Fiestas Patrias w Chile

18 września w Chile to dzień, w którym zaczynają się największe uroczystości narodowe, znane jako „Fiestas Patrias”. „El dieciocho” upamiętnia proklamację pierwszej junty narodowej Chile, która odbyła się w 1810 roku i rozpoczęła proces ostatecznego zerwania podległości wobec Hiszpanii. Dzisiaj ten dzień jest okazją, by wspólnie świętować, jeść, pić i tańczyć.

pinera
Prezydent Piñera podczas parady

Często Chilijczycy cieszą się pięcioma dniami wolnymi od pracy, chociaż oficjalnie świętami są tylko 18 września oraz 19 września, czyli Día de las Glorias del Ejército de Chile. W tym dniu wspomina się zasługi wojska i oddaje honor żołnierzom, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju. Najbardziej spektakularnym punktem obchodów dnia wojska jest Parada Militar w parku Bernardo O’Higginsa, kiedy to siły zbrojne defilują i prezentują swój ekwipunek. Uczestniczą w niej najważniejsze osoby państwa i tłumy Chilijczyków, a najmłodsi posyłają w niebo latawce pomalowane w barwy chilijskiej flagi.

Chinchinero
Chinchinero

Fiestas Patrias to okazja do prezentacji chilijskiego folkloru i tradycji i afirmacja tożsamości narodowej, czyli „chilenidad”. Obchody rozpoczyna się oficjalnym tańcem narodowym, zwanym „cueca”, który jest inspirowany tańcem godowym kogutów. Ma on różne formy, ale charakter pozostaje zawsze ten sam – mężczyzna tańczy entuzjastycznie wokół kobiety, podczas gdy ona ma za zadanie okazywać obojętność i ignorować jego zaloty. Typowym widokiem podczas tego święta są huasos ubrani w tradycyjne ponczo i słomkowy kapelusz – chupallę, oraz chinchineros, czyli muzycy grający na bębnie umieszczonym na plecach. Na ulicy można spotkać również wytwórców latawców oraz dzieci bawiące się trompo (rodzajem bąka umieszczonego na lince) lub grające w klasy.

W tych dniach Chilijczycy bez wyrzutów sumienia spożywają ogromne ilości tradycyjnych potraw i napojów. Typowe dania to parrillada (grillowane mięso), choripán (kiełbaska w bułce), cazuela (duszone mięso z warzywami) oraz empanadas (pierożki nadziewane mięsno-warzywnym farszem lub serem). Jeśli chodzi o tradycyjne napoje, to króluje chicha (bardzo słodkie wino), terremoto (koktajl na bazie białego wina i ananasów), ponche (białe wino z owocami) oraz mote con huesillos (bezalkoholowy napój wytwarzany ze zboża i brzoskwiń).

Mimo zarzutów o komercjalizację i uwspółcześnienie obchodów przedstawianych przez starsze pokolenie, wydaje się, że Fiestas Patrias mają się dobrze. Zostały one wzbogacone o mniej tradycyjną muzykę i przybrały bardziej uniwersalistyczny i masowy charakter, jednak wciąż kontynuowane są tradycje świadczące o silnym poczuciu tożsamości narodowej.

Sonia Janicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *