Iberonews 2024-03-16

W najnowszym podsumowaniu tygodnia przeczytacie m.in. o próbie zbliżenia się Rosji do Ameryki Łacińskiej, areszcie za udział w Drodze Krzyżowej w Nikaragui czy o pozytywnych zmianach w prawie rodzinnym w Peru. Zapraszamy do lektury!


Senat odrzuca dekret Milei

#Argentyna #Javier Milei

Senat argentyński odrzucił zestaw ustaw deregulujących gospodarkę kraju. Partia Javiera Milei, La Libertad Avanza, ma niską reprezentację w izbie niższej, co utrudnia jej realizację polityki głowy państwa. Dekret prezydencki musi być przyjęty przez obie izby w całości. W związku z tym trafił on z powrotem do Izby Deputowanych. Argentyna dalej mierzy się z problemami gospodarczymi – hiperinflacją (niemniej miesięczny wzrost cen w marcu był niższy niż w lutym) i pauperyzacją wielu sektorów społeczeństwa. Ostatnio kontrowersję wywołało podwyższenie przez prezydenta swojej wpłaty o połowę.

Źródła:

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20240315-el-senado-argentino-rechaza-megadecreto-de-milei-para-desregular-la-econom%C3%ADa-pero-seguir%C3%A1-vigente

https://www.batimes.com.ar/news/argentina/blow-for-milei-as-senate-rejects-sweeping-mega-reform-decree.phtml

Autor tekstu: Jan Paradowski


Zatrzymanie policjantów podejrzanych o zabójstwo studenta

#Meksyk #morderstwo

Prokuratura Generalna Republiki (FGR) poinformowała o zatrzymaniu dwóch policjantów podejrzanych o zabójstwo Yanqui Kothana Gómeza Peralty. Trzeci funkcjonariusz jest nadal poszukiwany. Matka ofiary domaga się odwołania wysokich urzędników stanowych i twierdzi, że jej synowi odmówiono właściwej opieki medycznej. Prezydent López Obrador przyznał, że główny podejrzany uciekł z aresztu. Według władz lokalnych, policja strzelała w obronie w odpowiedzi na rzekomy atak studentów, jednak studenci oskarżają policję o fałszowanie dowodów i manipulację sceną zbrodni.

Źródła:

https://elpais.com/noticias/mexico/# 

https://www.izquierdadiario.es/Policia-Estatal-de-Guerrero-asesina-a-estudiante-normalista

Autorka: Zuzanna Towarek


Problemy Rudolfo Hernándeza

#Kolumbia #Rudolfo Hernández

Rudolfo Hernández, który był przeciwnikiem Gustavo Petro w drugiej turze wyborów prezydenckich w Kolumbii w roku 2022, został uznanym za winnego korupcji. Do przestępstwa doszło w czasie, kiedy Rudolfo Hernández był burmistrzem Bucaramanga. Obrońcy byłego burmistrza wrócili się do sędziego z wnioskiem o zastosowanie aresztu domowego, zamiast normalnego aresztu, z powodu stanu zdrowia i wieku 78 letniego Hernándeza. Na razie Hernández przebywa na tymczasowym zwoleniu i czeka, aż odpowiedni organ rządowy przeprowadzi badanie lekarskie, które pozwoli stwierdzić, czy jest on zdolny do pobytu w areszcie.

Źródła:

https://www.infobae.com/colombia/2024/03/15/rodolfo-hernandez-podria-ir-a-la-carcel-juez-fijo-fecha-para-definir-la-condena/

Autorka: Dorota Burdyszek


Jair Bolsonaro ponownie oskarżony o przeprowadzenie zamachu stanu

#Brazylia #Jair Bolsonaro #zamach stanu

Marco Freire Gomes, były dowódca brazylijskiej piechoty, ogłosił w piątek, że Jair Bolsonaro próbował przeprowadzić w styczniu 2023 r. zamach stanu. Według Gomesa, były prezydent miał się spotkać 7 grudnia 2022 z dowódcami Sił Zbrojnych i zaproponować im przeprowadzenie zamachu stanu po przegranych przez Bolsonaro wyborach prezydenckich. Gomes i inni dowódcy mieli odmówić. Jest to pierwsze bezpośrednie oskarżenie Bolsonaro o próbę naruszenia porządku konstytucyjnego Brazylii. Sytuacja prawna Jaira Bolsonaro najpewniej ulegnie znacznemu pogorszeniu w najbliższych dniach, ponieważ toczy się przeciwko niemu kilka innych postępowań.

Źródła:

https://elpais.com/america/2024-03-15/los-exjefes-del-ejercito-y-la-fuerza-aerea-de-brasil-confirman-que-bolsonaro-les-propuso-dar-un-golpe.html

https://www.infobae.com/america/america-latina/2024/03/15/el-ex-jefe-del-ejercito-brasileno-aseguro-que-jair-bolsonaro-propuso-a-la-cupula-militar-dar-un-golpe-de-estado/

Autorka: Joanna Wieczorek


Rosja apeluje o zbliżenie z Ameryką Łacińską

#Rosja

Rosyjski minister spraw zagraniczny, Siergiej Ławrow, podczas przedwyborczego spotkania z ambasadorami regionu akredytowanym w Rosji podkreślił chęć zbliżenia i zacieśnienia więzi. Jak twierdził rosyjski minister, zbliżenie to miałoby nastąpić w wielu aspektach, zarówno gospodarczym, jak i naukowym czy kulturowym, “na zasadach pragmatycznych i nieskrępowanych ideologiami, uwzględniających interesy narodowe, równość prawa i obopólne korzyści”. Rosja w pełni świadomie gra na silnym sprzeciwie krajów latynoamerykańskich wobec obcych ingerencji na ich terytoriach, co mają na sumieniu przede wszystkim Stany Zjednoczone, ale także kraje europejskie. Ona sama przedstawia się jako sojusznik który kraje regionu postrzega jako “równych partnerów” do rozmowy. 

Europejscy ambasadorzy, zaproszeni na podobne spotkanie, zaproszenia odrzucili, co spowodowało w Moskwie dyskusję dotyczącą ich potencjalnego wydalenia z kraju.

Źródła:

https://www.dw.com/es/rusia-apela-a-un-acercamiento-con-am%C3%A9rica-latina/a-68507025

Autorka: Barbara Midziak


Zmiany w prawie rodzinnym w Peru

#Peru

Kongres Republiki Peru przyjął prawo zabraniające pracodawcom zwalniania bez podania usprawiedliwionej przyczyny ojców dzieci młodszych niż rok w wypadku kiedy matka dziecka nie posiada żadnego zatrudnienia. Ponadto nowe prawo zwiększa ilość dni wolnych o jakie ojciec dziecka ma prawo się ubiegać u pracodawcy – z 10 do 15 w przypadku narodzin w terminie oraz z 20 do 25 gdy dziecko rodzi się jako wcześniak lub na świat przychodzi więcej dzieci. 

Zmiany dotyczą również matek. Zgodnie z nowym prawem pracodawca nie może bez ważnej przyczyny zwolnić kobiety ze względu na ciążę, poród czy karmienie piersią. Zakazane jest również zmuszenie kobiety do złożenia rezygnacji – będzie ona uznana za nieważną. Natomiast w trakcie ciąży pracodawca ma obowiązek pozwolić ciężarnej wziąć wolne godziny, gdy ta chce udać się na badania prenatalne.

Źródła:

https://www.infobae.com/peru/2024/03/15/padres-no-podran-ser-despedidos-hasta-que-su-hijo-cumpla-un-ano-conoce-los-detalles-de-la-nueva-ley-aprobada-por-el-congreso/

Autorka: Justyna Kleczkowska


“Zniknięci” za udział w Drodze Krzyżowej

#Nikaragua #Daniel Ortega

Grupa organizacji prawnoczłowieczych  działająca wspólnie jako Mechanizm Uznawania Więźniów Politycznych donosi, że co najmniej 13 osób zostało najpierw “znikniętych”, a następnie znalazło się w nikaraguańskim więzieniu za udział w Drodze Krzyżowej. Reżim Ortegi i Murillo od kilkunastu miesięcy prowadzi ofensywę przeciwko Kościołowi Katolickiemu w kraju, aresztując kapłanów, zamykając prowadzone przez nich ośrodki czy nazywając cały kościół, na czele z Papieżem Franciszkiem “mafią”. Pomimo to Ortega nie przestaje wykorzystywać religii w sposób instrumentalny, przedstawiając się jako człowiek wierzący i praktykujący.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/agencias/2024/03/15/en-nicaragua-al-menos-trece-personas-presas-por-participar-en-viacrucis-segun-organismos/ 

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/02/26/amores-y-odios-de-daniel-ortega-con-la-iglesia-catolica-segun-sus-conveniencias/

https://elmercurio.com.ec/2023/02/25/nicaragua-prohibe-a-la-iglesia-catolica-realizar-las-procesiones-de-viacrucis/ 

Autorka: Barbara Midziak


Na Haiti główne siły polityczne tworzą Radę Tymczasową

#Haiti #kryzys

W sobotę na spotkaniu w Wiedniu sekretarz stanu USA Antony Blinken oznajmił, iż większość członków Rady Tymczasowej Haiti została już wybrana, lecz nadal pozostaje kilka nieobsadzonych stanowisk. Kandydatów proponują głównie siły polityczne w kraju, co powoduje duży spór między partiami i przedłuża proces nominacji. Przykładowo partia Platfòm Pitit Desalin (notabene nominująca na stanowisko członka Rady Guy Philipe’a, tj. byłego policjanta który przeprowadził zamach stanu w 2004 r.) ogłosiła, że wycofuje się z porozumienia i będzie dążyła do utworzenia własnej rady. Ponadto przywódca głównego gangu na wyspie Jimmy ‘Barbeque’ Cherizier (gang G9) zagroził przyszłym członkom rządu tymczasowego. Cherizier dąży do przejęcia samodzielnej władzy w kraju. 

Należy przypomnieć, iż premier Haiti Ariel Henry ogłosił w poniedziałek, że ustąpi ze stanowiska po powołaniu Rady składającej się z siedmiu członków z prawem głosu i dwóch obserwatorów z różnych koalicji politycznych i sektorów społeczeństwa. Mimo że Departament Stanu USA oczekiwał, że członkowie rady przejściowej zostaną wybrani w ciągu 24-48 godzin, w wyniku sporów i zagorzałej dyskusji między politykami haitańskimi, proces ten opóźnił się. Ponadto Amerykanie stawiają sobie za cel przeprowadzenie wyborów, które ostatni raz odbyły się w 2016 r. z frekwencją zaledwie 20%. Wsparcie międzynarodowe, w tym pomoc finansowa i wysłanie sił pokojowych, jest obecnie kluczowe dla przywrócenia bezpieczeństwa i stabilności w Haiti.

Źródła:

https://www.reuters.com/world/americas/most-parties-haitis-transition-council-have-named-representatives-blinken-says-2024-03-15/

Autor: Mateusz Lenkiewicz


Paragwajski program “Zero Głodu w szkołach”

#Paragwaj #Santiago Peña

Projekt “Zero Głodu w szkołach” to inicjatywa przedstawiona przez rząd Paragwaju, która w przyszłym tygodniu będzie procedowana w Kongresie. Prezydent kraju, Santiago Peña, przekonuje mieszkańców, że projekt ten nie tylko pozwoli na eliminację głodu i niedożywienia wśród dzieci, ale również wesprze gospodarkę wiejską. “To największa w historii inwestycja dla sektora wiejskiego, dla robotników rolnych, którą musimy stworzyć tak, aby była opłacalna”, przekonywał prezydent.

Autorka: Barbara Midziak


Autorami tekstów są członkowie Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *