Iberoameryka na 17. MFF WATCH DOCS

WATCH DOCS to jeden z największych na świecie festiwali poświęconych problematyce praw człowieka. Festiwal ten łączy – i przybliża publiczności – dwa światy: wybitne kino dokumentalne i jego twórców oraz obrońców praw człowieka. 

Już 7 grudnia 2017 r. rusza 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS w Warszawie. Potrwa do 14 grudnia i zgromadzi (jak zwykle zresztą) szeroką i zróżnicowaną publiczność. Do dyspozycji widzów oddano ekrany w trzech kinach (Kino Muranów, U-jazdowski Kino – wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Kino Elektronik) i w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Warto dodać, że za wstęp na pokazy i wydarzenia nie zapłacimy ani złotówki.

Pokazom będą towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych filmów, debaty z udziałem ekspertów i obrońców praw człowieka i warsztaty.

Od organizatorów:

Poza filmami KONKURSOWYMI, które powalczą o Nagrodę WATCH DOCS, w programie wydarzenia znajdą się najciekawsze i najbardziej aktualne filmy podzielone na 4 sekcje tematyczne:

1. CHCĘ ZOBACZYĆ – sekcja poświęcona szczególnie palącym problemom dotyczącym łamania praw człowieka
2. NOWE FILMY POLSKIE – wybór najlepszych polskich dokumentów społecznych
3. NA KRÓTKO – sekcja zaangażowanych filmów krótkometrażowych
4. DYSKRETNY UROK PROPAGANDY – panorama dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest Thierry Michel, znakomity belgijski reżyser, laureat Nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W ramach festiwalu zobaczyć będzie można RETROSPEKTYWĘ FILMÓW THIERRY’EGO MICHELA.

W ramach tegoocznego WATCH DOCS zaprosimy także na dwa PRZEGLĄDY TEMATYCZNE:

1. ADWOKAT W ROLI GŁÓWNEJ organizaowany we współpracy z Naczelną Radą Adwokacką. Prezentowanym filmom towarzyszyć będzie międzynarodowa dyskusja panelowa o prawnikach w sytuacji załamania państwa prawa.
2. CIAŁO POD KONTROLĄ, czyli świetne dokumenty o prawach człowieka i medycynie, bioetyce, społecznej kontroli nad ludzkim ciałem.

Iberoameryka na 17. MFF WATCH DOCS

A co z naszym ulubionym regionem? W tym roku zdecydowany prym wiodą inne części świata – co ciekawe, w związku z kryzysem migracyjnym i narastaniu zjawiska rasizmu w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, duża część filmów rozgrywa się właśnie w rejonach mniej eksplorowanych przez WATCH DOCS. Jednakże, także dla nas znalazło się kilka propozycji.

“Walka”, reż. Daniel Fallshaw, Violeta Ayala (Boliwia, 2017)

Seanse:

  • 11 grudnia, 20:00 – Kino Muranów Sala Pola

Po 60 dniach protestu w Cochabambie, mieście w środkowej Boliwii, grupa osób z niepełnosprawnościami wyrusza na wózkach inwalidzkich w podróż do stolicy, by swój postulat przekazać rządowi i prezydentowi kraju. Aktywiści domagają się ustanowienia renty dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami w wysokości 500 boliviano miesięcznie, co stanowi równowartość około 260 złotych. Czy rzeczywiście, jak sugeruje minister polityki społecznej, protestujący są opozycyjną siłą, której prawdziwym celem jest osłabienie rządu? Od Plaza Murillo, siedziby prezydenta Evo Moralesa, aktywistów dzieli nie tylko 35 dni wyczerpującej drogi przez Andy, ale również kilkumetrowe płoty, policyjne pałki i armatki wodne. Czy wobec rosnącej presji społecznej Moralesowi uda się obronić swój pieczołowicie kreowany wizerunek obrońcy ubogich i uciśnionych?

“Pakt Adriany”, reż. Lizzette Orozco (Chile, 2017)

Seanse:

  • 9 grudnia, 14:00 – Kino Muranów Sala Gerard
  • 14 grudnia, 16:30 – Kino Muranów Sala Gerard

„Pakt Adriany” to wstrząsający rodzinny dramat z mroczną historią w tle. Chilijska reżyserka rozpoczyna filmowe śledztwo, próbując oczyścić dobre imię aresztowanej na lotnisku ciotki, oskarżanej o przynależność do DINA – osławionej policji politycznej z czasów dyktatury Pinocheta. Nieufnie odnosząc się do prasowych rewelacji, Orozco spróbuje przełamać zmowę milczenia wokół niejasnej przeszłości ciotki Adriany. Jej dawni współpracownicy uparcie milczą, zdając sobie sprawę z tego, że ujawnienie sekretów z przeszłości może zaszkodzić im samym. Mówią za to ofiary, pomocą w odkryciu prawdy służą też archiwalne zdjęcia ciotki u boku słynnych oprawców. Czy ukochana ciocia, obsypująca rodzinę stosami prezentów, w pracy torturowała i mordowała opozycjonistów? Czy najbliższa rodzina naprawdę nie wiedziała, czym się zajmuje? Debiutująca reżyserka bardzo umiejętnie buduje dramaturgię, tworząc przejmującą, osobistą opowieść o winie, karze i pamięci.

Filmy o tematyce ogólnej

Jest kilka filmów, które co prawda nie dotyczą tylko i wyłącznie Ameryki Łacińskiej, ale pokazują szeroko pewne zjawiska/inicjatywy, które warto przybliżyć czytelnikom Iberoameryki.

“Łuk sprawiedliwości”, reż. Kief Davidson, Pedro Kos (USA, 2017)

Seanse:

  • 10 grudnia, 15:00 – U-jazdowski Edukacyjna
  • 14 grudnia, 18:30 – U-jazdowski Laboratorium

Teoretycznie każdy ma prawo do korzystania z najwyższego osiągalnego poziomu ochrony zdrowia, ale w praktyce mało kto wierzy, że realnie dotyczy to także najuboższych w najuboższych krajach. Więc gdy grupa lekarzy-aktywistów postanowiła udowodnić, że można w Peru leczyć trudne wypadki gruźlicy, miała przeciwko sobie nawet medyczny establishment i oficjalną politykę WHO, niezalecającą takiego leczenia ze względu na koszty i trudności. Sukces był możliwy tylko dzięki doświadczeniom z Haiti, gdzie znakomite rezultaty przyniosło zaangażowanie lokalnych wspólnot: odpowiednio przeszkoleni przyjaciele i sąsiedzi pacjentów stali się społecznymi pomocnikami służby zdrowia. Dziś Partners in Health to organizacja o wielkim zasięgu, globalnie zmieniająca kulturę opieki medycznej. Epicka w skali walka o prawo do ochrony zdrowia dla wszystkich ma w filmie Kiefa Davidsona i Pedro Kosa twarz jej pionierów – Paula Farmera, Jim Yong Kima i Ophelii Dahl. Warto ich poznać, choćby dlatego, że jak mało kto mogą nas podnieść na duchu.

“Strażnicy Ziemi”, reż. Filip Antoni Malinowski (Austria, Niemcy, 2017)

Seanse:

  • 12 grudnia, 16:15 – U-jazdowski Laboratorium
  • 13 grudnia, 18:00 – U-jazdowski Edukacyjna

Czternaście dni, ponad dwadzieścia tysięcy negocjatorów, sto dziewięćdziesiąt pięć państw, tysiące krzyżujących się interesów i jeden – zaakceptowany przez wszystkich! – tekst, który musi powstać… Paryski szczyt klimatyczny z 2015 r. widziany okiem reżysera Filipa Antoniego Malinowskiego to fascynująca i skomplikowana układanka, a chwilami wręcz trzymający w napięciu film akcji. W dużej mierze jest to zasługa niezwykłych bohaterów, dla widza pełniących rolę swoistych przewodników: doświadczonego, reprezentującego Bangladesz eksperta Saleemula Huqa czy charyzmatycznej Christiny Figueres, Sekretarz Wykonawczej Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Wielką zaletą dokumentu jest ukazanie mechanizmów, jakimi rządza się negocjacje prowadzone na globalnym poziomie, obnażenie ukrytych interesów ekonomicznych części państw, ale przede wszystkim: danie głosu bardzo wielu stronom światowej dyskusji o klimacie i jego zmianie. Podczas pokazywanego w filmie szczytu klimatycznego w Paryżu udało się osiągnąć historyczne porozumienie w sprawie działania na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury na świecie. Początek prezydentury Donalda Trumpa naznaczyła zapowiedź jego wypowiedzenia przez Stany Zjednoczone.

“Detektywi prawdy”, reż. Anja Reiss (Niemcy, 2017)

Seanse:

  • 9 grudnia, 16:00 – Kino Muranów Sala Gerard
  • 10 grudnia, 20:15 – Kino Elektronik

Nowe technologie często kojarzymy z zagrożeniami dla praw człowieka. Ale oznaczają one także nieznane wcześniej, a szeroko już dostępne możliwości działania w służbie tych praw. Bezpośredni świadkowie naruszeń coraz częściej rejestrują je przy pomocy telefonów komórkowych, a obrońcy praw człowieka, dziennikarze, naukowcy i prawnicy uzupełniają ten materiał dowodowy dalszymi badaniami. Wykorzystują analizę historyczną zdjęć satelitarnych, badania DNA, pomiary przewodności gleby, modele 3D miast. W swoim filmie Anja Reiss portretuje takie nowoczesne ekipy i ich spektakularne sukcesy. „Detektywi prawdy” pracują na ogarniętym wojną wschodzie Ukrainy, przy dokumentacji niszczenia kulturowego dziedzictwa w Mali, poszukiwaniu grobów zaginionych ofiar przemocy w Kolumbii, wyjaśnianiu przebiegu, zakresu i celu izraelskich bombardowań Strefy Gazy w „Czarny Piątek”. Potrafią znaleźć i pokazać ślady prowadzące do sprawców, a także ślady potrzebne w dochodzeniu praw nieuprzywilejowanych. Pomogą wykazać stałą obecności Beduinów w określonych miejscach Pustyni Negew. Trudno więc będzie utrzymywać władzom, że nie zabierają przecież ziemi koczownikom, którzy z natury rzeczy jej nie posiadają.

Strona internetowa 17. MFF WATCH DOCS

Wydarzenie na Facebooku

Autorka: Helena Krajewska

Źródło zdjęcia głównego: 17. MFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie (Facebook)