Iberoameryka na 1. Festiwalu Podróżników National Geographic

Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Podróżników National Geographic! Bilet na każde z wydarzeń można kupić za 10 zł w kasach Kinoteki. Dla zainteresowanych tematyką Ameryki Łacińskiej także znajdzie się kilka punktów w programie, choć chciałoby się powiedzieć: dlaczego tylko tyle?

Helena Krajewska

4 czerwca 2016 warszawska Kinoteka wypełni się historiami z najdalszych zakątków świata! Podczas pierwszej edycji Festiwalu Podróżników National Geographic spotkamy się z fotografami, blogerami i podróżnikami, których łączy wspólna pasja – odkrywanie świata. Aleksandra Gumowska opowie o czarach na Wyspach Trobrianda, Małgorzata Szumska o wyprawie przez Rosję, a Andrzej Bargiel o swoim narciarskim projekcie Hic Sunt Leones. Z Mateuszem Waligórą przeniesiemy się do Peru, a legendarny Tony Halik powróci w opowieściach Elżbiety Dzikowskiej i Mirosława Wlekłego. Duet Krzysztofa Starnawskiego i Marcina Jamkowskiego zdradzi nam sekrety podwodnego świata, Sebastian Kawa opowie, jak lata się szybowcem w Himalajach, a Tomasz Tomaszewski – o tym, że najlepsze zdjęcia robi się… w Polsce.

Nie zabraknie też blogerów: Ola i Karol z Busem Przez Świat, Łukasz Supergan, Patryk Świątek i Kajtostany podzielą się swoimi sposobami na tanie podróżowanie w panelu dyskusyjnym, a Anna, Tom, Hania i Mila z The Family Without Borders powiedzą o tym, ile zyskuje podróżujące dziecko (i jego rodzic!).

National Geographic

Program:

4 czerwca 

FILM “NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL EXPLORER: ZAGINIONE MIASTO”, WSTĘP WOLNY

Kinoteka, sala 2, 9:30

Nowy dokument National Geographic Channel to wyjątkowo wyprawa archeologów i poszukiwaczy przygód szlakiem starożytnych cywilizacji Ameryki Środkowej. Od czasów najbardziej znanego z podboju tych terytoriów konkwistadora – Hernana Corteza – ludzie przybywali na te tereny zachęceni wizją ukrytego bogactwa kultur prekolumbijskich. Legendarne, zaginione „złote miasta” do dziś rozpalają wyobraźnię wielu naukowców i zwykłych ludzi. Teraz przy pomocy nowoczesnych technologii i przy wsparciu doświadczonych archeologów kolejna ekipa wyrusza na poszukiwanie śladów dawnych cywilizacji i ich mitycznych bogactw.

MATEUSZ WALIGÓRA: ROWERAMI NA KRAŃCE ŚWIATA

Kinoteka, Sala 2, 17:00

Mateusz Waligóra opowie o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię. 2 lata, 2 kontynenty, 16 000km rowerem, 7 wysokich gór i milion przygód. Będzie to opowieść o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów – bo wysokie góry to miejsce w którym czują się najlepiej. W trakcie prelekcji autor opowie w jaki sposób wyleczyć przeziębienie miksturą z pancerników, czy da się dojechać rowerem na kraniec świata oraz o tym jak to jest w ekwadorskim szczerym polu usłyszeć: „krzoszcz przmi w czinie”. Będzie o mieszkańcach andyjskich wiosek, którzy nie mają zegarków, ale zawsze mają czas, polskich śladach w argentyńskiej prowincji Misiones i wspinaczkach – tak, o tym będzie naprawdę sporo! Po zakończonym pokazie autorzy z chęcią odpowiedzą na rodzące się pytania, doradzą, odradzą i zainspirują. Za swoją podróż Mateusz wraz z żoną Agą zostali wyróżnieni w kategorii „Wyczyn Roku” festiwalu Kolosy.

https://vimeo.com/83180411

Mateusz Waligóra – specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma m.in. samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii. Na co dzień stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie można odnaleźć na stronie www.nakrancach.pl

FILM “SÓL ZIEMI” REŻ JULIANO RIBEIRO SALGADO, WIM WENDERS

Kinoteka, Sala 2, 20:00

Czas trwania: 110 min.

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swoim nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.

Źródło:

http://travelery.national-geographic.pl/program-festiwalu

http://travelery.national-geographic.pl/o-festiwalu