Sewell Mining Town

DSCN2320Sewell Mining Town (wym. sjułel) to miasteczko górnicze wpisane na listę UNESCO. Znajduje się na wysokości 2200 tys. m n.p.m. w okolicach Rancagui. Zostało zbudowane na początku XX w. przez amerykańskich właścicieli kopalni miedzi El Teniente. Mieszkali w nim chilijscy robotnicy i amerykańscy dyrektorzy. To Amerykanie nadali miastu styl. Postarali się również o jak najlepsze warunki do życia. Wybudowali: szpital z drugą windą w Chile, który podobno przez długi czas był najnowocześniejszym w całej Ameryce Łacińskiej; kino, w którym najnowsze filmy pojawiały się, zanim dotarły do Santiago i pierwszą w Chile salę do bowlingu. Według przewodnika do szpitala sprowadzono najsłynniejsze akuszerki. Kobiety mieszkające w Sewell pochodziły bowiem w większości ze wsi i wolały rodzić w domu przy pomocy doświadczonych, wiejskich specjalistek. By nakłonić je do porodu w szpitalu postanowiono połączyć ich wiarę w zdolności akuszerek ze świetnym wyposażeniem szpitala.

DSCN2346Izolacja miasta sprawiła, że wykształciła się tu specyficzna społeczność. Rodziny z dziećmi żyły w dość wygodnych mieszkaniach. Kawalerowie mieszkali w kilkuosobowych pokojach, a kobiety, traktowane w górniczej osadzie jak prawdziwy skarb, cieszyły się wyjątkowo dobrymi warunkami, mając ponoć do dyspozycji nawet kilkupokojowe apartamenty z własną łazienką. Najlepiej żyło się oczywiście Amerykanom, a później również wykształconym Chilijczykom, którzy posiadali własne domy.

DSCN2387Gdy w 1967 roku przeprowadzono chilenizację miedzi, duża część robotników została przeniesiona do Rancagui. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej w 1971 roku, gdy miedź znacjonalizowano. Od tego czasu miasto zaczęło wymierać. Dziś po wielu budynkach nie ma śladu. Liczne z tych, które przetrwały do dzisiaj, są zniszczone. Po uznaniu Sewell za zabytek narodowy i wpisaniu na listę UNESCO zaczęto jednak prace nad przywróceniem miastu jego dawnego blasku. Zwiedzając to miejsce czułem się trochę, jakbym zwiedzał Titanica. Oglądałem całkiem dobrze zachowane budynki, słuchając o dawnej chwale tego miejsca.

DSCN2314Mimo uznania za część światowego dziedzictwa, Sewell wciąż jest niedostępne. Można tam dotrzeć wyłącznie korzystając z usług jedynej firmy turystycznej organizującej wycieczki. Szczerze polecam! Wyjeżdża się z Santiago lub Rancagui. Przy odrobinie szczęścia, można zatrzymać się na chwilę, by pooglądać kondory.

Michał Gulczyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *