Caral, Peru

2Zwykle określane najstarszym miastem Ameryki Południowej, czy też Świętym Miastem, centrum starożytnej kultury Caral to dobry pomysł na jednodniowy „niedzielny” wypad z Limy.

Odkryte w latach 90. starożytne miasto Caral było stolicą prawdopodobniej najstarszej na terenie Ameryki Południowej (i młodszej tylko od Mezopotamii) cywilizacji, która osiedliła się tu 3 tys. lat p.n.e. Kompleks archeologiczny znajduje się w miejscowości Supe, w prowincji Barranca, na wysokości 184. kilometra autostrady panamerykańskiej na północ od Limy. Wycieczkę do Caral należy zacząć już w godzinach porannych, gdyż dojazd do celu zajmuje około 5 godzin.

3Do kompleksu można dojechać z Huacho oraz Supe – w obu przypadkach do tych miejscowości dostaniemy się autobusem bezpośrednio z Limy (np. z Plaza Norte) – następnie minibusem: z Huacho do samego kompleksu, natomiast z Supe do miejsca oddalonego o 20 min pieszo od Miasta.

4
Za autobus z Limy zapłacimy ok. 15 S/., a podróż minibusem to koszt ok. 10 S/. Czas przejazdu na pierwszym etapie Lima-Huacho/Supe to ok. 3,5-4 h, na drugim etapie to ok 30 min. – 1 h. Na stronie internetowej Caral widnieje informacja, że obiekt jest otwarty do godziny 16:00, natomiast w praktyce do tej godziny można zwiedzanie rozpocząć, a przewodnicy obsługują wycieczki „do ostatniego gościa”. Zwiedzanie warto odbyć z przewodnikiem – koszt usługi to 20 S/. niezależnie od liczby osób, więc lepiej chwilę poczekać na zebranie się większej grupy, aby obniżyć koszty (szybka kalkulacja – przy 20 osobach zapłacimy po symbolicznym solu).

1Jak długo są turyści na terenie obiektu, tak długo funkcjonuje transport do Huacho i Supe, ale żeby nie stresować się niepotrzebnie wizją nocy w górach, nie należy odwlekać powrotu do ostatniego momentu.

Ceny biletów:
Normalny – 11 S/.
Studencki – 4 S/.
Dzieci do 5 lat – 1 S/.

Paulina Ciecierska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *