Jezioro Izabal i Río Dulce

Río Dulce, miasto położone nad największym jeziorem Gwatemali, Izabal, z którego początek bierze rzeka Río Dulce, to ciekawe miejsce. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że takie umiejscowienie przyciąga rzesze turystów i po części jest to prawda. Z drugiej strony, turyści ci zazwyczaj nie zatrzymują się w Río Dulce na dłużej niż noc, ewentualnie dwie. Wynika to z prostego faktu – w mieście nie ma zbyt wiele do zobaczenia.

Foto: H. Krajewska
Foto: H. Krajewska

W tym momencie w zasadzie powinno się przestać czytać. Ale, ale! Choć Río Dulce, bądźmy szczerzy, drugą Antiguą nie jest, warto o nie zahaczyć podczas podróży przez Gwatemalę. Po pierwsze, stanowi to naturalną kolej rzeczy po spływie rzeką z Livingston. Szczególnie warty polecenia jest hostel, położony bezpośrednio na jeziorze – na palach wbitych niedaleko mostu, który łączy dwa brzegi rzeki Río Dulce. Nie warto spodziewać się luksusów, określenie charakteryzujące dormitoria wieloosobowe to siermiężność (nawet za koc i poduszkę trzeba dodatkowo płacić – większość osób oczywiście tego nie robi i śpi z plecakami pod głową). W hostelu można jednak zawrzeć świetne znajomości, gdyż sypiają w nim głównie backpackersi.

Most, ach ten most. Ponoć jest to najdłuższy most w Ameryce Środkowej. Tak naprawdę jest jednym z najdłuższych, ze 1563 m długości i 45 m wysokości, ale z pewnością warto go zobaczyć. Po 19:00 przez most nie mogą przejeżdżać żadne pojazdy poza ogromnymi tirami, zatem powrót na drugą stronę rzeki po tej godzinie będzie wymagał długiego spaceru. Wiele osób wysiada z mototaxi na szczycie mostu, żeby zrobić zdjęcie rzeki lub jeziora Izabal – widok z mostu o zachodzie słońca jest zachwycający.

Foto: H. Krajewska
Foto: H. Krajewska

Samo miasto jest typową ulicówką, chaotyczną i głośną. Znajdziemy tam prawie wszystko – nawet bankomaty kilku banków, a także kafejki internetowe i ulicznych sprzedawców tacos. Niemal nieprzerwanie przez środek mieściny ciągnie się sznur pojazdów, spaliny unoszą się w powietrzu, podobnie jak przeróżne okrzyki i dźwięki orkiestry (skąd, jak, dlaczego?!). Oczywiście, mowa tu o centrum – pozostała część Río Dulce jest o wiele spokojniejsza, ale też trudno zauważyć, gdzie kończy się miasto, a zaczyna się wieś. W lasach otaczających Río Dulce znajduje się także wiele malowniczo położonych hoteli i ekskluzywnych pensjonatów.

Foto: H. Krajewska
Foto: H. Krajewska

Z jednej z bocznych uliczek odjeżdżają zatłoczone busiki do Castillo de San Felipe de Lara, zameczku położonego nad brzegiem jeziora Izabal. Castillo de San Felipe został założony w XVII wieku przez Hiszpanów, obawiających się ataków piratów, w 2002 roku wpisano go zaś na listę oczekujących na przyznanie miejsca na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dojazd do parku to mniej więcej 30 min, jeśli przybędziemy za późno i bramy parku będą już zamknięte, zawsze zostaje wynajęcie miejsca na łódce, która dowozi bezpośrednio pod zamek za ok. Q50. Nie, nie potrafię stwierdzić, na ile jest to legalne. Ma to ten plus, że przy okazji można się przepłynąć po niezwykłym i porażającym swoim ogromem jeziorze.

Foto: H. Krajewska
Foto: H. Krajewska

Jezioro Izabal ma 589,6 km kwadratowych, jest długie na 45 km i szerokie na 20 km. Żyje w nim wiele gatunków ryb i krabów, a także manaty (!). Dookoła jeziora mieszkają społeczności majańskie z grupy Q’eqchi’, które utrzymują się z połowu ryb (przeprowadzanych m.in. przy pomocy oswojonych pelikanów). Komunikacja odbywa się drogą lądową – dookoła jeziora/przez most – oraz wodną. Stojąc nad jeziorem trudno dostrzec jego drugi brzeg, ma się niemal wrażenie stania nad brzegiem morza.

W okolicy miasta znajduje się także rezerwat przyrody Chocón Machacas, w którym żyją manaty i inne zagrożone wyginięciem gatunki. Można wykupić wycieczkę do rezerwatu bezpośrednio w hostelu/hotelu lub w mieście. Z Río Dulce wyruszają też codziennie wyprawy do innych turystycznych miejsc w Gwatemali, Belize i Hondurasie.

Helena Krajewska

Foto: H. Krajewska
Foto: H. Krajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *