Iberoamerykańskie zgłoszenia do Walk21Vienna

Międzynarodowy konkurs Walk21Vienna, który dotyczy nowoczesnego spojrzenia na przestrzeń publiczną, otrzymał 208 zgłoszeń z 47 krajów, położonych na wszystkich kontynentach. Wśród nich jest też wiele propozycji z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Zgłoszone aplikacje walczą o Walking Visionary Awards, przyznawane w 5 kategoriach (pisownia oryginalna):

  • Advocacy, Campaigning and Social Projects,
  • Planning and Design for Liveable Public Spaces,
  • Walking 2.0 and Future Mobility,
  • Walking and the Arts,
  • Fashion and Walking Gear.

Zgłoszone projekty dotyczą sposobu zagospodarowania, upiększenia i efektywnego wykorzystania przestrzeni publicznej – ulic, skwerów, murów, parków, mostów. Konkurs ma na celu oddanie przestrzeni tym, którzy codziennie się po niej poruszają, pracują w niej lub spędzają swój wolny czas. Wśród aplikacji są już zrealizowane przedsięwzięcia, jak i dopiero planowane inicjatywy.

Z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów zgłoszono kilkadziesiąt projektów z 8 krajów. Głosowanie trwa do 16 czerwca br. do 12:00 czasu środkowoeuropejskiego. Co tydzień można oddać jeden głos na każdy z projektów.

Brazylia

Foto: Walk21Vienna.com
Foto: Walk21Vienna.com

Projekt “Through where I walked”, zgłoszony przez Leticię Ledę Sabino z São Paulo. Dotyczy fotografowania chodników i podłoży, po których codziennie chodzą miliony mieszkańców São Paulo.

Projekt “What if more walking in São Paulo?”, zgłoszony przez Thiago Hericka de Sa z São Paulo. Dotyczy uświadamiania społeczeństwa w kwestiach wyboru środka transportu i wpływu tej decyzji na zdrowie obywateli oraz przepustowość miejskich arterii.

Projekt “Little Street Explorers”, zgłoszony przez APÉ – estudos em mobilidade z São Paulo. Dotyczy inicjatywy spacerów i zwiedzania miast z dziećmi w towarzystwie rodziców i nauczycieli.

Projekt “Desenhe sua Faixa”, zgłoszony przez Renatę Cruz Rabello z São Paulo. Dotyczy stworzenia wirtualnej mapy niedogodności, zagrożeń dla pieszych i ubytków w chodnikach w São Paulo, co przełoży się na szybkość reagowania na tego typu problemy przez służby miejskie.

Projekt “Walking to the future”, zgłoszony przez Transporte Ativo z Rio de Janeiro. Dotyczy analizy przestrzeni miejskiej, ruchu pieszych i likwidowania barier, które napotykają na swojej drodze. Projekt dotyka także kwestii dopasowania konkretnych ulic i przestrzeni do tych, którzy ich używają – studentów, pracowników, itp.

Projekt “JOURNEY”, zgłoszony przez Gustavo Vaza z São Paulo. Dotyczy dostępnej za darmo w internecie ścieżki dźwiękowej (audioprzewodnika) do zwiedzania miasta. Projekt ma na celu stworzenie możliwości lepszego poznania miasta przez przyjezdnych.

Projekt “Corridaamiga: Run Commuters”, zgłoszony przez Silvię Stuchi Cruz z São Paulo. Dotyczy przekonywania mieszkańców do używania biegania i spacerowania jako metody przemieszczania się po mieście. Projekt ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak wiele korzyści płynie z porzucenia siedzącego trybu życia.

Projekt “Urban deliveries by walk!”, zgłoszony przez Julio Loureiro z Rio de Janeiro. Dotyczy zmniejszenia potrzeby korzystania z dostaw przy użyciu aut, co ma wpłynąć na zmniejszenie ruchu samochodowego w mieście.

Wenezuela

Foto: Walk21Vienna.com
Foto: Walk21Vienna.com

Projekt “Puerto Encantado”, zgłoszony przez Corporación HBC y Enlace Arquitectura z Higuerote. Dotyczy ośrodka położonego na północnym wybrzeżu Wenezueli, oddalonym o ok. 120 km od Caracas. Nowy plan zagospodarowania przestrzeni stawia w centrum wygodę pieszych i rowerzystów, a także ochronę środowiska i zasobów wodnych. Cały projekt ma zostać zrealizowany do 2030 roku.

Projekt “Ecological Corridors of Mobility”, zgłoszony przez Colectivo 1061 z Caracas. Dotyczy przywrócenia dawnej roli ciekom i zbiornikom wodnym w mieście oraz stworzenia przy nich siatki parków (ekologicznych korytarzy), co ma oddać przestrzeń przechodniom i rowerzystom.

Peru

Projekt “La ruta Mario Vargas Llosa/The route of Mario Vargas Llosa”, zgłoszony przez Crisię Malagę z Limy. Obrazuje istniejącą od marca 2011 roku ścieżkę, która prowadzi przez najważniejsze miejsca z życia peruwiańskiego noblisty, a także przez przestrzeń, w której rozgrywa się akcja wielu powieści jego autorstwa. W każdy piątek o 15:00 z Parku 7 lipca ruszają darmowe wycieczki z przewodnikiem.

Projekt “Respeto por el Peatón/Respect for Pedestrians”, zgłoszony przez Antonio Brañeza z Limy. Dotyczy organizacji o tej samej nazwie, która promuje zdrowy i bezpieczny sposób poruszania się po mieście na piechotę. Poprzez społeczny marketing i różne inicjatywy wspiera walkę o prawa pieszych na limeńskich ulicach.

Kolumbia

Foto: Walk21Vienna.com
Foto: Walk21Vienna.com

Projekt “Cebras por la Vida/Crosswalks for Life”, zgłoszony przez Germana Sarmiento z Bogoty. Dotyczy naprawienia przestrzeni miejskiej, tak aby stała się bezpieczniejsza dla pieszych – co roku na ulicach w Bogocie ginie ok. 300 osób. Projekt realizowany poprzez malowanie przejść dla pieszych w żywe kolory już od 2013 roku. Wykorzystano go także w innych kolumbijskich i meksykańskich miastach.

Projekt “#LaCalleEjemplar”, zgłoszony przez Francisco Pailliè Péreza z Bucaramangi. Dotyczy inicjatywy obywatelskiej, która chce wydzielić z obecnej przestrzeni miejskiej na niektórych ulicach miejsce na szersze chodniki, ścieżki rowerowe, dobrze zorganizowane miejsca parkingowe i węższe drogi. Projekt został wprowadzony w życie w Bucaramandze w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i oddania ulic w ręce tych, którzy nie poruszają się samochodami lub motocyklami.

Projekt “Somos Cerros”, zgłoszony przez Fundación Cerros de Bogotá z Bogoty. Dotyczy inicjatywy, która ma na celu uaktywnienie mieszkańców wschodnich zboczy otaczających Bogotę i stworzenie na nich przestrzeni szanującej środowisko naturalne, a jednocześnie będącej miejscem spotkań, działalności artystycznej i aktywności fizycznej. Dzięki temu miasto może odzyskać tereny, które obecnie są mocno oderwane od metropolii.

Foto: Walk21Vienna.com
Foto: Walk21Vienna.com

Projekt “#PalacéParaTodos”, zgłoszony przez La Ciudad Verde z Medellín. Dotyczy odzyskania jednej z głównych ulic tego miasta, Palacé, dla pieszych – obecnie nielegalnie parkują na niej samochody i motocykle. Projekt realizowany poprzez malowanie na chodnikach znaków rowerów oraz budowania tymczasowych “parków” i stref rekreacji.

Projekt “HUMANO! Public life survey”, zgłoszony przez Juana Herrerę z Bogoty. Dotyczy przeprowadzenia badań i ankiet wśród społeczności miejskiej i przedstawienia wyników planistom, tak aby przestrzeń publiczna została odpowiednio zagospodarowana.

Projekt “Andar La Ciudad”, zgłoszony przez Kathy Osorio z Cali. Dotyczy gromadzenia danych nt. przestępstw i wypadków drogowych z udziałem pieszych, co doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa w mieście.

Projekt “Ecological and Recreative Corridor”, zgłoszony przez Dianę Wiesner: Arquitectura y Paisaje EU. z Bogoty. Dotyczy stworzenia 50-kilometrowego korytarza ekologicznego, który przywróci Bogocie otaczające ją wschodnie zbocza. Poprzez parki, zaaranżowanie wspólnej przestrzeni i zaangażowanie mieszkańców tereny te mają stać się integralną częścią stolicy.

Foto: Walk21Vienna. com
Foto: Walk21Vienna. com

Projekt “Paint up Buenaventura”, zgłoszony przez Geografía Urbana z Bogoty. Dotyczy pomalowania części domów w mniej bezpiecznych dzielnicach oraz namalowania trzech dużych murali w kluczowych punktach miasta Buenaventura. Projekt ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i komfortu w tym mieście.

Projekt “Drones to walk in peace”, zgłoszony przez Oscara A. A. z Bogoty. Dotyczy używania dronów do wyszukiwania i niszczenia min na terytorium kraju. Projekt ma na celu przywrócenie możliwości spacerowania i przemieszczania się w poczuciu bezpieczeństwa i spokoju oraz wspomóc społeczno-gospodarcze ożywienie regionów dotkniętych wojną domową.

Projekt “Walk-Ability Workshops”, zgłoszony przez Silvię Ojedę Valenzuelę z Bogoty. Dotyczy uświadomienia uczniom liceów, jak ważne jest przystosowanie miast do osób z niepełnosprawnością fizyczną. Projekt to warsztaty, będące częścią “Urban Sustainability Education Project”, autorstwa La Ciudad Verde. Częścią warsztatów będzie ocena przestrzeni otaczającej najbliższą okolicę szkoły i domów uczniów.

Projekt “FunCity”, zgłoszony przez Sebastiana Riverę Ortiza z Manizales. Dotyczy oddania miasta pieszym poprzez zainstalowanie w przestrzeni publicznej instalacji z grami video. Każdy może skorzystać z gry poprzez wrzucenie plastikowej butelki do maszyny. Oprócz tego zainstalowane mają zostać tablice, na których przechodnie mogą rysować, pisać wiadomości i wyrażać swoje opinie nt. miasta.

Foto: Walk21Vienna.com
Foto: Walk21Vienna.com

Projekt “#EnBusMásSexy”, zgłoszony przez Laurę Bernal Del Río z Medellín. Dotyczy zachęcenia mieszkańców Medellín do korzystania z komunikacji miejskiej poprzez uczynienie podróży zabawniejszą i ładniejszą estetycznie oraz uświadomienie społeczeństwu korzyści zdrowotnych, płynących ze spaceru do przystanku. Dosłownie – uczynienie podróży autobusem bardziej sexi.

Projekt “Días de Playa”, zgłoszony przez Teatro Pablo Tobon z Medellín. Dotyczy wydarzeń zorganizowanych w 2014 roku na jednej z głównych ulic miasta Medellín, La Playa. Zazwyczaj zatłoczona i zakorkowana ulica zamieniła się we wspólną i kolorową przestrzeń, w której odbyły się zabawy, koncerty i pikniki. Samą ulicę przemalowano wówczas na… niebiesko!

Projekt “Reimagining Public Space”, zgłoszony przez Inty Davida Lópeza Gonzáleza z Bogoty. Dotyczy zaangażowania lokalnej społeczności w ponowne rozplanowanie przestrzeni publicznej w dzielnicach mieszkalnych, powstałych wzdłuż trasy Transmilenio.

Meksyk

Foto: Walk21Vienna.com
Foto: Walk21Vienna.com

Projekt “Camina”, zgłoszony przez Yazmin Viramontes z Mexico City. Dotyczy wcielenia w życie strategii, mającej na celu przywrócenie pieszym ich praw w przestrzeni miejskiej poprzez dobre oznakowanie i kolorowe pachołki drogowe.

Projekt “Editorial El Caminante”, zgłoszony przez Ximenę Ocampo Aguilar z Querétaro. Dotyczy stworzenia zbioru informacji, esejów i opowiadań w języku hiszpańskim nt. miast. Projekt ma na celu uświadomienie obywatelom Ameryki Łacińskiej ich roli w kształtowaniu przestrzeni publicznej.

Projekt “Polígono de Desarrollo Controlado (PDC) Ciudad Jardín”, zgłoszony przez Carlosa Romero z Guadalajary. Dotyczy nowego sposobu zagospodarowania przestrzeni miejskiej, aby spełniała warunki efektywności i bezpieczeństwa, a przy tym tworzyła przyjazną, prosąsiedzką atmosferę.

Projekt “Peatonízate con Mimos”, zgłoszony przez Youth Institute of the Federal District z Dystryktu Federalnego.. Dotyczy uatrakcyjnienia idei chodzenia pieszo i zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na meksykańskich ulicach przy użyciu mimów, zachęcających do poruszania się w inny sposób niż w samochodzie.

Projekt “Camina Monterrey 2040”, zgłoszony przez Pablo Coterę Elizondo z Monterrey. Dotyczy propozycji przekształcenia niektórych obszarów metropolitalnych Monterrey w strefy pieszych. Projekt ma na celu przekształcenie Monterrey do 2040 roku w jedno z najbardziej przystosowanych dla pieszych obszarów na świecie.

Projekt “ParkletsQro”, zgłoszony przez Oswaldo Bertina Barriosa z Querétaro. Dotyczy stworzenia przyjaznej, bezpiecznej i zabawnej przestrzeni miejskiej w Querétaro. Wśród celów można wymienić także odebranie przestrzeni samochodom i uświadomienie mieszkańcom znaczenia ich opinii dla rozwoju miasta. Projekt jest efektem uniwersyteckiej inicjatywy School of Architecture, zlokalizowanej na ITESM Campus Querétaro.

Foto: Walk21Vienna.com
Foto: Walk21Vienna.com

Projekt “P108 Walkways Rehablitation”, zgłoszony przez Ivana Hernándeza Quintelę z Mexico City. Dotyczy siatki ścieżek dla pieszych w mieście Merida o ciekawym kształcie i żywych barwach. Ścieżki są bezpieczne i przystosowane dla rodziców z dziećmi.

Projekt “La Banqueta Se Respeta(LBSR)/Respect the sidewalk”, zgłoszony przez Anę Lucíę Carmonę Hernández z Metepec. Dotyczy wspólnego żądania obywateli, aby dokonać ponownej ewaluacji roli i miejsca pieszych w mieście. Protest realizowany jest poprzez przylepianie specjalnych naklejek na samochodach, które parkując na chodnikach, zakłócają przepływ pieszych. Oprócz tego kierowcy tych samochodów są fotografowani, a ich zdjęcia udostępnianie w mediach społecznościowych. Akcja działa od 2012 roku i rozszerzyła się na nowe inicjatywy, w tym Tito, el Puente, most zbudowany w całości z materiałów pochodzących z recyklingu, w miejscu zniszczonego przez korzenie drzewa chodnika.

Chile

Projekt “Cultivating the public spaces”, zgłoszony przez Emiliano de la Maza z Santiago de Chile. Dotyczy tworzenia miejskich ogrodów i miejskiej zieleni w El Aguilucho w Providencia, historycznej, choć zaniedbanej dzielnicy stolicy. Zakłada też udział mieszkańców w tworzeniu nowej, zielonej przestrzeni.

Projekt “An Accessible Urban Plan”, zgłoszony przez Corporación Ciudad Accesible z Santiago de Chile. Dotyczy stworzenia strategii uczynienia przestrzeni miejskiej bardziej dostępną dla pieszych i rowerzystów.

Argentyna

Foto:
Foto: Walk21Vienna.com

Projekt “Butterflies’ Bridge”, zgłoszony przez Fabio Márqueza z Buenos Aires. Dotyczy odnowienia mostu, który wzmocniłby udział pieszych w przestrzeni publicznej, a także społeczne więzi i lokalną tożsamość, jednocześnie stawiając na bioróżnorodność. Most z 1908 roku spina dwa brzegi rzeki Riachuelo, która po latach zatruwania jej zanieczyszczeniami, została oczyszczona ze ścieków przemysłowych. Propozycja dotyczy pokrycia go roślinnością, tak aby przyciągał różne rodzaje motyli.

Projekt “Pedestrian interventions”, zgłoszony przez Julietę Peruzzo z Urzędu Miasta Buenos Aires. Dotyczy przywrócenia przestrzeni publicznej mieszkańcom poprzez przeprojektowanie jej na korzyść poruszających się rowerami lub na piechotę. Nacisk ma zostać położony na zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach, zmniejszenie prędkości samochodów i lepsze oznakowanie przejść dla pieszych.

Foto: Walk21Vienna.com
Foto: Walk21Vienna.com

Projekt “Mira Dónde Pisas”, zgłoszony przez Verónikę Mansillę z Tucumán. Dotyczy zaznaczania żółtą farbą niebezpiecznych ubytków oraz wystających instalacji na chodnikach. Ma poprawić bezpieczeństwo przechodniów.

Z projektów związanych z Karaibami leżącymi poza Iberoameryką można wymienić projekt “The Barbados Trailway” z Barbadosu.

W konkursie widać także polskie akcenty: wśród zgłoszonych prac znalazły się murale z gdańskiej Zaspy, projekt fotograficzny polskiej artystki rezydującej w Londynie i plan nowego układu planistycznego w centrum Warszawy.

Helena Krajewska

Źródła:

http://peru21.pe/cultura/mario-vargas-llosa-ruta-turistica-escritor-participa-concurso-internacional

http://walk21vienna.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *