Juan Guaidó – polityczny przeciwnik Nicolása Maduro

Juan Guaidó. Źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/149212822@N02/32979141718/

Juan Guaidó ma zaledwie 35 lat, a jego nazwisko pojawia się we wszystkich serwisach informacyjnych na świecie. 23 stycznia 2019 roku powołał się na artykuły 233, 333 i 350 konstytucji, aby jako prezydent Zgromadzenia Narodowego mógł sprawować tymczasowo funkcję prezydenta Wenezueli, co rozpętało polityczną burzę. Zdobył poparcie Stanów Zjednoczonych, rządów Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem Meksyku i Boliwii) i wielu innych, w tym europejskich. Po stronie dotychczasowego prezydenta stanęły m.in. Rosja, Kuba, Turcja i Iran.

Wczesne lata Juana Guaidó naznaczyła tragedia, w 1999 roku przeżył katastrofę naturalną, w której osuwisko ziemi zniszczyło domy i pozbawiło życia 10 do 20 tysięcy ludzi, w tym jego znajomych i bliskich. Jego rodzina nie należała do bogatych, ale udało mu się pójść na studia i skończyć inżynierię, a następnie podyplomowo administrację publiczną. Na studiach stawiał pierwsze kroki w polityce i organizował protesty. Został współzałożycielem partii opozycyjnej Voluntad Popular u boku Leopoldo Lópeza i w jej szeregach potoczyła się jego dalsza, szybka kariera. W 2015 został wybrany do Zgromadzenia Narodowego, a od 5 stycznia 2019 jest jego przewodniczącym.

Maduro nazwał tę sytuację zamachem stanu. Od strony prawnej opozycja wykorzystała artykuł 233 wenezuelskiej konstytucji mówiący, że jeśli po zakończeniu kadencji nie zostanie wybrany nowy prezydent, to przewodniczący parlamentu sprawuje tę funkcję do czasu nowych wyborów. Guaidó jest według tej zasady prezydentem tymczasowym do czasu demokratycznych wyborów. Wygrana Maduro w poprzednich wyborach nie została uznana przez opozycję, według której tymczasowa władza prezydencka przeszła automatycznie na przewodniczącego parlamentu, którym jest Juan Guaidó. W konstytucji widnieje jednak przepis, który precyzuje, że brak wybranego prezydenta następuje w sytuacjach takich, jak jego śmierć, oficjalna rezygnacja, niepełnosprawność fizyczna lub umysłowa. Przepis ten nie przewiduje unieważnienia reelekcji. Wenezuelska konstytucja ma też dodatkowy art. 350, nieistniejący w innych krajach, na który powołała się opozycja. Jest to prawo do społecznej rebelii przeciwko władzy i legislacji pogwałcającej prawa człowieka, nie precyzuje jednak formy takiego protestu.

Codzienność największego wroga Maduro nie jest łatwa. Żyje na wysokich obrotach, jedząc w biegu pizzę lub hamburgera. Kontaktuje się ze swoimi ośmioma najbliższymi współpracownikami przez Skype’a i w ten sposób omawia dalsze kroki. W drugim kręgu współpracowników, łącznie z ochroną, jest około 40 osób. Wszyscy starają się nie ściągać na siebie uwagi. Guaidó żyje w zagrożeniu aresztowaniem, co chwilę zmieniając plany, aby zmylić siły rządowe. Do pracy używa iPhone’a i tabletu, przez większość czasu w trybie samolotowym i ciągle zmienia hasła, aby uniknąć namierzenia lub nagrania rozmów. Według kolegów Guaidó nie lubi improwizować i zawsze dysponuje szczegółowym planem. Jest dobrze zorganizowany, działa metodycznie i ze spokojem.

Niedawno grupa paramilitarna wtargnęła do jego rodzinnego domu, co spotkało się z potępieniem ze strony Stanów Zjednoczonych. Guaidó zmienia cały czas miejsce pobytu, zatrzymuje się w skromnych mieszkaniach i nikt nie zdradza ich położenia.

Zagrożenie dla niego i jego współpracowników nasiliło się w marcu tego roku, kiedy to Maduro oskarżył Guaidó o zorganizowanie próby zamachu na jego życie. Policja podejmuje działania, aby powstrzymać „terroryzm i nienawiść” opozycji i pod tym pretekstem dokonała zatrzymań, między innymi Roberta Marrero, szefa gabinetu Juana Guaidó, który jest jego prawą ręką i przyjacielem.

W życiu prywatnym Juan Guaidó jest mężem 26-letniej dziennikarki Fabiany Rosales, z którą ma dwuletnią córeczkę Mirandę. Fabiana wspiera karierę męża i zmianę polityczną w Wenezueli. Podróżuje za granicę, spotyka się z prezydentami innych krajów i innymi wpływowymi osobami, jak również ze swoimi rodakami, którym udało się wyemigrować. Udziela wywiadów opiekując się jednocześnie małą Mirandą. Przedstawia agendę polityczną męża i skalę kryzysu humanitarnego. Na Instagramie śledzi ją 300 000 osób, na Twitterze 68 000. Po ostatnich aresztowaniach potwierdziła, że jej mąż nie czuje strachu przed siłami rządowymi.

Guaidó ma pełne wsparcie w swojej rodzinie. Rodzice nie sądzili, że ich syn zajdzie tak daleko i bardzo go wspierają w walce o władzę. Jego ojciec, pilot samolotów, z powodów politycznych wyemigrował na Teneryfę, gdy syn był jeszcze na studiach. Po wielu próbach nie udało mu się zdobyć akredytacji dla licencji pilota i obecnie jest tam taksówkarzem.

Guaidó i jego współpracownicy dążą do pokojowego i demokratycznego wyjścia z kryzysu, a miliony opozycjonistów mają nadzieję, że uda mu się wyprowadzić ich kraj z obecnej sytuacji.

Małgorzata Ołdziejewska

Źródła:

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-46789183

https://www.elmundo.es/internacional/2019/01/26/5c4b6989fdddffb2108b4675.html

https://www.excelsior.com.mx/global/quien-es-juan-guaido-presidente-encargado-de-venezuela/1292120

https://www.clarin.com/mundo/solo-allegados-conocen-paradero-juan-guaido_0_rggwgPZRw.html

http://www.caras.cl/politica/fabiana-rosales-quien-es-la-mujer-de-juan-guaido/

https://www.rcnradio.com/internacional/quien-es-el-padre-de-juan-guaido

https://www.rcnradio.com/internacional/tenemos-mas-miedo-que-ellos-sigan-en-el-poder-madre-de-juan-guaido

https://www.infobae.com/america/venezuela/2019/03/24/fabiana-rosales-primera-dama-de-venezuela-el-presidente-guaido-no-le-tiene-miedo-a-maduro/

https://elpais.com/internacional/2019/03/24/america/1553394314_995223.html

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-46994029

No, Juan Guaidó Did Not Declare Himself President Today