“Potwór z Andów” – historia pewnego mordercy

Historie o seryjnych mordercach fascynują ludzi na całym świecie: Kuba Rozpruwacz, Charles Manson czy Elżbieta Batory rozbudzają wyobraźnię pisarzy i twórców filmowych, a ich biografie rozchodzą się w rekordowych nakładach. Mało kto jednak zna historię “Potwora z Andów”, człowieka, który w ciągu kilku lat okrył się niechlubną sławą w trzech krajach, zabijając ponad 300 dziewczynek.

Źródło: http://a1.files.biography.com/image/upload/c_fit,cs_srgb,dpr_1.0,q_80,w_620/MTE5NTU2MzE2NDgyOTk1NzIz.jpg
Źródło: http://a1.files.biography.com/image/upload/c_fit,cs_srgb,dpr_1.0,q_80,w_620/MTE5NTU2MzE2NDgyOTk1NzIz.jpg

“Jestem człowiekiem tego wieku. Nikt nigdy o mnie nie zapomni”

Pedro Alonso López, bo o nim mowa, urodził się w 1948 roku w Kolumbii jako jedno z trzynaściorga dzieci pewnej prostytutki. Niewiele wcześniej zamordowano liberalnego polityka Jorge Eliécera Gaitána, a kraj pogrążył się w chaosie, którego pokłosiem było ponad 200 tysięcy ofiar. W tamtym okresie rozegrało się wiele ludzkich dramatów, a owocem jednego z nich było uformowanie się jednego z największych seryjnych morderców XX wieku. Mały Pedro już od samego początku nie miał łatwego życia, a w wieku ośmiu lat został wyrzucony z domu po tym, jak matka nakryła go na pocałunkach z młodszą siostrą. Po tym incydencie udał się do Bogoty, gdzie mieszkał na ulicy i poznawał twarde reguły którymi rządziło się to miasto w tym tak burzliwym dla kraju okresie. Niejednokrotnie wykorzystywany seksualnie, nabrał nieufności do ludzi, której nie odzyskał nawet po tym, jak pewna para przygarnęła go do siebie – po jakimś czasie uciekł i utrzymywał się z drobnych kradzieży.

W 1969 roku López trafił do więzienia, gdzie został ofiarą brutalnego gwałtu. Jego psychika była już wystarczająco zwichrowana, jednak wtedy obudził się w nim instynkt mordercy. Kilka dni później zamordował troje współwięźniów własnoręcznie wykonanymi nożami, a władze więzienia uznały, że działał w obronie własnej, przez co jego wyrok został wydłużony jedynie o dwa lata. Kiedy wyszedł na wolność w 1978 roku, od razu opuścił kraj i w tym samym roku narodził się “Potwór z Andów”.

Źródło: http://i.ytimg.com/vi/8QbJ5bT8v8Q/hqdefault.jpg
Źródło: http://i.ytimg.com/vi/8QbJ5bT8v8Q/hqdefault.jpg

“To było jak impreza. Ale po chwili… kiedy już się nie poruszała, nudziła mnie i wychodziłem szukać nowej dziewczyny.”

Od najmłodszych lat, kiedy matka znęcała się nad nim psychicznie, López czuł strachi nienawiść w stosunku do kobiet. Nie potrafił nawiązać z nimi żadnej relacji, a za ten stan rzeczy obarczał winą matkę, która była winna jego cierpienia. To właśnie dlatego obiera sobie za cel młode, 8-11-letnie dziewczynki: ufne, ciche, mało kobiece. Dodatkowo, wszystkie jego ofiary pochodziły z biednych, wielodzietnych, andyjskich rodzin. Była to decyzja całkowicie świadoma: wiedział, że takich dzieci nikt nie będzie szukał. W tamtych czasach młode dziewczęta pochodzenia andyjskiego były idealnym celem handlarzy żywym towarem, toteż nikt nie przypuszczał, jaki los spotkał zaginione dzieci.

López działał na terenie trzech krajów: Kolumbii, Ekwadoru i Peru. Schemat postępowania zawsze był taki sam: zdobywał zaufanie dziewczynki, proponując jej błyskotki lub pokazanie czegoś niezwykłego, a w ustronnym miejscu rzucał się na nią, gwałcił i dusił. Ciało grzebał w jednym z wykopanych przez siebie grobów zbiorowych. Raz prawie otrzymał zasłużoną karę. W peruwiańskim regionie Ayacucho grupa lokalnych Indian przyłapała go na próbie porwania i, zgodnie z lokalnym zwyczajem, torturowała go przez kilka dni, a następnie zakopała po szyję i zostawiła na pożarcie mrówkom. Z pomocą przyszła mu pewna misjonarka, która zlitowała się nad nim i powiedziała Indianom, że zawiezie go na komisariat. Zamiast tego, wywiozła go do granicy z Kolumbią i tam zostawiła.

Źródło: http://cde.peru.com/ima/0/0/9/1/7/917566/611x458/pedro-alonso-lopez.jpg
Źródło: http://cde.peru.com/ima/0/0/9/1/7/917566/611×458/pedro-alonso-lopez.jpg

“To jest tak, jak z jedzeniem kurczaka. Po co jeść starego, skoro można mieć młodego?”

Misjonarka, zamiast spełnić dobry uczynek popełniła najprawdopodobniej największy błąd w swoim życiu. López nie zaprzestał swoich praktyk i nadal działał w Kolumbiii Ekwadorze. Wiedział doskonale, że ekwadorskie prawo jest bardzo liberalne i najsurowszą karą jest 20 lat więzienia. W 1980 roku w Ambato wielka powódź odkrywa niektóre z ciał zakopanych przez mordercę, a policja w końcu wszczyna dochodzenie. López wpada w jej ręce podczas próby kolejnego porwania. María Póveda, matka dziewczynki, zauważyła go i wszczęła alarm.

Początkowo morderca wszystkiemu zaprzeczał, ale w końcu zaczął się łamać i przyznał się do zabicia 110 dziewcząt w Ekwadorze, 100 w Kolumbii i ponad setki w Peru. Tłumaczył, że stracił swoją niewinność w wieku 8 lat i postanowił wyrządzić taką samą szkodę jak największej ilości małych dziewczynek. W mordowaniu odnajdywał perwersyjną przyjemność, której nie mógł dać mu kontakt z kobietą. López zaprowadził również śledczych do niektórych grobów, skąd wydobyto łącznie 53 ciała. Pod koniec 1980 roku został skazany na 20 lat więzienia, ale w 1998 roku wyszedł z niego za dobre sprawowanie. Potem spędził jeszcze jakiś czas w kolumbijskim więzieniu, które ostatecznie opuścił za kaucją w wysokości 50 USD.

Źródło: http://i.ytimg.com/vi/-iEhJ8miSC8/hqdefault.jpg
Źródło: http://i.ytimg.com/vi/-iEhJ8miSC8/hqdefault.jpg

„Chwila śmierci jest pasjonująca i podniecająca. Pewnego dnia, kiedy już będę na wolności, poczuję to znowu. Będzie wspaniale znów mordować. To moja misja”

Ślad po Lopezie zaginął w 2002 roku. Nikt nie ma pewności, czy nadal żyje, ale niektórzy do dziś zgłaszają, że widzieli go w kolumbijskich i ekwadorskich górach. Nie wiadomo, ile w tym prawdy, ale pewne jest, że czarna legenda „Mordercy z Andów” będzie żywa w tym regionie jeszcze przez długi czas.

Kasia Kozioł

Źródła: http://misterios.co/2009/11/09/psicokillers-pedro-alonso-lopez-el-monstruo-de-los-andes/

http://www.asesinos-en-serie.com/pedro-alonso-lopez-el-monstruo-de-los-andes/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *