Medellín – miasto, w którym raperzy uprawiają ogrody

„Semillas del Futuro” (Nasiona Przyszłości) to program ufundowany przez znanego w kolumbijskim Medellín rapera El Aka. Pracuje on z ubogą młodzieżą z dzielnicy Comuna 13, łącząc kulturę hip-hopową z ogrodnictwem.

Jak mówi pomysłodawca programu, „jeżeli hip-hop jest ulicą, a pod ulicą jest ziemia, to my jesteśmy tymi roślinami, które wyrastają ze szczelin w chodnikach. Cement jest sposobem na ukrycie tego, co dzieje się naprawdę – na mówienie, że wszystko jest w porządku”. Nasiona Przyszłości to inicjatywa stworzona z myślą o młodych ludziach, którzy zostali pominięci w procesie unowocześniania miasta. Medellín stało się stolicą urbanistycznych innowacji, nie wszyscy mieszkańcy mają jednak szansę czerpać z nich korzyści. Z tego powodu El Aka postanowił przyczynić się do tworzenia poczucia wspólnoty poprzez zwiększenie „widzialności” pewnej grupy mieszkańców oraz „odzyskanie pamięci”.

Obecnie w programie uczestniczy około 60 mieszkańców Comuna 13, którzy wspólnie praktykują tzw. „AgroArte”. Uczą się uprawy ziemi, prowadzenia ogrodów, a także piszą teksty i rapują. Siejąc nasiona, przejmują przestrzeń naznaczoną przemocą, czyniąc z niej „sceny życia”. Hip-hop, który zyskał popularność w Medellín w latach 80., odgrywa zaś istotną rolę w zbiorowej pamięci, a także jednoczy członków społeczności dotkniętych przemocą. Program Nasiona Przyszłości stanowi platformę służącą ulepszaniu najbliższego otoczenia uczestników oraz okazję do umacniania relacji między członkami wspólnoty.

Symbolika związana z zakładaniem ogrodów i rolnictwem sięga dalej. Wielu mieszkańców Medellín pochodzi z prowincji, z której musieli uciekać w obawie o własne życie. Kolumbia jest bowiem jednym z państw o najwyższej liczbie uchodźców wewnętrznych. W związku z tym działalność rolniczą, sianie nasion można potraktować jako umacnianie pamięci mieszkańców o ich życiu na wsi, zanim padli ofiarami konfliktu zbrojnego. „Przejmując obszary, które do niedawna były scenami zbrodni i operacji wojskowych, Nasiona Przyszłości przekształcają te tereny w przestrzeń pamięci i godności”.

Źródło:

https://globalvoices.org/2016/06/01/colombia-city-combines-gardening-and-hip-hop-to-revive-community/