„Przepiórki w płatkach róży”

roses„Przepiórki w płatkach róży”

Laura Esquivel, przełożyła Elżbieta Komarnicka

Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 1999

Gatunek: powieść

Zaczytując się w literaturze pochodzącej z całego świata warto zauważyć rolę jaką pełni w niej jedzenie. Zaskakująco często właśnie ten element pojawia się w literaturze latynoamerykańskiej, a doskonałym przykładem jest powieść meksykańskiej autorki Laury Esquivel z 1989 roku Przepiórki w płatkach róży (tytuł oryginalny Como agua para chocolate).

„I do łoża, i do stoła jeden tylko raz się woła”. Tymi słowami zaczyna się historia trudnej miłości głównej bohaterki Tity i jej ukochanego – Pedra. Miłości, która w wyniku konserwatywnych praktyk rodziny Tity musiała czekać na spełnienie ponad dwadzieścia lat.

Autorka w powieści przeplata zręcznie rzeczywistość z magią i fantastyką, które urozmaica wierzeniami indiańskimi. Cała historia burzliwej miłości ułożona jest w 12 rozdziałach. Każdy z nich to kolejny miesiąc w roku i odpowiadający mu przepis.

Losy bohaterów zdają się obracać wokół kuchni i jedzenia. Po pierwsze dlatego, że przepis można wyczytać tylko wtedy, gdy czyta się cały rozdział a nie jest to łatwe! Akcja książki idealnie łączy się z danym etapem przygotowania potraw. Po drugie, jedzenie spełnia tu rolę języka czy kodu porozumiewania się pomiędzy zakochanymi. To także pasja głównej bohaterki, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Wszystko zaczyna się od narodzin Tity w kuchni a kończy odziedziczeniem przez jej wnuczkę rodzinnej książki kucharskiej z zapisanymi wszystkimi tajnikami sztuki gotowania. Wszystko zostało napisane w bardzo przystępny sposób z odrobiną humoru i smakowitymi opisami dań.

Na podstawie książki nakręcono film „Przepiórki w płatkach róży” (1992) w reżyserii Alfonso Arau. Nagrodzony został wieloma prestiżowymi nagrodami w kraju i za granicą.

Trailer: [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=gPbNRQD3zVg]

Marzec
Przepiórki w płatkach róży

kasztanySkładniki

– 12 róż, najlepiej czerwonych

– 12 kasztanów

– 2 łyżeczki masła

– 2 łyżeczki mąki kukurydzianej

– 2 krople esencji różanej

– 2 łyżeczki anyżku

– 2 łyżeczki miodu

– 2 główki czosnku

– 6 przepiórek

Sposób przyrządzenia

Płatki róż obrywa się bardzo ostrożnie, starając się nie poranić palców, gdyż poza tym, że jest bolesne (kłuje!), zaplamienie płatków krwią może zepsuć smak, a nawet spowodować niebezpieczną dla zdrowia reakcję chemiczną. Po oskubaniu i wypatroszeniu przepiórek wiąże się im nogi, żeby zachowały wdzięczną posturę, a potem smaży się je na maśle oprószone solą i pieprzem do smaku. Ważne, aby oskubać przepiórki na sucho, gdyż po zanurzeniu we wrzątku mięso nie jest już tak smaczne.

Oberwane płatki uciera się w kamiennym moździerzu razem z anyżkiem. Osobno opieka się kasztany, obiera z łupinek i gotuje. Następnie robi się z nich purée. Ząbki czosnku kroi się drobniutko i smaży na przepiorkimaśle na złoty kolor; gdy staną się szkliste, dodaje się do nich purée z kasztanów, miód, płatki róż i sól do smaku. Sos można zagęścić dwiema łyżeczkami mąki kukurydzianej. Na koniec dodaje się esencję różaną, nie więcej niż dwie krople, gdyż potrawa może być zbyt aromatyczna i pretensjonalna w smaku. Doprawiony sos zdejmuje się z ognia. Przepiórki wkłada się do sosu tylko na dziesięć minut, żeby przeszły smakiem, i wyjmuje.

Przepiórki układa się na półmisku, polewa sosem i dekoruje, umieszczając świeżą różę w środku, a różane płatki po bokach, albo, zamiast na półmisku, można serwować danie od razu na talerzach.

Źródło zdjęć: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/51,96856,14990992.html?i=0

Bibliografia: L. Esquivel „Przepiórki w płatkach róży“, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 1999

Anna Kołakowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *