Biały Dom Peñi Nieta

CASAEPN8-440x2749 listopada br. dziennikarze meksykańskiego kanału Aristegui Noticias opublikowali śledztwo prowadzone w sprawie nowego domu pary prezydenckiej Meksyku – Enrique Peñi Nieta i jego żony, Angéliki Rivery.

W Lomas de Chapultepec, czyli najbardziej luksusowej dzielnicy Mexico City, oddano do użytku wartą 7 mln USD (86 mln meksykańskich peso) posiadłość, nazwaną białym domem (la casa blanca) ze względu na kolor oraz gigantyczny rozmiar.

epnBiały dom składa się z pięciu pięter, do których dojeżdża winda, podziemnego parkingu, osobnych pokoi dla szofera oraz służby, ogrodu z basenem, ogrodu na dachu, siłowni, sześciu sypialni z własnymi łazienkami dla dzieci oraz głównej sypialni prezydenta, w której mieści się SPA… Wszystko wyłożone białym marmurem. Dom ewidentnie zaprojektowany na potrzeby pary prezydenckiej nie należy jednak do żadnego z małżonków, lecz do Ingeniería Inmobiliaria del Centro – filii wchodzącej w skład Grupo Higa.

casaepn1Grupo Higa skupia różne filie budowlane na terenie całego Meksyku oraz wchodzi w skład chińskiego konsorcjum China Railway Construction Corporation od lat wygrywającego najważniejsze i najdroższe przetargi na projekty, zwłaszcza w stanie Meksyk, którego gubernatorem przed objęciem prezydentury był nie kto inny jak Peña Nieto. Według oficjalnych danych, suma wszystkich przetargów wygranych podczas sprawowania rządów przez EPN w stanie Meksyk opiewa na ponad osiem miliardów meksykańskich pesos. Powyższa grupa wygrała również przetarg na budowę linii szybkich pociągów Mexico-Querétaro, oszacowany na równowartość 3,7 miliarda USD. Ponadto w trakcie śledztwa wyszło na jaw, że była również jedynym konkurentem, gdyż pozostałe firmy od momentu ogłoszenia przetargu dostały tylko dwa miesiące na złożenie tak skomplikowanego projektu, oddały więc wygraną walkowerem.

CasaEPN2W skład Grupo Higa wchodziła również firma należąca do syna właściciela całej grupy, Juana Armando Hinojosa Garcíi, który zginął tragicznie w katastrofie helikoptera, którym wracał z urodzin Peñi Nieta w 2012 roku, zanim tamten został prezydentem. Jego firma Eolo Plus jest właścicielem wszystkich samolotów, którymi Peña Nieto podróżował po kraju podczas kampanii wyborczej. Na same przeloty podczas walki o fotel prezydencki PRI wydała ok. 26 milionów pesos (ok. 2 mln USD). Grupo Higa była również odpowiedzialna za wydrukowanie wszystkich plakatów wyborczych EPN przez jedną ze swoich filii, Publicidad y Artículos Creativos.

casaepn3Po zalegalizowaniu związku małżeńskiego Angéliki Rivery i Peñi Nieta w 2010 roku, Grupa Higa wykupiła dwie sąsiadujące działki we wspomnianej luksusowej dzielnicy i rozpoczęła budowę posiadłości, której projekt był gotowy na kilka lat przed obecną kadencją. Sam architekt odpowiedzialny za projekt – Miguel Ángel Aragonés – nie mógł udzielić więcej informacji, gdyż jak przyznał jego agent, podpisał z politykiem klauzulę zobowiązującą go do zachowania tajemnicy.

casaepn6Dom wybudowany przy Paseo de las Palmas, jednej z najdroższych ulic w całym kraju, mieści się na dwóch działkach o wartości przekraczającej 1 mln USD. Właścicielem posiadłości nie jest jednak prezydent Meksyku ani jego żona, tylko wspomniana wcześniej Ingeniería Inmobiliaria del Centro, jedna z filii budowlanych wchodzących w skład Grupo Higa. Dziennikarze kanału Aristegui Noticias dotarli również do faktur za dom, które zostały wystawione PRI i Peña Niecie przez Eolo Plus za wynajem samolotów podczas kampanii wyborczej. Wszystkie faktury wystawione są na ten sam adres, pod którym mieszczą się siedziby wszystkich filii należących do Grupo Higa.

W oświadczeniu majątkowym, które prezydent wraz z żoną zobowiązani byli złożyć na początku jego kadencji, nie ma śladu po tej nieruchomości. Oświadczenia majątkowe prezydenta z 2013 i 2014 roku także nie zawierają informacji na temat tej posiadłości. Pominięty został również fakt, że rezydencja połączona jest inną, sąsiednią nieruchomością, której właścicielką jest żona prezydenta, Angélica Rivera.

Była aktorka Televisy (grupy skupiającej większość prywatnych mediów telewizyjnych i radiowych na terenie Meksyku) otrzymała wspomnianą posiadłość jako element zapłaty za swój „wkład artystyczny” w telenowelach produkowanych przez powyższą grupę. Mimo iż posiadłość ta stała się jej własnością przed objęciem prezydentury przez Peñę Nieta, pierwsza dama Meksyku nie wymieniła tej rezydencji wśród posiadanych przez nią nieruchomości. Według Ustawy Federalnej o obowiązkach administracyjnych funkcjonariuszy publicznych (art. 43), prezydent Meksyku jest zobowiązany do złożenia sprawozdania zawierającego posiadane przez swoją małżonkę nieruchomości jako informację poufną. Administracja prezydenta powołała się jednak na status żony prezydenta, która nie sprawuje funkcji publicznej i nie ma obowiązku przedstawienia takiego sprawozdania.

casaepn7Mimo że owe posiadłości nie widnieją w oświadczeniu majątkowym pary prezydenckiej, zostały objęte państwową ochroną. Oficjalne oświadczenie wydane przez Estado Mayor Presidencial (Gwardię Prezydencką) potwierdza, że ich zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo głowy państwa i jego rodziny. Pod ochroną państwową znalazły się więc Pałac Narodowy (gdzie znajduje się biuro prezydenta), Los Pinos czyli oficjalna rezydencja sprawujących władzę prezydentów Meksyku oraz z niewiadomych przyczyn, dom należący do Grupo Higa (połączony z rezydencją należącą do Pierwszej Damy).

Na prośbę dziennikarzy o przejrzystość w sprawie własności białego domu, administracja prezydenta zadeklarowała brak odpowiednich kompetencji do udzielenia informacji. Prośba została przedłożona do Ministra Służby Państwowej, który również odmówił złożenia wyjaśnień ze względu na poufność informacji oraz brak autoryzacji ze strony prezydenta.

24 września br. Enrique Peña Nieto został wybrany prezesem Stowarzyszenia na rzecz Otwartego Rządu, wraz z prezydentem USA – Barackiem Obamą. W swoim wystąpieniu zapewniał o zobowiązaniu wobec walki z korupcją, wzmocnieniu pozycji obywateli oraz… promowaniu przejrzystości. Niestety nie wiadomo co prezydent rozumiał poprzez powyższe postanowienia, gdyż na prośbę dziennikarzy o wyjaśnienie kulis afery związanej z białym domem, administracja Peñi Nieta znalazła szereg „przeszkód prawnych”, aby podzielić się informacjami z prasą.

Interesujące jest również działanie rządu w sprawie pociągów Meksyk-Querétaro. 48 godzin przed publikacją śledztwa przez dziennikarzy Aristegui Noticias, ogłoszono nieważność przetargu wygranego przez Grupo Higa. Jako przyczyny podano brak przejrzystości i czasu podczas przebiegu procesu. Prawdopodobnie chodziło jednak o nacisk ze strony legislatorów, mediów oraz konkurencyjnych firm. Przedstawiciele meksykańsko-chińskiego konsorcjum w którego skład wchodzi Grupo Higa, poinformowali, że zamierza ona ponownie startować w konkursie.

Niecałe dwa tygodnie po wybuchu afery Angélica Rivera oświadczyła, że sprzeda prawa do własności domu, gdyż cała sytuacja źle wpłynęła na wizerunek jej rodziny oraz prezydenta. W międzyczasie administracja prezydenta próbowała załagodzić całą aferę, odpowiadając dziennikarzom oficjalnym oświadczeniem w tej sprawie, wskazując Pierwszą Damę jako właścicielkę białego domu. Dlaczego prezydent wraz z żoną zapomnieli wspomnieć o tej rezydencji w swoim oświadczeniu majątkowym oraz dlaczego firma, która wygrała przetarg na linię pociągów Meksyk-Querétaro widnieje jako jej oficjalny właściciel? Po sprzedaży domu nikt nie będzie musiał się z tego tłumaczyć. Uwagę przykuwa również fakt, że mimo panującego kryzysu związanego z prawami człowieka w Meksyku (zaginięcie 43 studentów oraz protesty na terenie całego kraju), Peña Nieto nie zdecydował się na odwołanie swojej wizyty w Chinach, która miała miejsce po ogłoszeniu nieważności przetargu.

Śledztwo zostało przeprowadzone przez dziennikarzy kanału Aristegui Noticias: Rafaela Cabrerę, Daniela Lizárragę, Irvinga Huertę oraz Sebastiána Barragána.

Wiktoria Gajewska

Źródła:

http://aristeguinoticias.com/0911/mexico/la-casa-blanca-de-enrique-pena-nieto/ (oryginalny tekst przeprowadzonego śledztwa La casa blanca de Enrique Peña Nieto)

http://aristeguinoticias.com/1011/mexico/presidencia-responde-la-casa-blanca-es-de-angelica-rivera-quien-es-economicamente-solvente/ (wyjaśnienia administracji EPN)

http://aristeguinoticias.com/1011/mexico/confirma-presidencia-que-la-casa-de-las-lomas-es-propiedad-de-contratista/ (odpowiedź dziennikarzy)

Angélica Rivera explicará cómo compró la casa blanca: EPN

Venderá Angélica Rivera los derechos de “su” casa blanca (video)

http://www.proceso.com.mx/?p=387139

One thought on “Biały Dom Peñi Nieta”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *