Mompox – życie nad rozlewiskiem ubrane w błyskotki

Źródło: http://4.bp.blogspot.com
Źródło: http://4.bp.blogspot.com

Santa Cruz de Mompox (spotykana jest także forma Mompós), bo tak brzmi pełna nazwa miasta położonego w północno-wschodniej części Kolumbii w departamencie Bolívar, to miejsce, w którym niemalże od stuleci niewiele się zmieniło. Mompox to „kolumbijske dzieło przyozdobione w misterne filigrany”. Czarujące i wyjątkowe z wielu powodów. Przyciąga niepowtarzalnym, spokojnym klimatem oraz charakterystyczną dla tego miejsca kolonialną architekturą, która czyni to miasto bardzo urokliwym, a wręcz bajkowym.

Niecodzienna jest już sama lokalizacja miasta, która postrzegana jest zwykle w dwojaki sposób. Otóż Mompox to miasto położone na wyspie uformowanej przez dwa ramiona rzeki Magdalena (hiszp. Río Magdalena), która swoim kaprysem postanowiła odseparować miasto od reszty kolumbijskiej ziemi. Stało się tak z powodu stopniowego wzrostu ilości osadów na dnie rzeki, co w świetnie dotychczas prosperującym porcie zaczęło znacznie utrudniać transport drogą wodną. Mówi się, że to właśnie kaprys rzeki Magdalena, który z miasta portowego uczynił Mompox wyspą, przyczynił się do stopniowego upadku jego świetności.

Główna rzeka Kolumbii rozpościera swoje ramiona oplatając miasto, co czyni ten fragment lądu wyspą usytuowaną na rzece, gdyż niewiele dalej rozgałęzienia te znów się łączą. Warto wspomnieć, że po dziś dzień nie zbudowano jeszcze żadnego mostu, który łączyłby oddzielony przez rzekę kawałek z resztą lądu. Z jednej strony, specyficzne położenie Mompox to dodatkowa atrakcja dla miasta, z drugiej zaś, spore utrudnienie.

Źródło: wikimedia.org
Źródło: wikimedia.org

Kolejna rzecz, która nadaje miastu niebagatelny charakter, to architektura. Uwagę przykuwają białe, wapienne budynki w kolonialnym stylu, ciągnące się wzdłuż uliczek. W Mompox znajduje się aż sześć kościołów, z których najważniejszy i najbardziej okazały to Kościół Św. Barbary (hiszp. Iglesia de Santa Bárbara). Na szczególne zainteresowanie zasługuje także kilka innych kościołów, chociażby Iglesia de Concepción czy Iglesia de San Agustín.

Bardzo ciekawy jest biały cmentarz El Cementerio Municipal de Mompox położony w samym sercu miasta. Masowo odwiedzany przez turystów, a także… koty, które z wyjątkowym upodobaniem wygrzewają się na białych nagrobkach, zerkając na turystów jak na nieproszonych gości. Cmentarz w Mompós nie tyle przeraża posępnością i wprowadza w głęboką zadumę, co intryguje, a nawet zachwyca.

Mompox to miejsce specjalne jeszcze z innego powodu. To istny raj dla kobiet, które kochają biżuterię. I to jaką biżuterię! Mompox słynie z ręcznie wykonywanej, stylowej biżuterii z filigran. Filigrany to cieniutkie, złote lub srebrne druciki misternie połączone w ażurowe ornamenty. Te z Mompox wyglądają niezwykle strojnie i efektownie. Niewątpliwie jest to rzemiosło bardzo mozolne. Stworzenie takiego cacka wymaga ogromnej precyzji, cierpliwości, zmysłu artystycznego i nie lada wyobraźni. Gama motywów stosowanych w kolumbijskich filigranach jest dość szeroka. Bardzo często pojawiają się motywy kwiatów, liści, ptaków, motyli i ważek. Znaleźć można filigranowe kolczyki, naszyjniki, bransoletki, broszki oraz inne ozdoby. Jeśli jednak zamiast kupować cudeńka z Mompox, chcemy jedynie cieszyć nimi swoje oczy, doskonałą do tego okazją jest Wielki Tydzień. To właśnie wtedy wystawiane są na światło dzienne liczne figurki świętych bogato przyozdobione w niesamowite filigrany, które na co dzień są skrzętnie chronione niczym drogocenny skarb. Wielki Tydzień w tym mieście, to również wyjątkowy czas ze względu na widowiskowe procesje, których marsz przypomina wręcz taniec.

Santa Cruz de Mompox to jedno z najciekawszych i najbardziej urokliwych miejsc w Kolumbii. Miasto pełne uroku, tajemnicy i historii. Tam białe, kolonialne uliczki wcale nie sprawiają wrażenia zimnych i surowych, lecz ujmują swoją prostotą. No a te filigrany! Czy to jeszcze zwykłe rzemiosło, czy już prawdziwy kunszt? Osądźcie sami!

Źródło: http://media-cache-ak0.pinimg.com
Źródło: http://media-cache-ak0.pinimg.com
Źródło: http://discoveringice.com
Źródło: http://discoveringice.com
Źródło: http://www.colombia.travel
Źródło: http://www.colombia.travel

Barbara Torous

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *