Iberoameryka na 8. MFF HumanDOC

24 listopada rozpoczyna się 8. Międzynarodowy Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Przez trzy dni warszawska Kinoteka i Staromiejski Dom Kultury zabiorą widzów w podróż po świecie i zaproszą do refleksji.

Filmy prezentowane na festiwalu pokazują globalne współzależności, problemy i wyzwania. Są podzielone na 6 kategorii: KILOMETRY, WOLNA UKRAINA, REFLEKSJA, UNIKATY, ZMIANA, WAŻNA MISJA.

Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć do Warszawy, Festiwal udostępnił część filmów online. Spośród udostępnionych tytułów cztery dotyczą regionu Iberoameryki. Można je obejrzeć na platformie vod.pl do końca grudnia 2017r.

W czasie wydarzenia zostaną przyznane trzy nagrody: Najlepszy Film Polski, Najlepszy Film Zagraniczny i Specjalna Nagroda dla Najlepszego Filmu Online.

IBEROAMERYKA NA 8. MFF HUMANDOC

Córka jeziora 
Hija de la Laguna
2017, Peru, Boliwia, Holandia, Napisy PL, 87 min

„W szczytowym momencie peruwiańskiej gorączki złota andyjska kobieta, która potrafi  porozumiewać się z duchami  zamieszkującymi słodkowodne głębiny, wykorzystuje swoje moce, aby zapobiec niszczeniu jeziora, które uważa za Matkę. Nelida czuje się córką jezior i walczy o ich ocalenie z przedstawicielami firm wydobywczych i rządem w Limie”.

*Seans: 24.11.2017, piątek, 16:30. Wstęp wolny

Obejrzyj online 

Dolina Czarnych Przodków
El Valle de los Negros
2016, Chile, Napisy PL, 52 min

„W dolinie Azapa (Chile), oazie na najbardziej suchej pustyni świata, grupa afro-potomków organizuje pierwszy spis ludności afrykańskiej w historii tego kraju, w poszukiwaniu uznania ze strony władz państwa, które od ponad dwustu lat ukrywały kulturę i cechy afrykańskie w tym kraju”.

*Seans: niedziela, 26.11.2017, godz. 14:00. Wstęp: 10zł

Obejrzyj online 

Delikatna równowaga
Fragil Equilibrio
2016, Hiszpania, Maroko, Japonia, Urugwaj, Meksyk, Katar, Chile, Wielka Brytania, USA
Napisy PL, 82 min

“José Alberto Mujica był Prezydentem Urugwaju, a jego skromny styl życia odróżniał go od innych światowych przywódców: większość swojego wynagrodzenia oddawał na cele charytatywne i konsekwentnie odmawiał zamieszkania w pałacu prezydenckim. Wywiad – rzeka ze starszym, ale nadal przenikliwym byłym prezydentem stanowi punkt wyjścia do eseistycznych rozważań nad przyszłością ludzkości”.

*Seans: piątek, 24.11.2017, godz. 19:30. Wstęp 10zł

Obejrzyj online

500 lat
500 Years
2017, Stany Zjednoczone, Napisy LP, 108 min

500 LAT to epicka opowieść o przełomowych wydarzeniach w historii Gwatemali. Od procesu Generała Riosa Montta oskarżanego o ludobójstwo, aż do ruchu społecznego, który doprowadził do obalenia Prezydenta Otto Pereza Moliny. Dla rdzennych mieszkańców Gwatemali represje i przemoc to nic nowego. Wydarzenia, które miały miejsce w ciągu trzech niezwykle burzliwych lat między 2012-15r. pokazują, że zmiana jest możliwa. Działania autochtonów i powszechne protesty społeczne, pozwoliły położyć kres korupcji”.

*Seans: 26.11.2017, niedziela. Wstęp: 10zł

Chłopcy z Nueva Cúa
2016, Polska, Napisy PL, 24 min

“Tytułowa „Nueva Cúa” to małe miasto oddalone od Caracas o 40 minut jazdy pociągiem. Zaniedbane osiedla, tzw. „favelas”, w których królują lokalne gangi, stały się jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc Ameryki Południowej. Walczące między sobą o dominację gangi podzieliły miasto na niewidzialne strefy wpływów, a wielopokoleniowa vendetta zbiera co roku krwawe żniwo.
Jednak i tu pojawiają się ludzie z inicjatywą, zdeterminowani zmieniać na lepsze otaczającą ich rzeczywistość. Grupka młodych pasjonatów sportu postanowiła stworzyć alternatywę dla przemocy. Postanowili odremontować zdewastowane boisko i odtworzyć klub sportowy. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomogła im Ambasada RP w Caracas, która pozyskała na nie środki z prowadzonego przez MSZ programu pomocy rozwojowej. W maju 2010 roku na boisku odbył się pierwszy turniej między skłóconymi dzielnicami Nueva Cúa”.

*Film dostępny wyłącznie na platformie VOD.
Obejrzyj online

Strona internetowa VIII MFF HumanDOC

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe 

Autorka: Magdalena Pietruszyńska