#EstamosDeAcuerdo – wszyscy Chilijczycy zgadzają się na związki partnerskie?

Pod koniec października 2015 roku weszła w życie ustawa umożliwiająca zawieranie związków partnerskich. Ustawa ustawą, ale co na ten temat sądzi społeczeństwo Chile?

Jeden z pierwszych związków partnerskich zawartych w Chile
Jeden z pierwszych związków partnerskich zawartych w ChileŹródło: http://internacional.elpais.com

Chile jest piątym krajem Ameryki Południowej, który zalegalizował związki osób jednej płci. Prawo, które zaczęło obowiązywać 22 października 2015, nadaje parom szeroki zakres uprawnień. Umożliwia im przede wszystkim wspólnotę majątkową, uznaje prawo do odwiedzin w szpitalu oraz informacji o stanie zdrowia i decydowaniu w kwestii dalszego leczenia partnera lub partnerki w przypadku ciężkiej choroby. Nadaje także prawo do odbioru korespondencji oraz pensji, prawo do renty bądź emerytury po zmarłym partnerze lub partnerce, prawo do odmowy składania zeznań przeciwko niemu czy prawo do dziedziczenia ustawowego w chwili jego śmierci. Partnerzy mogą się również wzajemnie reprezentować np. przy wypożyczaniu książek i rezerwacji biletów oraz wspólnie ubiegać się o przyznanie kredytu.

“To historyczna zmiana, ponieważ państwo w końcu, po latach wykluczenia, uznało rodziny tworzone przez osoby tej samej płci. Dzisiaj dołączamy do grona 37 krajów, które w taki lub inny sposób uznają związki osób jednej płci. co jest wspaniałą wiadomością dla całego społeczeństwa.”

Tak przed dwoma miesiącami o ustawie mówił Luis Larraín, przewodniczący Fundación Iguales (Fundacja Równi), jednej z organizacji, która zajmuje się pełną integracją osób innej orientacji pośród społeczeństwa Chile.

Pomimo powszechnej opinii o konserwatyzmie Chilijczyków, w minionych latach odsetek opowiadających się za legalizacją małżeństw jednej płci znacznie wzrósł. W 2004 roku wyrażało na nie zgodę niespełna 24% społeczeństwa, podczas gdy we wrześniu tego roku odsetek wyniósł już 60%. Z pewnością jednym z istotniejszych czynników, który wpłynął na tę zmianę, jest zaangażowanie mieszkańców z życie religijne. W ciągu ostatniej dekady stopniowo maleje liczba osób sympatyzujących lub utożsamiających się z jakimś wyznaniem. Mimo to, centrolewicowy rząd próbuje przekonać do reformy również te sceptycznie nastawione sektory społeczeństwa. W tym celu przeprowadzana jest kampania #EstamosDeAcuerdo (hiszp. zgadzamy się), która za pomocą spotów próbuje skłonić do poszanowania praw osób innej orientacji. Tylko czy internet jest medium, które umożliwi dotarcie do konserwatystów i tradycjonalistów?

Już w komentarzach do filmu umieszczonych na oficjalnym profilu rządu Chile łatwo zauważyć, że społeczeństwo jest mocno podzielone. Większość głosów poparcia pochodzi od komentujących z zagranicy. Natomiast Chilijczycy w większości wyrażają swój sprzeciw. Jeden z licznych przeciwników pisze:

“Choćby rząd Chile w dalszym ciągu przegłosowywał ustawy progejowskie, my chrześcijanie nie przestaniemy głosić na wszystkie możliwe sposoby, że homoseksualizm jest grzechem, którego konsekwencją jest wieczne potępienie. Ale będziemy także wzywać do żalu za grzechy i wiary w wybaczającego Chrystusa. Będziemy to robić z miłością i bez użycia jakiejkolwiek przemocy fizycznej ani słownej.”

Kadr ze spotu pochodzącego z kampanii #EstamosDeAcuerdo
Kadr ze spotu pochodzącego z kampanii #EstamosDeAcuerdo

Spot entuzjastycznie przyjęty przez zwolenników, może być faktycznie dosyć szokujący dla oponentów. Przedstawione pary otwarcie okazują sobie uczucia, występują również z dziećmi, co daje do zrozumienia, że koalicja pod wodzą socjalistki Michelle Bachelet podejmie również próbę zalegalizowania adopcji potomstwa przez pary homoseksualne. Jednak należy pamiętać, że wiele jest również osób akceptujących nową ustawę, lecz pozbawionych skrajnych emocji, które rezygnują z wyrażenia własnego zdania, aby nie wystawiać się na ataki innych komentujących.

Jaka przyszłość czeka pary homoseksualne zawierające związki partnerskie w Chile? Prawdopodobnie z czasem skierowane w ich stronę ostre głosy krytyki ucichną, nowa ustawa zostanie stopniowo zaakceptowana wraz z postępującą liberalizacją społeczeństwa. Jeszcze niedawno kontrowersje wywoływała przecież wprowadzona przed rokiem ustawa dopuszczająca uprawę i posiadanie niewielkich ilości marihuany. Obecnie mało kto jeszcze pamięta zacięte dyskusje, jakie na ten temat toczono. Ciekawe, jakie jeszcze liberalne ustawy czekają kraj za rządów koalicji Nowej Większości?

Gabriela Nalewajko

Źródła:

http://unioncivil.gob.cl/

http://internacional.elpais.com/internacional/2015/10/22/actualidad/1445535590_295707.html

https://es.globalvoices.org/2015/10/26/entra-en-vigor-en-chile-la-ley-de-union-civil-en-un-2015-marcado-por-los-avances-en-el-matrimonio-igualitario/

http://www.elmundo.es/internacional/2015/01/28/54c935f3ca474161208b4579.html