Podróż do laguny Rapagna (hiszp. Laguna de Rapagna) należy rozpocząć wczesnym rankiem, a najlepiej – wraz z pierwszym autobusem odjeżdżającym do miasta Chosica o godzinie 5:00. Przejazd na trasie Lima – Chosica nie powinien kosztować więcej niż 4-6 soli. Autobusy można znaleźć przy Plaza Bolognesi, Plaza 2 de Mayo, Av. Venezuela, Av. Alfonso Ugarte, Av. Arica, Paseo Colón, Av. Grau i óvalo de Santa Anita. Innym wyjściem jest też złapanie busa z dowolnego punktu na Carretera Central.
Po ok. 1,5-2 h autobus dojeżdża do centrum Chosiki. Dobrym pomysłem jest zapytanie kierowcy, w którym miejscu należy wysiąść, aby przesiąść się do busa jadącego w stronę San Mateo. Nie ma ustalonych godzin odjazdu – jeśli pojazd jest wypełniony, odjeżdża, w przeciwnym wypadku należy przygotować się na dłuższą chwilę oczekiwania. Na terenie mini-dworca znajduje się dość przyzwoita toaleta, bar i kilka stoisk z kanapkami oraz przekąskami. Przejazd, trwający w przybliżeniu 1 h kosztuje ok. 6 soli.
San Mateo to małe miasteczko, w którym znajduje się fabryka wody o tej samej nazwie. Poza rzeczoną wodą w sklepach nie da się znaleźć dużo więcej. Przy rynku znajduje się obskurna, choć darmowa toaleta. Niektórzy zalecają pozostanie na noc w San Mateo w celu lepszej aklimatyzacji na wysokości. Aby dostać się do Rio Blanco, należy złapać taksówkę, która kosztuje w przybliżeniu 15 soli. Od momentu opuszczenia pojazdu jedynym sposobem przemieszczania się pozostają własne nogi, dlatego warto poprosić taksówkarza o zatrzymanie się możliwie jak najbliżej podejścia do laguny.
A dalej? Hej, przygodo! Podejście powinno zająć ok. 4-5 h, w zależności od kondycji fizycznej i warunków pogodowych. Należy pamiętać, że maszerowanie na wysokości 3000-4000 m n.p.m. różni się od maszerowania na niższych wysokościach, dlatego mierzmy siły na zamiary. Trasa początkowo wiedzie dość łagodnymi zakrętami pod górę – kiedyś była to droga dojazdowa do fabryki. Później jednak rozpoczyna się dość strome podejście między skałami, które na wysokości 4000 m n.p.m. przechodzi w łagodniejszy, choć równie męczący spacer. Podczas podróży można spotkać stada krów, owiec oraz lam wraz z ich pasterzami, którzy mogą udzielić informacji co do pozostającej do pokonania odległości. Sama laguna znajduje się na wysokości 4500 m n.p.m.
Powrót zajmuje od 2 do 3 h, jednak nie należy próbować wracać po ciemku. Osuwające się spod stóp kamyczki i żwir oraz wilgotna trawa stanowią zagrożenie nawet w dzień. Jednym ze sposobów jest przenocowanie w namiocie w okolicach laguny. W przypadku powrotu w późnych godzinach popołudniowych, należy złapać taksówkę lub ciężarówkę jadącą do San Mateo, co może kosztować nawet 18-20 soli. Wieczorny bus do Chosiki powinien wynieść nie więcej niż 7-8 soli, zaś za przejazd na trasie Chosica – Lima późnym wieczorem płaci się od 5 do 7 soli.
Jak przygotować się do wyjazdu? Przede wszystkim spakować do plecaka min. 2 litry wody, kilka kanapek i owoców oraz batoniki lub czekoladę. Oprócz tego, zaopatrzyć się w górskie obuwie, czapkę lub chustkę (o udar słoneczny nietrudno), długie spodnie i przewiewną bluzkę. Nie należy zapomnieć o ciepłej bluzie, gdyż na wysokości 4000 m n.p.m. może być bardzo zimno. Do tego okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania oraz tabletki na soroche (chorobę wysokościową) i już można ruszać w stronę laguny!
Helena Krajewska
Es un poquito confuso que haya una foto de una plaza mexicana en artículo sobre la Laguna Rapagna en el Perú.
Simon, tenemos los imagenes del fondo que se cambian independientemente del contenido del artículo 🙂
Esto sí suponía, pero cuando la imagen es estática puede sentirse que forma parte del artículo.
asi funciona wordpress :p