Iberonews 2024-03-23

W tym tygodniu relacjonujemy katastrony naturalne w Argentynie, Brazylii i Urugwaju, śmierć aktywistki na rzecz zwierząt w Meksyku czy też protesty na Kubie. Zapraszamy do lektury!

Powodzie i opady w Argentynie

#Argentyna #powódź

Najważniejsze i najbardziej ludne prowincje Argentyny (Dystrykt Federalny, Buenos Aires, Cordoba, Santa Fe) mierzą się z intensywnymi opadami – deszczu oraz gradu – a także burzami i silnymi wiatrami. W poprzednim tygodniu zalane zostały ulice Buenos Aires, uniemożliwiając min. ruch drogowy. Stolicę kraju wciąż ogarniają silne opady. Odwoływano tysiące lotów. W Buenos Aires 70 tysięcy osób nie ma dostępu do prądu. W połączeniu z wysokimi temperaturami zjawiska pogodowe skutkują wzrostem zakażeń dengą.

Źródła:

https://www.dw.com/es/alerta-naranja-por-fuerte-temporal-de-lluvia-en-buenos-aires/a-68625548

https://www.batimes.com.ar/news/argentina/stories-that-caught-our-eye-march-8-to-15.phtml

https://www.weatherandradar.com/weather-news/tennis-ball-sized-hail-slams-argentina-flooding-in-the-capital–627d2cc8-6328-4469-bf47-13a4cbd39628

Autor: Jan Paradowski

Spotkania władz Argentyny z reprezentantami przedsiębiorców

#Argentyna #Javier Milei

21 marca minister finansów Argentyny Lusi Caputo spotkał się z przedstawicielami Międzyamerykańskiego Kongresu Produkcji i Handlu. Podkreślał on ważną rolę przedsiębiorców i inwestycji dla nowych władz kraju. Wychwalał też osiągnięcia rządu Milei w zakresie walki z inflacją, deregulacji ekonomicznej i obniżania wydatków. Dzień później doszło do spotkania Milei z przedstawicielami sześciu grup przedsiębiorstw.

Choć krytycznie wyrażali się o liberalizacji praw do importu, to chwalili sobie liberalną politykę ekonomiczną prezydenta. Milei nierzadko podkreśla jego zdaniem kluczową rolę biznesmenów dla sytuacji gospodarczej. Nie powinno więc dziwić, że ów rząd o probiznesowej orientacji spotyka się z licznymi strajkami robotniczymi – ostatnio wśród pracowników państwowych linii lotniczych.

Źródła:

https://www.infobae.com/economia/2024/03/22/el-g6-se-reunira-hoy-con-milei-son-los-empresarios-que-representan-al-comercio-la-construccion-la-banca-la-industria-la-bolsa-portena-y-la-rural/

https://www.infobae.com/economia/2024/03/21/caputo-en-cicyp-a-pesar-de-la-recesion-los-empresarios-apoyan-las-medidas-y-esperan-luz-verde-para-invertir/

Autor: Jan Paradowski

Machado wyznacza swoją zastępczynię

#Wenezuela #Maria Corina Machado

María Corina Machado, zwyciężczyni wenezuelskich opozycyjnych prawyborów, wyznaczyła Corinę Yoris na swoje zastępstwo w zbliżających się wyborach prezydenckich. Liderka opozycji została pozbawiona prawa do pełnienia funkcji publicznych przez reżim Nicolasa Maduro, przez co jej start w wyborach stał pod znakiem zapytania. W piątek Machado wreszcie zdecydowała, że namaści kogoś na swoje miejsce. Corina Yoris to 80-letnia akademiczka, filozofka, doktorka historii, członkini Wenezuelskiej Akademii Językowej.

Źródła:

https://www.infobae.com/venezuela/2024/03/22/elecciones-en-venezuela-maria-corina-machado-no-se-presentara-y-eligio-a-corina-yoris-como-candidata-de-la-oposicion/

https://www.aljazeera.com/news/2024/3/22/faced-with-an-election-ban-venezuela-opposition-leader-names-alternate

Autorka: Barbara Midziak


Spór między Gustavo Petro a Álvaro Uribe

#Kolumbia #Gustavo Petro #Álvaro Uribe

Gustavo Petro zarzucił byłemu prezydentowi Kolumbii, iż ten nie płaci podatków – a konkretnie podatku od nieruchomości. Zarzuty te padły podczas wydarzenia odbywającego się w departamencie Sucre. Poza kwestiami podatkowymi, Petro oskarżył także Uribe o bycie wielkim właścicielem ziemskim (co w Ameryce Łacińskiej postrzegane jest bardzo negatywnie). Uribe odpowiedział Petro, iż płaci podatki z góry i z niczym nie zalega. Petro zapowiedział również aktualizację rejestru nieruchomości i gruntów.

Źródła:

https://www.infobae.com/colombia/2024/03/22/alvaro-uribe-dice-que-si-paga-el-predial-anticipado-no-sabia-que-se-le-deben-pagar-al-presidente/

Autorka: Dorota Burdyszek

Rekordowe temperatury w Rio de Janeiro

#Brazylia #upały

We wtorek w Rio de Janeiro odnotowano temperaturę 62,3 stopni Celsjusza, najwyższą w ciągu ostatnich 10 lat pomiarów. Nie jest to jedyna anomalia pogodowa, która dotknęła Brazylię w ostatnim czasie. Sao Paulo przeżywa najcieplejszy marzec w swojej historii, z temperaturami oscylującymi około 34,7 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach na południowym wschodzie Brazylii dojdzie także do gwałtownych opadów deszczu, co może doprowadzić do powodzi i osuwisk. 

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2024/03/18/623c-en-rio-de-janeiro-nuevo-record-de-sensacion-termica-en-medio-de-una-ola-de-calor-sin-precedentes-en-10-anos/

https://agenciabrasil.ebc.com.br/en/geral/noticia/2024-03/brazils-southeast-may-face-landslides-and-storms-until-sunday

Autorka: Joanna Wieczorek

Drogie zegarki Diny Boluarte

#Peru #Dina Boluarte

W poniedziałek prokuratura Peru ogłosiła rozpoczęcie śledztwa w sprawie nielegalnego wzbogacenia się oraz złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego przez prezydentkę Dinę Boluarte. Wszczęcia śledztwa wywołała fala medialnych spekulacji związanych z kilkunastoma luksusowych zegarkami, które Boluarte zaczęła nosić dopiero po zostaniu prezydentem. Symbolem sprawy stał się zegarek firmy Rolex, o którym w jednym z wywiadów Boluarte powiedziała, że “pochodzi z dawnych czasów”.

Źródła:

https://www.infobae.com/peru/2024/03/21/el-lujoso-rolex-de-dina-boluarte-el-escandalo-que-investiga-la-fiscalia-de-peru-y-que-el-congreso-podria-usar-para-destituirla/

Autorka: Justyna Kleczkowska

Śmierć meksykańskiej aktywistki

#Meksyk #ochrona praw zwierząt

We wtorek w wieku 31 lat zmarła Elena Larrea – meksykańska influencerka i aktywistka, założycielka rezerwatu Cuacolandia. W rezerwacie tym spokój i opiekę po latach prześladowań znajdują konie i osły. Aktualnie w ośrodku przebywa 45 zwierząt. Elena dużą część swojego życia poświęciła staraniom o prawa zwierząt: wraz z grupą aktywistów Movimiento Animalista wywalczyła między innymi prawną klasyfikację zoofilii jako przestępstwa w stanie Puebla.

Źródła:

https://www.facebook.com/PlayGroundMag/posts/pfbid02amMXgPTWpw3gCdD2DShhJV4K7H7AdPR3BN31CY5sGFmF5bQ1XAXu1bBfUdBxSgSdl

https://people.com/social-media-influencer-animal-activist-elena-larrea-dead-at-31-due-to-pulmonary-thrombosis-8613166

https://www.instagram.com/cuacolandia/

Autorka: Zuzanna Towarek

Dramatyczne burze w Urugwaju

#Urugwaj #Luis Lacalle Pou

Ostatnie dziesięć dni stało pod znakiem gigantycznych nawałnic przewalających się przez Urugwaj. Silne opady deszczu spowodowały wystąpienie rzek z brzegów, a huraganowe wiatry pozbawiły wiele domostw dachów. Prezydent Urugwaju, Luis Lacalle Pou, przyleciał helikopterem do najsilniej dotkniętego tragedią departamentu, Florida, w którym ewakuowano ponad 2000 osób. W całym kraju ze swoich domów uciekło ponad 4700 mieszkańców.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2024/03/22/escenas-dramaticas-en-una-ciudad-de-uruguay-en-la-que-volaron-techos-y-casi-2000-personas-fueron-evacuadas-por-las-tormentas/

Autorka: Barbara Midziak

Protesty w Santiago de Cuba

#Kuba #protesty #Miguel Díaz-Canel

W poniedziałek miały miejsce duże protesty w Santiago de Cuba, drugim największym mieście kraju położonym na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Kubańczycy domagają się poprawy ich sytuacji ekonomicznej wskazując na dwa najbardziej dotkliwe problemy: brak dostępu do prądu oraz żywności. Należy dodać, iż regularne przerwy w dostępie do prądu w niektórych regionach trwają nawet dobę.

Do protestów odniósł się na platformie X sam prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel, który podkreślił potrzebę „dialogu” nawołując przy tym do pokojowego działania protestujących. Wskazywał również, iż w jego opinii Amerykańscy „terroryści” podburzają lokalną opinię publiczną dążąc do dalszej destabilizacji kraju. Bruno Rodriguez, Kubański minister spraw zagranicznych w Waszyngtonie, zwracał uwagę, iż to przez politykę USA Kuba mierzy się z problemami ekonomicznymi. Chodzi o politykę embarg i sankcji wymierzonych w Hawanę.

Same nagrania z protestów wskazują raczej na ich pokojowych charakter. Jest to cecha charakterystyczna dla społeczeństwa kubańskiego. Mieszkańcy nie stawiają stanowczego oporu wobec władzy i stronią od protestów, choć te w ostatnim czasie nasiliły się. Rosnące problemy ekonomiczne skutkują rosnącym niezadowoleniem społecznym, który coraz częściej wyrażany jest protestami. Ważne jest, aby podkreślić iż protesty te nie są wymierzone w władzę Kuby, lecz zwracają uwagę na problemy, których rozwiązania domagają się mieszkańcy.

Inną przyczyną kryzysu gospodarczego na wyspie jest masowa emigracja. Zgodnie z danymi opracowanymi przez Colombia Law School, tylko między październikiem 2021 a grudniem 2022 aż 3,5% populacji kraju opuściło wyspę – z czego aż 3%, tj. 350 tys. próbowało dostać się do Stanów Zjednoczonych. W latach 2023 i 2024 upływ ludności bynajmniej nie zmniejszył się. Co znaczące, aż 80% Kubańczyków udających się poza granice kraju stanowią mieszkańcy w wieku 15-59. Eksperci szacują, iż będzie miało to katastrofalne skutki dla gospodarki kraju, zwłaszcza iż duża część emigrantów jest wykształcona i ich upływ będzie skutkował brakiem wykwalifikowanych młodych pracowników.

Źródła:

https://www.reuters.com/world/americas/protest-erupts-eastern-cuba-amid-blackouts-food-shortages-2024-03-18/

https://www.democracyinamericas.org/us-cuba-news-brief/2023-04-06/six-months-into-fy-23-cuban-maritime-migration-to-the-us-surpasses-fy-22-total

Autor: Mateusz Lenkiewicz

Korekta: Klaudia Dink

Autorzy tekstów są członkami Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *