Kampania przeciwko przemocy wobec czarnej młodzieży

01_camila_leodias„Chcemy widzieć młodych żywych”

Według najnowszych danych Amnesty International, Brazylia jest państwem o najwyższym wskaźniku zabójstw na świecie. Przewyższa pod tym względem nawet wiele krajów, które pozostają w stanie wojny. Tylko w 2012 roku zamordowanych zostało tam 56 tysięcy osób, z czego ponad połowę (30 tysięcy) stanowili ludzie młodzi między 15 a 29 rokiem życia. 77% z nich to młodzież czarna, a 93% stanowią mężczyźni. Większość z tych zabójstw jest dokonywana przy użyciu broni palnej, a tylko 8% przypadków trafia na drogę sądową.

Jeszcze bardziej zatrważająca niż te liczby jest społeczna obojętność. Pomimo tak wysokiego wskaźnika zabójstw dokonywanych na czarnej młodzieży, temat ten jest najczęściej traktowany jako mało ważny i pomijany w debacie publicznej w kraju, podczas gdy konsekwencje uprzedzeń rasowych i negatywnych stereotypów związanych z tą młodzieżą, oraz z mieszkańcami fawel i przedmieść w ogóle, powinny być szeroko komentowane i potępiane.

JNV_site_LancamentoCampanha1170x78020 listopada obchodzony był w Brazylii, już po raz dwunasty, Narodowy Dzień Świadomości Czarnych (O Dia Nacional da Consciência Negra). W wielu regionach, takich jak Rio de Janeiro, Amazonas, Alagoas czy Mato Grosso dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Aby zmobilizować społeczeństwo, zmusić je do refleksji i zerwać z obojętnością, Amnesty International w Brazylii stworzyła kampanię „Młody Czarny Żywy” (Jovem Negro Vivo).

Przeznaczeniem wszystkich młodych jest żyć

W ciągu dwóch godzin ginie w Brazylii 7 młodych ludzi. W przeciągu doby są to już 82 osoby. Można więc powiedzieć, że to tak, jakby co dwa dni rozbijał się tam samolot pasażerski wyłącznie z młodzieżą na pokładzie. O ile zabójstwa młodych ludzi rasy białej znacząco spadły w ciągu ostatnich 10 lat, o tyle zabójstwa dokonywane na młodzieży czarnej wzrosły o 32%.

Organizacja chce, aby rząd zapewnił tej grupie młodych prawo do życia pozbawionego uprzedzeń rasowych i przemocy. „Będziemy o to walczyć i wymusimy politykę bezpieczeństwa, dostęp do edukacji, służby zdrowia, prawo do pracy, do kultury, transportu miejskiego, itp. które mogą przyczynić się do zmiany obecnej rzeczywistości” – czytamy na stronie internetowej brazylijskiej Amnesty International.

Caminhada-Pela-Vida_Candela¦üria_Foto-de-AF-Rodrigues_34Obchodzi cię to? Mnie tak! Stop morderstwom!

Amnesty International wzywa każdego, kto nie chce pozostać obojętny, do przyłączenia się do akcji i podpisania manifestu, który można wypełnić pod tym linkiem:
https://anistia.org.br/entre-em-acao/peticao/chegadehomicidios/.

Marta Jarzyńska

Źródła:
https://anistia.org.br/campanhas/jovemnegrovivo/

Anistia Internacional lança campanha sobre o alto índice de homicídios de jovens

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *