Cachorro-quente, czyli hot dog po brazylijsku

Przyzwyczajeni do standardów amerykańskich, zwykliśmy uważać hot dogi za nieskomplikowaną przekąskę, składającą się z bułki, parówki i dodatku w postaci musztardy i ketchupu. Tymczasem w Brazylii tzw. “gorący pies” stanowi o wiele bardziej złożone danie, które z powodzeniem może zastąpić obiad. Istnieje wiele lokalnych odmian cachorro-quente: w stanie Rio de Janeiro podstawę stanowią jaja przepiórcze, w Minas Gerais kukurydza i batata palha, a w Paraíbie – mielone mięso i siekane warzywa. Ja zaprezentuję Wam wersję klasyczną, często spotykaną w stanie São Paulo.

Batata palha
Batata palha

Składniki:

– bułki do hot dogów
– sos pomidorowy (np. taki jak do makaronu)
– cebula
– parówki
– purée ziemniaczane
batata palha (rodzaj ziemniaczanych chipsów)
– majonez
– musztarda
– ketchup
– pieprz
– sól

Krok 1

cachorro quente 2

Przygotuj purée ziemniaczane. Potem wlej do drugiego garnka sos pomidorowy. Dodaj posiekaną cebulę oraz sól i pieprz według uznania. Gotuj na średnim ogniu przez kilka minut. W tym samym czasie podgrzej wodę w trzecim garnku i ugotuj parówki. Odcedź parówki i dodaj je do sosu. Pozostaw całość na ogniu na ok. 5 minut (parówki muszą “nasiąknąć” sosem).

Krok 2

Przetnij do połowy bułki i posmaruj wnętrze majonezem. Wyjmij parówki z sosu, przetnij wzdłuż i połóż na bułce. Dodaj łyżkę sosu pomidorowego z garnka. Polej musztardą i ketchupem według uznania. Dodaj 2 łyżki purée na wierzch. Całość posyp batata palha. 

Podawaj z dużą liczbą serwetek!

cachorro quente 3

Helena Krajewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *