Za co kochamy brazylijską kuchnię?

Śmiało można powiedzieć, że kuchnia brazylijska jest pyszna i niezwykle bogata w składniki. Powstała z połączenia wpływów i smaków europejskich, indiańskich oraz afrykańskich. Wiele przepisów jest pochodzenia indiańskiego, jednak przeszły one sporo modyfikacji za sprawą niewolników i portugalskich imigrantów z Europy, którzy dostosowywali je do własnych upodobań. Dominuje ryż i fasola, często również makaron. Znacznie mniej niż w Polsce spożywa się za to ziemniaków. Najbardziej rozwinięte kulinarnie są stany Bahia i Minas Gerais, skąd tamtejsze potrawy docierają w inne rejony Brazylii i świata.

Pao de queijoPão de queijo czyli okrągłe serowe bułeczki są bardzo popularnym przysmakiem w Brazylii, często spożywanym na śniadanie. Recepta pochodzi z Minas Gerais i oryginalnie zawiera queijo minas. Jeśli akurat nie mamy sera z tamtego regionu, możemy dodać parmezan lub mozzarellę. Oprócz serów na przepis składają się: jajko, sól, olej roślinny i polvilho azedo, czyli skrobia maniokowa.

Cachorro quente czyli popularny hot-dog różni się znacznie od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. W Brazylii obowiązkowym składnikiem, oprócz bułki i parówki, są warzywa, np. kukurydza, sałata, cebula, pomidor, ogórek, dodatkowo ketchup, majonez i koniecznie batata palha, czyli małe, podłużne chipsy, które wzbogacają też wiele innych potraw. Więcej można przeczytać o nim tutaj.

Farofa to nic innego jak mąka maniokowa lub kukurydziana gotowana lub pieczona na tłuszczu bądź maśle i uzupełniona o inne składniki takie, jak cebula, bekon, kiełbasa, podroby, kukurydza, jaja, itp. Najczęściej podaje się ją z mięsem lub rybą. Jest bardzo popularna wśród Brazylijczyków, ponieważ jest stosunkowo łatwa do przygotowania i tania.

Foto: wikipedia.com
Foto: wikipedia.com

Feijoada to danie typowe dla wielu krajów luzofońskich. Oprócz Brazylii możemy je spotkać w Portugalii, Angoli, Mozambiku czy Makau. Składa się z fasoli i mięsa, zazwyczaj podawane jest z ryżem. Obecnie feijoada jest jednym z najbardziej popularnych dań kuchni brazylijskiej, gdzie gotuje się ją z ciemną fasolą i różnymi gatunkami mięsa wieprzowego i byczego.

Estrogonofe mimo że wywodzi się z Rosji, w Brazylii cieszy się dużą popularnością. Danie podaje się tam w różnych wersjach, np. z kurczakiem lub krewetkami. Główną cechą brazylijskiej odmiany jest użycie sosu pomidorowego zmieszanego ze śmietanką. Estrogonofe prawie zawsze serwuje się w Brazylii z ryżem i batata palha, podczas gdy w Rosji najczęściej są to ziemniaki.

Nega-maulca to ciasto bardzo popularne zarówno w Brazylii jak i w Portugalii. Robi się je z czekolady, mąki pszenicznej, cukru i jajek. Na ogół oblane jest polewą, którą przygotowuje się z czekolady i skondensowanego mleka.

Foto: wikipedia.com
Foto: wikipedia.com

Canjica jest kolejnym, typowym brazylijskim deserem i chociaż tak naprawdę można się nią zajadać przez cały rok, szczególną popularnością cieszy się w czasie świąt w czerwcu i lipcu (festas juninas i festas julinas). W skład tego pysznego deseru wchodzą małe ziarna kukurydzy, mleko, margaryna, cukier, woda, mleko skondensowane (opcjonalnie) i mleczko kokosowe. Całość możemy na koniec posypać cynamonem, podawać na ciepło lub na zimno.

Nie sposób wymienić wszystkie, typowe brazylijskie potrawy na jednej stronie. Należy jednak wspomnieć o vatapá i acarajé z Bahii czy o smacznym deserze z owocu açaí, tigela de açaí, wywodzącym się z Amazonii. Wszyscy też z pewnością kojarzą popularny napój gazowany z guarany, Guaraná Antarctica, oraz alkohol aguardente z fermentowanego soku z trzciny cukrowej, cachaça. To z niej przygotowuje się popularną na całym świecie caipirinhę.

Marta Jarzyńska

Źródło:

http://www.tudogostoso.com.br/especiais/receitas/9-culinaria-brasileira-1.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *