Caipirinha

Caipirinha jest drinkiem na wskroś brazylijskim. Istnieje wiele wersji dotyczących genezy caipirinhi, jednak wszystkie zgadzają się co do tego, że pochodzi ona ze stanu São Paulo (niektórzy wskazują nawet konkretne miasto – Piracicabę). W Europie zwykło się robić ją z cukrem trzcinowym i kruszonym lodem, jednak w Brazylii najczęściej używa się białego cukru i kostek lodu. Błędne jest też przekonanie o tym, że bazą caipirinhi powinna być tylko limonka. Zwyczajowo używanymi “zamiennikami” są ananas, kiwi, marakuja i truskawka. Można też użyć mieszanki czerwonych owoców, takich jak maliny, wiśnie i truskawki.

Składniki:

– limonka
– biały cukier
– cachaça

CaipirinhaKrok 1

Obierz limonki ze skórki i potnij każdą limonkę na 8 części. Jeśli lubisz specyficzny smak skórki limonki, nie obieraj jej zbyt dokładnie. Pamiętaj o usunięciu środka limonki, który może być gorzki.

Krok 2

Weź niską szklankę i wrzuć pocięte limonki. Dodaj 2-3 łyżeczki cukru. W tym momencie, jeśli chcesz, możesz także dodać 3-4 małe kawałeczki imbiru w celu urozmaicenia smaku. Rozgnieć owoce za pomocą muddlera lub dowolnego rodzaju wąskiego tłuczka.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krok 3

Dodaj 3-4 kostki lodu. Następnie dolej ok. 50-60 ml cachaçy (dopełnij szklankę). Wymieszaj łyżką zawartość szklanki i dodaj słomkę.

Istnieją alternatywne wersje caipirinhi. Jeśli zamiast cachaçy użyjemy wódki, powstanie caipiroska. Jeśli zamienimy ją na sake, otrzymamy saquerinhę. Wersja z rumem znana jest pod nazwą caipiríssima. W przypadku użycia wina, będziemy mówić o caipivinhi.

Jeśli chodzi o rodzaj limonki, najlepszym wyborem będzie tzw. limão-taiti lub limão-galego. W żadnym wypadku nie należy zamieniać limonki na cytrynę!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Helena Krajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *