Iberonews 2024-04-06

W pierwszym tygodniu kwietnia piszemy m.in. o zerwaniu stosunków dyplomatycznych między Ekwadorem a Meksykiem czy o wysokim zakażeniu rtęcią u ludu Yanomami w Amazonii. Zapraszamy do lektury!

Zatrzymanie byłego wiceprezydenta Ekwadoru w ambasadzie Meksyku

#Ekwador #Meksyk #Jorge Glas #Daniel Noboa

W piątek ewkadorska policja zatrzymała na terenie ambasady Meksyku byłego wiceprezydenta kraju, Jorge Glasa. Zatrzymanie zostało już potwierdzone przez Daniela Noboę, który w uzasadnieniu zatrzymania powiedział, że “w Ekwadorze żaden przestępca nie podlega ochronie międzynarodowej”. W odpowiedzi na decyzję, odebraną jako atak, Meksyk zerwał relacje dyplomatyczne z Ekwadorem.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2024/04/06/la-policia-de-ecuador-irrumpio-en-la-embajada-de-mexico-en-quito-donde-estaba-asilado-jorge-glas/

Autorka: Justyna Kleczkowska

Kolejne masakry w Ekwadorze

#Ekwador #przemoc

W minionym tygodniu w Ekwadorze doszło do kolejnych dwóch masakr – w sobotę wielkanocną oraz w środę (3.04.). Do pierwszej doszło w Guayaquil. W jej wyniku śmierć poniosło w sumie dziewięć osób, a kolejnych dziesięć zostało ciężko rannych. Ofiarami zostały osobe grające w siatkówkę. Strzały w ich kierunku padły najprawdopodobniej z pojazdu. Do drugiej masakry doszło w Joya de los Sachas, gdzie uzbrojona czteroosobowa grupa zastrzeliła cztery osoby w barze i ranili kolejną. Jak widać, na razie polityka Daniela Noboi nie przynosi zbytnich sukcesów.

Źródła:

https://www.telesurtv.net/news/ecuador-masacre-guayaquil-ocho-muertos-20240331-0003.html

https://www.prensa-latina.cu/2024/03/31/fiscalia-abre-investigacion-tras-masacre-en-ciudad-de-ecuador/

Autorka: Dorota Burdyszek

Paragwajski senat przyjmuje program walki z głodem

#Paragwaj #głód

Senat Paragwaju przyjął program walki z głodem, który opierać się będzie na dystrybucji żywności w szkołach. Nowe prawodawstwo będzie finansowane przez stworzony na te potrzeby fundusz, czerpiący środki głównie z zysków jakie generuje paragwajska tama Itaipu. Kontrowersje budzi sposób finansowania programu, a szczególnie biurokratyzacja. Rozwiązanie przyjęte przez izbę wyższą parlamentu było propozycją rządzącej partii Colorado. Walka z głodem jest w niektórych regionach Paragwaju (szczególnie wiejskich) ważnym wyzwaniem. To mniej znane państwo jest trzecim najuboższym narodem Ameryki Południowej.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/agencias/2024/04/04/senado-de-paraguay-aprueba-una-ley-que-centraliza-el-manejo-del-almuerzo-a-las-escuelas/

Autor: Jan Paradowski

Problemy Argentyny w walce z epidemią dengi

#Argentyna #denga

Argentyna, podobnie jak Brazylia, mierzy się z epidemią dengi. Przenoszona przez komary choroba zakaźna dotknęła już prawie 200 tysięcy Argentyńczyków, z czego śmierć poniosło 129 osób. W argentyńskich sklepach skończyły się środki przeciwko komarom. W drugim obiegu sprzedawane są one po cenach kilkunastokrotnie wyższych niż normalnie. Rząd zareagował na problem znosząc podatki na import preparatów przeciw insektom. Argentyńczycy starają się dodatkowo zniechęcać insekty domowymi metodami. Nie powinno to dziwić, skoro nawet w stolicy kraju ciężko znaleźć repelenty na komary.

Źródła:

https://www.scmp.com/news/world/americas/article/3258051/dengue-outbreak-rages-argentina-runs-out-mosquito-repellent

https://abcnews.go.com/International/wireStory/dengue-fever-outbreak-argentina-leads-shortage-item-mosquito-108899459

Autor: Jan Paradowski

Ciąg dalszy “sprawy Rolex”

#Peru #Dina Boluarte

Prezydentka Peru, Dina Boluarte, uniknęła najnowszej próby impeachmentu związanej z podnoszonymi przeciwko niej zarzutami korupcyjnymi. Mowa o głośnej ostatnimi czasy aferze, w której rolę pierwszoplanową odgrywają zegarki oraz biżuteria, które nosi Boluarte. Eksperci wyceniają je na prawie pół miliona dolarów. Pomimo nieudanej próby impeachmentu, prezydentka nie może czuć się bezpieczna – proces w sprawie korupcji dopiero się zaczyna. Peruwiański serwis informacyjny La Encerrona, analizując zdjęcia prezydentki, doliczył się co najmniej 14 luksusowych zegarków.

Źródła:

https://edition.cnn.com/2024/03/30/world/boluarte-peru-rolex-police-raid-intl/index.html

Autorka: Barbara Midziak

Wysokie zakażenie rtęcią wśród ludności rdzennej w Amazonii

#Brazylia #ludność rdzenna

Według Fundacji Oswalda Cruza (FIOCRUZ) u prawie 95% ludności zamieszkującej tereny plemienia Yanomami w Amazonii został zdiagnozowany z podwyższony poziom rtęci w organizmie. W 84% przypadków stwierdzono, że poziom rtęci przekracza dawkę 2 mikrogramów – przy czym dawka krytyczna według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to 1 mikrogram. FIOCRUZ doniosło, że do najpoważniejszych zakażeń doszło w osadach, które znajdowały się w pobliżu nielegalnych kopalń.

Gwałtowny rozwój niezgodnego z prawem wydobycia surowców w Amazonii w ostatnich latach spowodował już dziesiątki śmierci wśród plemienia Yanomami w wyniku niedożywienia i chorób dróg oddechowych. 

Źródła:

https://www.dw.com/es/brasil-indígenas-yanomami-tienen-contaminación-por-mercurio/a-68745371

Autorka: Joanna Wieczorek

Ambitny pomysł władz Kuby na zwalczanie głodu na wyspie.

#Kuba #głód

W czwartek w państwowej telewizji prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel obiecał swoim obywatelom dostarczenie do kraju niezbędnych artykułów spożywczych, zobowiązując się tym samym do zwalczenia największego aktualnie problemu na wyspie. Zapowiedź ta ma miejsce w obliczu znacznego kryzysu Kuby, który powoduje, że znaczna część obywateli kraju dotknięta jest głodem.  W celu zwalczenia tego zjawiska Hawana zapewniła już m.in. dostawę 400 ton ryżu z Chin. Ponadto władze wyeliminowały w większości problem z przerwami w dostawach prądu, z którymi Kubańczycy mierzyli się od tygodni.

Decyzję władz należy interpretować jako środek mający na celu złagodzenie rodzącego się napięcia wewnątrz społeczeństwa. Od 17 marca bowiem dochodzi do protestów, które mimo, iż nie stanowią realnego zagrożenia dla Komunistycznej Partii Kuby (PCC), mogą stać się katalizatorem dla dalszego rozwoju groźnych dla władz sił odśrodkowych. Władze zapowiedziały, iż dotychczasowe umowy, m.in. z Chinami, zapewnią podstawowe produkty co najmniej do czerwca. Kolejnymi produktami, o których uzyskanie ubiegać się będzie PCC, są mleko oraz mąka pszenna. Warto dodać, iż miesięcznie kubański program dystrybucji żywności kosztuje 230 mln dolarów, co w obliczu pogłębiającego się kryzysu i dążenia władzy do zagwarantowania większej ilości produktów będzie dużym wyzwaniem.

Źródła:

https://www.reuters.com/world/americas/cuba-guarantees-food-rations-bid-defuse-tension-after-protests-2024-04-04/

Autor: Mateusz Lenkiewicz

Lucas García oskarżony o ludobójstwo

#Lucas García #Gwatemala #ludobójstwo

Ex-generał Benedicto Lucas García, brat Fernanda Romea Lucasa Garcíi, dyktatora Gwatemali w latach 1978-82, jest sądzony w procesie o ludobójstwo Majów Ixil. Jest on oskarżony między innymi o osobiste zaplanowanie i wydanie rozkazów wykonania ponad 30 masakr w regionie Quiche w których zginęło ponad 1200 osób. Benedicto Lucas García odsiaduje już wyrok za porwania, gwałty i tortury.

Źródła:

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-68746952

Znaleziono ciała na plaży w stanie Oaxaca

#Meksyk #kryzys migracyjny

Ciała ośmiorga osób pochodzenia chińskiego znaleziono na plaży w stanie Oaxaca. Byli to nielegalni imigranci próbujący dostać się do USA. Ofiary znajdowały się na łodzi, która wypłynęła ze stanu Chiapas i przewróciła się w trakcie rejsu. Aktualnie służby współpracują z ambasadą Chin aby ustalić tożsamość ofiar, a także ustalają przyczynę wypadku.

W roku 2018 liczba imigrantów próbujących przedostać się do USA zwiększyła się – w 2021 roku wyniosła ona 6,3 miliona. Jest to powiązane z kryzysem politycznym, ubóstwem oraz bezpieczeństwem Ameryki Środkowej.

Źródła:

https://tvn24.pl/swiat/meksyk-ciala-osmiorga-chinczykow-na-plazy-plyneli-do-usa-st7847465 

https://www.adn40.mx/mexico/naufragio-en-oaxaca-hay-8-muertos-origen-chino

Autorka: Zuzanna Towarek

Korekta: Klaudia Dink

Autorami tekstów są członkowie Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *