Peru

Foto: viajeaperu.es
Foto: viajeaperu.es

W Peru 24 grudnia centra handlowe są otwarte do późnych godzin, aby umożliwić spóźnialskim zakupienie prezentu przed samą kolacją w tym dniu. Ale gdy już wszystkie podarunki są skompletowane…

Tego dnia w większości domów odbywa się uroczysta kolacja. Poprzedza ją msza w kościele (La Misa del Gallo) odbywająca się zwykle około godziny 22:00, aby dać szansę rodzinom na powrót do domu i celebrowanie Bożego Narodzenia. Gdy nadejdzie północ, wszyscy biorą do ręki swoje kieliszki i wznoszą toast, otwierają szampana lub cydr, obdarowując się przyjaznymi uściskami i życząc sobie wszystkiego, co najlepsze, podczas gdy jeden z członków rodziny umieszcza figurkę Jezusa w żłóbku. Następnie serwuje się kolację i spędza czas przy rozmowie, anegdotach i wspomnieniach z dawnych lat. Tradycyjne dania tego wieczoru to pieczony indyk, gorąca czekolada, panetόn (rodzaj keksa), purée z jabłka.

W tym dniu na ulicach czuć świąteczną atmosferę. Można usłyszeć kolędy i zobaczyć ludzi idących w gości, niosących tace z indykami.

Następnego dnia rano ulice są puste, ponieważ wszyscy śpią – oprócz dzieci, które rozpakowują prezenty. Śniadanie świąteczne składa się z gorącej czekolady z keksem. Tego dnia cała rodzina ma zwyczaj odpoczywać.

Foto: detodonavidad.com/
Foto: detodonavidad.com/

Ważnym momentem w okresie świątecznym jest też powitanie Nowego Roku (Año Nuevo). Centra handlowe działają do późnych godzin nocnych, tak jak w Wigilię. To, co trzeba mieć w tym dniu to kotylion w żółtym kolorze, który ponoć przyciąga szczęście w nowym roku. Wiele imprez tego wieczoru jest organizowanych na świeżym powietrzu z muzyką. Przygotowywane są również pokazy sztucznych ogni wybuchających nad głowami przybyłych gości i rozświetlających ich twarze.

Gdy za parę chwil ma nastać godzina dwunasta, wszędzie słychać odliczanie ostatnich sekund do północy. Potem zaczyna się wspaniała impreza. Wznosi się toasty, składa życzenia i zgodnie z tradycją spełnia rytuały, takie jak: jedzenie 12 winogron (gdzie każde z nich oznacza jeden miesiąc w roku – należy pomyśleć w tym czasie 12 życzeń), wyjście z walizką na ulicę i cofnięcie się na przecznicy, aby w nowym roku odbyć podróż lub rzucenie ryżu pod drzwi (co jest przepowiednią wzięcia ślubu). Ważnym elementem jest też spalenie kukły ubranej w stare ubrania i szmaty, symbolizującej pożegnanie ze starym rokiem i złymi zdarzeniami, które miały miejsce. Dym oznacza życzenie, aby następny rok był lepszy. Ten rytuał szczególnie podoba się dzieciom, ponieważ mogą biegać wokół kukły i rzucać w nią fajerwerki, dzięki czemu szybciej się pali.

Następnie przystępuje się do kolacji. Głównie serwowany jest indyk, kurczak lub prosię, a do tego keks (panetόn) i gorąca czekolada. Po zjedzeniu kolacji można wyjść na świeże powietrze i podziwiać, jak ludzie się bawią na imprezach plenerowych lub po prostu przejść się ulicami miasta. Wielu ludzi rozbija też namioty na plażach, żeby tu spędzić tę niepowtarzalną noc. W końcu to wieczór zabawy, śmiechu i radości.

Tradycyjne potrawy

Peru to kraj, w którym jedzenie jest nauką, sztuką, kulturą popularną i tożsamością jednocześnie. Kuchnia łączy kreolskie smaki z dziedzictwem gastronomicznym Indian i Hiszpanów oraz Arabów. Każdy region (Lima, Santiago de Chuco, Ica, Cuzco, itd.) ma swoje własne tradycje kulinarne i przepisy przeznaczone tylko na Święta Bożego Narodzenia. Jednak najpowszechniejszymi peruwiańskimi daniami świątecznymi są gorąca czekolada, keks (wspomniany już dwukrotnie penetόn) i pieczony indyk.

Indyk klasyczny na Święta (Pavo Clásico de Navidad)

Foto: vivanda.com.pe
Foto: vivanda.com.pe

Składniki:

– 1 indyk

– 1 łyżka musztardy

– 5 łyżek masła

– sok z cytryny

– sól

– pieprz

– papryka sproszkowana

– 1 duża cebula , obrana i podzielona na ćwiartki

– ¼ szklanki wina

– 3 szklanki bulionu z indyka

– 2 jabłka , umyte i pokrojone w ćwiartki

Przygotowanie:

Przygotować rosół z podrobów indyka. Dzień przed ugotowaniem indyka, trzeba go natrzeć solą, pieprzem, sokiem z cytryny i papryką. Włożyć do lodówki na noc. Następnego dnia nadziać indyka z jabłkami i cebulą, a potem zszyć. Wymieszać masło z musztardą i natrzeć masą całego indyka.

Nagrzać piekarnik do 200°C. Umieścić mięso w brytfannie, wlać 2 szklanki wody i włożyć do pieca na 30 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 160°C. Podlać mięso 2 szklankami bulionu z indyka. Ogólny czas pieczenia należy obliczyć według wzoru: 30 minut na każdy kilogram mięsa. W połowie czasu pieczenia przekręcić blachę z indykiem, by upiekł się równomiernie.

Po upieczeniu indyka wyjąć z blachy na półmisek i ostudzić. Pozostały w blaszce tłuszcz i bulion wlać do rondla, dodać ostatnią szklankę bulionu i doprowadzić do wrzenia. Dolać wino. Znów doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze przez 5 minut. Można sos zagęścić później jeszcze mąką ziemniaczaną, jeśli jest zbyt płynny.

Indyka pokroić i podawać z gorącym sosem.

Anna Kołakowska

One thought on “Peru”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *