Co łączy boliwijskie tkaczki z kardiologią?

Boliwijski kardiolog opracował skuteczną metodę leczenia wrodzonych wad serca u dzieci. Wszystko to dzięki połączeniu wysokiej technologii wojskowej z tradycją tkacką społeczności Aymara.

Dr Franz Freudenthal już jako student rozpoczął pracę nad mało inwazyjnym urządzeniem pozwalającym ratować dzieci z problemami kardiologicznymi. Lata starań doprowadziły go do pionierskiego rozwiązania. Freudenthal wykorzystuje nitinol, inteligentny stop metaliczny używany przez amerykańską armię, w konstrukcji mierzących kilka milimetrów implantów.

Tworzenie owych delikatnych, miniaturowych urządzeń wymaga niezwykłej precyzji, nieosiągalnej przez maszyny. Z pomocą przychodzą tu kobiety z ludu Aymara, od najmłodszych lat uczące się skomplikowanej sztuki tkackiej. Tradycja ta obejmuje tkanie przy użyciu niezwykle cienkich nici i ponad dwudziestu wrzecion. W laboratorium w La Paz każdy implant tworzony jest ręcznie z pojedynczej metalicznej nici, a więc bez spawania.

Urządzenia zaprojektowane przez boliwijskiego kardiologa pozwalają korygować wiele wad serca, w tym zamykać niezbędny w życiu płodowym przewód tętniczy, który po narodzinach dziecka powinien się zrastać. W położonym niemal 4 tys. m n.p.m. La Paz brakuje jednak tlenu, kluczowego składnika w tym procesie. Owa wada kardiologiczna występuje więc na tej wysokości dziesięć razy częściej niż na poziomie morza. Serce chorego dziecka pracuje trzy razy intensywniej, co zakłóca prawidłowy rozwój organizmu i może prowadzić do śmierci.

Nitinol wykorzystywany w budowie implantów nie tylko nie ulega korozji, ale także posiada „pamięć”. To zaś umożliwia wprowadzenie urządzenia do ciała pacjenta przez niezwykle cienką rurkę. Gdy skurczony implant dociera na miejsce, rozwija się do kształtu i rozmiaru nadanych mu przez tkaczki w laboratorium. Nie ma zatem konieczności przeprowadzenia operacji na otwartym sercu.

Źródło zdjęcia głównego: Bret Hartman / TED

Źródła:

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2014/10/141002_medico_boliviano_corazon_am

http://www.pcworldenespanol.com/2016/10/26/tecnicas-tejido-salvan-vida-ninos-defectos