Kryształowa Rzeka

Foto: adrilamacarena-meta.blogspot.com
Foto: wp.pl

Czy ktoś z Was kiedykolwiek widział takie zjawisko? Czy coś o nim słyszał? Rzeka, która mieni się siedmioma kolorami… Można by rzec: „takie cuda to tylko w Kolumbii”. Ci, którzy wybierają się w podróż do Ameryki Południowej, z pewnością powinni zobaczyć ten cud natury. Pozostałym radzę wpisanie Kolumbii na listę miejsc, które koniecznie powinno się odwiedzić w swoim życiu.

Caño Cristales, czyli Kryształową Rzekę (znaną również pod nazwą Płynącej Tęczy oraz Najpiękniejszej Rzeki na Świecie) na pewno można zaliczyć do spektakularnych. Rzeka ta znajduje się w Kolumbii na terenie Serranía La Macarena – parku narodowego i łańcucha górskiego w prowincji Meta. Płynie na wschód i ma długość ok. 100 km, w całym zaś swoim biegu strumień nie przekracza 20 metrów szerokości.

Miejscowi mówią, że tamtejsze powietrze ma właściwości halucynogenne. Towarzyszy nam stan, jakbyśmy znajdowali się we śnie. Nie bez powodu rzeka ta w konkursach fotograficznych jest uznawana za najpiękniejsze miejsce na świecie.

Foto: adrilamacarena-meta.blogspot.com
Foto: wp.pl

Nieprzeciętny wygląd rzeka zawdzięcza glonom, które żyją na jej dnie. Przyglądając się bliżej zauważymy rozmaitość odcieni żółci, zieleni, błękitu, czerwieni i szarości. Glony kwitną tylko między pora suchą i mokrą. Wtedy poziom wody jest doskonały dla ich rozwoju. Obniżenie poziomu wody powoduje, że dominującym kolorem rzeki staje się czerwień. Za ten ognisty kolor odpowiadają glony Macarenia clavigera, a z ich intensywną barwą kontrastuje żółty i zielony piasek oraz błękitna woda. Morał z tego taki, że aby ujrzeć Tęczową Rzekę należy odwiedzić Kolumbię pomiędzy wrześniem a listopadem. W pozostałą cześć roku rzeka nie wyróżnia się, skały są porośnięte zwykłym ciemnozielonym mchem.

Uważam jednak, że rejon Caño Cristales ma do zaoferowania dużo więcej tym, którzy już wykupili bilety na inne miesiące niż wspomniane. W okolicach rzeki można podziwiać niezwykle ukształtowanie terenu. Wzdłuż jej biegu, czyli na stukilometrowym odcinku, nie powinny umknąć naszej uwadze wyjątkowo szybko zmieniające się formy krajobrazu. Oprócz tego dla zachęty dodam, że okolica obfituje w różnorodną faunę i florę. Na terenie parku Serrania La Macarena żyje ok. 420 gatunków ptaków, 10 gatunków płazów i aż 42 gatunki gadów.

Robi wrażenie, prawda? Myślę, że powiedzenie: “Życie jest barwne” nabiera tam większego znaczenia!

Paulina Odej

Foto: adrilamacarena-meta.blogspot.com
Foto: adrilamacarena-meta.blogspot.com
Foto: angelafuentes.weebly.com
Foto: angelafuentes.weebly.com

2 thoughts on “Kryształowa Rzeka”

  1. A czy mogłabyś polecić najlepszy sposób żeby się tam wybrać? Z tego co znalazłam to wygląda na to, że najlepiej z jakimś biurem podróży, ale te wycieczki są bardzo drogie. Może masz jakąś radę, albo dobre biuro do polecenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *