Kuchnia latynoamerykańska: stereotypy

Zamknij oczy. Leżysz w hamaku pod palmami. Słyszysz fale rozbijające się delikatnie o brzeg, a Twoją twarz ogrzewa pomarańczowo-czerwony zachód słońca. Znajdujesz się w Ameryce Łacińskiej. Może nad Zatoką Meksykańską lub na wybrzeżu Brazylii? Jesteś zmęczony po całym dniu zmagania się z upałem. Masz ochotę coś zjeść. Tortillanachosquesadilla? Może coś innego?

No właśnie, ale CO?

Tacos Foto: pinterest.com
Tacos
Foto: pinterest.com

Na to pytanie statystyczny Polak nie odpowie. Niestety, nasza znajomość kuchni latynoamerykańskiej ogranicza się tylko do utożsamiania jej z kilkoma najbardziej znanymi daniami, niekoniecznie powszechnymi w całej Ameryce Południowej. Dla większości Polaków kulinaria Iberoameryki są jeszcze wielką niewiadomą. Widać to chociażby po niewielkiej liczbie restauracji z daniami tego regionu w naszej ojczyźnie. Dlaczego tak się dzieje?

Prawdopodobnie dlatego, że geograficznie, historycznie czy kulturowo nie jesteśmy bardzo związani z mieszkańcami Ameryki Łacińskiej. Mylne wyobrażenie o kuchni tego regionu spowodowane jest również bliskim sąsiedztwem Stanów Zjednoczonych. Wraz z popularyzacją McDonald’sów i migracją Meksykanów do USA, powstała bardzo uproszczona wersja kuchni meksykańskiej w formie fast food, którą utożsamia się z całą tzw. “kuchnią latynoamerykańską”.

Nic więc dziwnego, że większość z nas, gdy już zapamięta trudne, obco brzmiące nazwy tych dań, uważa się za znawcę kulinariów całego regionu Ameryki Łacińskiej. A to wielki błąd!

Aby kuchnia latynoamerykańska nie zlewała się w jednolity obraz, poniżej znajdują się produkty, które są charakterystyczne dla wybranych krajów regionu.

– Argentyna: mięso, soja, pszenica

– Chile: wino, ryby, owoce morza, mięso

– Urugwaj: cytrusy, bataty

– Paragwaj: trzcina cukrowa, soja, yerba mate

– Peru: ziemniaki

– Brazylia: kakao, czekolada, kawa

– Ekwador: banany, pomarańcze, tuńczyk

– Kolumbia: platany

– Wenezuela: kukurydza, ryby i dania rybne

– Meksyk: pomidory, chilli, kukurydza, fasola

– Karaiby: owoce morza, bogactwo owoców

Obecnie wiedza na temat kulinariów Ameryki Łacińskiej jest poszerzana nie tylko dzięki podróżom, ale również dzięki blogom kulinarnym czy reportażom podróżniczym. Z pewnością ten trend będzie się rozwijać, gdyż Polacy ogólnie są ciekawi świata i lubią poznawać nowe smaki. Oby tak dalej!

Anna Kołakowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *