Brazylia

Brazylia to kraj będący mieszanką różnych społeczności etnicznych. Duży wpływ na tradycje Świąt w tym regionie mieli Portugalczycy, ale znajdziemy tu również elementy afrykańskie i oczywiście indiańskie. Jednak ogólnie zwyczaje są podobne do tych znanych na całym świecie.

Foto: flickr.com
Foto: flickr.com

W okresie przedświątecznym w firmach często gra się w „niewidzialnego przyjaciela”, co polega na przygotowaniu prezentu dla jednego z kolegów. Natomiast w domach dzieci piszą kartki do Mikołaja z listą prezentów, które chciałyby dostać.

W Rio de Janeiro już od wielu lat ustawiana jest na jeziorze Rodrigo de Freitas największa na świecie pływająca choinka (na zdjęciu obok). Świąteczne drzewko jest tez obecne w innych dużych brazylijskich miastach.

24 i 25 grudnia

W Wigilię rodziny idą do kościoła na mszę (Misa do Galo). Następnie wszyscy gromadzą się w domu, by uczcić ten radosny dzień wspólną kolacją. Tradycja nakazuje każdemu spróbować wszystkich dań na stole. Część z nich zostaje przygotowana przez sąsiadów, którzy wymieniają się potrawą z innymi. Tej nocy podaje się takie dania jak indyk, prosię, ryż, farofa (mąka z manioku doprawiona m.in. masłem), feijoada (gulasz z czerwonej/brązowej fasoli) czy słodkie rabanadas (kromki chleba maczane w mieszaninie cukru, mleka, jaj i cynamonu, następnie smażone). Z napojów najpopularniejsze jest czerwone wino i soki owocowe. Kolację wieńczy deser – pudim de leite (rodzaj budyniu, flan).

O północy po domach chodzi Święty Mikołaj (Papa Noel) i zostawia prezenty dla dzieci pod choinką. Często to ktoś z rodziny przebiera się w strój Świętego. Później można też oglądać pokaz sztucznych ogni, które są wyrazem radości i szczęścia z narodzenia Dzieciątka.

Później na ulicach nastaje spokój, a 25 grudnia jest dniem spędzanym w domu, z rodziną, przyjaciółmi czy sąsiadami, podczas gdy dzieci zajęte są swoimi nowymi zabawkami.

Noc 31 grudnia to wyjątkowe święto. Powitanie Nowego Roku obchodzi się np. na plaży Copacabana w Rio de Janeiro przy 15-minutowym pokazie fajerwerków z muzyką. Podobnie dzieje się na innych plażach w Brazylii. Jeśli w mieście nie ma plaży, ludzie biorą udział w imprezach plenerowych na ulicach, przy rytmach samby lub salsy.

Istnieje wiele przesądów na Nowy Rok, takich jak to, żeby podskoczyć trzy razy z kieliszkiem pełnym szampana bez wylania kropli, odbić się od krzesła, by dać życiu „impuls” na nowe 365 dni, dobrze też zobaczyć mężczyznę jako pierwszą osobę w Nowym Roku i mieć żółte kwiaty w domu, co powinno przynieść szczęście.

Rabanadas

Foto: flickr.com
Foto: flickr.com

Składniki:

– 1 puszka mleka słodkiego skondensowanego

– mleko

– 3 jajka

– kromki chleba

– cukier

– cynamon

Przygotowanie:

Wymieszać mleko skondensowane, mleko i jajka. Podgrzać patelnię. Moczyć kromki chleba i smażyć. Na końcu posypać cukrem i cynamonem.

Anna Kołakowska

One thought on “Brazylia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *