczych, znajdywane coraz częściej masowe groby i niemalejący przemyt narkotyków to główne osie problemu.

Peña Nieto uważa, że wykorzystanie zaawansowanych broni lub zwiększenie udziału sił zbrojnych nie zwalczy przestępczości, więc jego strategia opierać się będzie na zapobieganiu i promowaniu pokojowego współistnienia. Rząd podkreśla zatrzymanie 67 z 122 najbardziej poszukiwanych przestępców w kraju. Mimo to Meksykanie nie czują się bezpieczniej.

Bezrobocie i finanse kraju

Prezydent powiedział, że „polityka gospodarcza powinna znaleźć odzwierciedlenie w kieszeniach Meksykanów” i zapewnić poprawę jakości życia. Niestety, wzrost gospodarczego w tym roku spadł z 3,1% do 1,8% , a bezrobocie wzrosło .

Z sondażu firmy Parametría wynika, że 45% Meksykanów sądzi, że Peña Nieto poległ w walce z ubóstwem, a według 40% nie zrobił nic w kwestii tworzenia nowych miejsc pracy.

Współpraca międzynarodowa

W polityce zagranicznej wciąż najważniejsze wydają się stosunki z USA. Prezydent odszedł jednak od polityki skupiającej się na bezpieczeństwie granic, przywiązując uwagę również do kwestii gospodarki i edukacji.

W czasie dwunastu miesięcy prezydentury podpisał także umowy handlowe z Kostaryką, Salwadorem, Gwatemalą, Hondurasem i Nikaraguą.

Bardzo ważnym tematem tegorocznych dyskusji w dziedzinie międzynarodowej dyplomacji było rzekome szpiegostwo amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, która miała sprawdzać między innymi korespondencję elektroniczną byłego prezydenta Meksyku, Felipe Calderona. Reakcja meksykańskiego rządu w tej sprawie została określona jako „ostrożna”.

Podsumowując, Enrique Peña Nieto nie wprowadził zmian, które w spektakularny sposób poprawiłyby sytuację w państwie. Pozytywny początek kadencji i uchwalenie kilku bardzo potrzebnych reform na pewno można uznać za sukces. Problemy w ostatnich miesiącach, rozpad istotnego dla przyszłych reform „Paktu dla Meksyku”, brak widocznego wzrostu gospodarczego i mało efektywne próby walki z przestępczością nie pozwalają uznać tego roku za w pełni udany.

Pozostaje nam życzyć prezydentowi powodzenia na nadchodzące miesiące prezydentury i mieć nadzieję, że Meksyk zmierza ku stopniowej poprawie.

Ewa Urbańczyk

Źródła:

http://mexico.cnn.com/nacional/2013/11/25/el-primer-ano-de-pena-nieto-jaloneos-triunfos-y-pendientes

http://www.adnpolitico.com/promesometro

http://www.lavoz.com.ar/mundo/pena-nieto-cumple-un-ano-de-gestion-y-sus-reformas-aun-estan-pendientes

http://www.maspormas.com/nacion-df/mexico/enrique-pena-nieto-un-ano-de-gobierno

http://www.publimetro.com.mx/noticias/tragedias-en-un-ano-de-mandato-de-enrique-pena-nieto/mmkC!RT6kWvFlnPuTk/

http://mexico.cnn.com/nacional/2013/11/29/los-eventos-que-no-estaban-en-el-guion-para-el-primer-ano-de-pena-nieto?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+cnnmexico%2Fnacional+%28Nacional%29

2 thoughts on “Podsumowanie pierwszego roku rządów Enrique Peña Nieto”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *