Pociąg Malinowskiego, Peru

IMG_2274Kilka razy do roku tzw. Casa de Literatura Peruana zamienia się w dworzec kolejowy Desamparados. Obsługuje on połączenie pomiędzy Limą i Huancayo, położonym w Andach. Centralna Kolej Transandyjska została uruchomiona pod koniec XIX wieku, a jej budową kierował polski inżynier, Ernest Malinowski. Dopiero na początku XX wieku udało się przedłużyć linię z La Oroya aż do Cerro de Pasco oraz Huancayo w dolinie Jauja. W sumie długość linii kolejowej wynosi ponad 300 km.

Wobec znacznych różnic wysokości, trudnych warunków atmosferycznych oraz ostrych zakrętów, Malinowski stanął przed trudnym zadaniem – opracować sposób na przeprowadzenie pociągu przez Andy. W tym celu wykorzystał tzw. zakładkę, która pozwala na złagodzenie zakrętów.

IMG_2205Linia, kiedyś często używana, dziś wozi niemal wyłącznie turystów. Ceny biletów w jedną stronę wahają się od 120 do 230 soli, w zależności od klasy wagonu. Można je kupić z wyprzedzeniem przez Internet na stronie internetowej Ferrocaril Central Andino lub bezpośrednio na stacjach kolejowych w Limie i Huancayo. W cenie biletu zawarte są trzy posiłki, podawane w trakcie podróży.

IMG_2220Przejechanie trasy od Huancayo do Limy zajmuje od 10 do 13 godzin. Podczas podróży pociąg wspina się na wysokość przekraczającą 4700 m n.p.m., przejeżdża przez doliny i mosty nad przepaściami, przyprawiającymi o zawrót głowy, a także przez górnicze miasteczka.

W przypadu podróży tylko w jedną stronę, warto wiedzieć, że busy na trasie Lima – Huancayo odjeżdżają niemal co chwilę między 6:00 i 23:00 z terminalu autobusowego Yerbateros (przybliżony koszt biletu to 20-40 soli). Przejazd zajmuje od 5 do 8 godzin. W samym Huancayo można polecić coniedzielny targ oraz pobliskie lodowce i Park Narodowy Huascarán.

Helena Krajewska

IMG_2217

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *