Laguna Rapagna, Peru

Podróż do laguny Rapagna (hiszp. Laguna de Rapagna) należy rozpocząć wczesnym rankiem, a najlepiej – wraz z pierwszym autobusem odjeżdżającym do miasta Chosica o godzinie 5:00. Przejazd na trasie Lima – Chosica nie powinien kosztować więcej niż 4-6 soli. Autobusy można znaleźć przy Plaza Bolognesi, Plaza 2 de Mayo, Av. Venezuela, Av. Alfonso Ugarte, Av. Arica, Paseo Colón, Av. Grau i óvalo de Santa Anita. Innym wyjściem jest też złapanie busa z dowolnego punktu na Carretera Central.

San Mateo Foto: H. Krajewska
San Mateo
Foto: H. Krajewska

Po ok. 1,5-2 h autobus dojeżdża do centrum Chosiki. Dobrym pomysłem jest zapytanie kierowcy, w którym miejscu należy wysiąść, aby przesiąść się do busa jadącego w stronę San Mateo. Nie ma ustalonych godzin odjazdu – jeśli pojazd jest wypełniony, odjeżdża, w przeciwnym wypadku należy przygotować się na dłuższą chwilę oczekiwania. Na terenie mini-dworca znajduje się dość przyzwoita toaleta, bar i kilka stoisk z kanapkami oraz przekąskami. Przejazd, trwający w przybliżeniu 1 h kosztuje ok. 6 soli.

San Mateo to małe miasteczko, w którym znajduje się fabryka wody o tej samej nazwie. Poza rzeczoną wodą w sklepach nie da się znaleźć dużo więcej. Przy rynku znajduje się obskurna, choć darmowa toaleta. Niektórzy zalecają pozostanie na noc w San Mateo w celu lepszej aklimatyzacji na wysokości. Aby dostać się do Rio Blanco, należy złapać taksówkę, która kosztuje w przybliżeniu 15 soli. Od momentu opuszczenia pojazdu jedynym sposobem przemieszczania się pozostają własne nogi, dlatego warto poprosić taksówkarza o zatrzymanie się możliwie jak najbliżej podejścia do laguny.

Foto: H. Krajewska
Foto: H. Krajewska

A dalej? Hej, przygodo! Podejście powinno zająć ok. 4-5 h, w zależności od kondycji fizycznej i warunków pogodowych. Należy pamiętać, że maszerowanie na wysokości 3000-4000 m n.p.m. różni się od maszerowania na niższych wysokościach, dlatego mierzmy siły na zamiary. Trasa początkowo wiedzie dość łagodnymi zakrętami pod górę – kiedyś była to droga dojazdowa do fabryki. Później jednak rozpoczyna się dość strome podejście między skałami, które na wysokości 4000 m n.p.m. przechodzi w łagodniejszy, choć równie męczący spacer. Podczas podróży można spotkać stada krów, owiec oraz lam wraz z ich pasterzami, którzy mogą udzielić informacji co do pozostającej do pokonania odległości. Sama laguna znajduje się na wysokości 4500 m n.p.m.

Foto: H. Krajewska
Foto: H. Krajewska

Powrót zajmuje od 2 do 3 h, jednak nie należy próbować wracać po ciemku. Osuwające się spod stóp kamyczki i żwir oraz wilgotna trawa stanowią zagrożenie nawet w dzień. Jednym ze sposobów jest przenocowanie w namiocie w okolicach laguny. W przypadku powrotu w późnych godzinach popołudniowych, należy złapać taksówkę lub ciężarówkę jadącą do San Mateo, co może kosztować nawet 18-20 soli. Wieczorny bus do Chosiki powinien wynieść nie więcej niż 7-8 soli, zaś za przejazd na trasie Chosica – Lima późnym wieczorem płaci się od 5 do 7 soli.

Jak przygotować się do wyjazdu? Przede wszystkim spakować do plecaka min. 2 litry wody, kilka kanapek i owoców oraz batoniki lub czekoladę. Oprócz tego, zaopatrzyć się w górskie obuwie, czapkę lub chustkę (o udar słoneczny nietrudno), długie spodnie i przewiewną bluzkę. Nie należy zapomnieć o ciepłej bluzie, gdyż na wysokości 4000 m n.p.m. może być bardzo zimno. Do tego okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania oraz tabletki na soroche (chorobę wysokościową) i już można ruszać w stronę laguny!

Helena Krajewska

Foto: flickriver.com
Foto: flickriver.com

4 thoughts on “Laguna Rapagna, Peru”

    1. Simon, tenemos los imagenes del fondo que se cambian independientemente del contenido del artículo 🙂

Comments are closed.