Pierwsza senatorka trans w Urugwaju

Michelle Suárez jest pierwszą deputowaną trans w historii kraju.

Od 4 dni pełni ona stanowisko w zastępstwie za słynnego polityka o komunistycznych poglądach, Marcosa Carámbulę. „Stawiam na społeczeństwo bardziej sprawiedliwe i mniej dyskryminujące” – powiedziała Suárez po złożeniu ślubowania senatorskiego. Dodała również, że czuje się „głęboko zaszczycona” byciem pierwszą senator trans w historii Urugwaju.

Michelle Suárez Bértora ma 33 lata, a szkołę średnią kończyła w miejscowości Salinas. Jest jedną z 937 osób trans żyjących w Urugwaju, według danych zebranych przez Ministerstwo Rozwoju Społecznego. W 2010 roku została pierwszą transseksualistką, której udało się zdobyć wyższe wykształcenie na urugwajskim uniwersytecie. W jednym z wywiadów udzielonych dziennikarzom El País wyznała, że „postanowiła się nie ograniczać”. Niemal zawsze podkreśla, że jej dzieciństwo było szczęśliwe, lecz okres dojrzewania – dużo trudniejszy. Zawsze jednak mogła liczyć na wsparcie mamy, dzięki pomocy której rozpoczęła swoją przemianę już z wieku 15 lat.

(Źródło: elpais.com.co)

Swoje społeczne zaangażowanie od zawsze wiązała ze wspólnotą „Czarne Owce”, której doradcą prawnym jest obecnie. W 2013 roku jeden z współpracowników zaproponował jej przyłączenie się do Komunistycznej Partii Urugwaju, którą od tego tygodnia reprezentuje w Senacie. Postanowiła porzucić „wygodną pozycję”, pozwalającą jej nie wiązać się z żadną siłą polityczną, aby móc walczyć o swoje przekonania na arenie politycznej.

„W pewnym momencie swojego życia byłam nękana, prześladowana i karana. Dziś jestem oklaskiwana”.

Suárez podkreśla, że w urugwajskim społeczeństwie zaszła zmiana i jest to zmiana pozytywna. Wciąż jednak jest o co walczyć, chce bowiem naciskać na parlament ws. poszerzenia praw społeczności LGBT, do której zaliczają się lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści oraz interseksualiści.. Chce ona wywrzeć wpływ na innych deputowanych, aby ci podjęli działania na rzecz tej dyskryminowanej społeczności. Urugwajska prawnik jest już m.in. autorem ustawy o małżeństwach osób tej samej płci, nad którą pracowała od 2010 roku przez trzy lata, tj. do momentu jej ostatecznego uchwalenia.

Nie tylko problemy społeczności LGBT są bliskie sercu Suárez, a jej poglądy i sposób bycia to nie jedyne, co budzi kontrowersje i ciekawość opinii publicznej. Polityk jest bowiem bardzo dużych rozmiarów. Senatorka walczy o prawa osób otyłych, które według niej są dyskryminowane. Jako działaczka body-image-activist domaga się ochrony prawnej i godnego traktowania osób o większym rozmiarach i chce zerwać ze stereotypowym wizerunkiem kobiety: wiecznie młodej, wiecznie szczupłej, bez żadnej wady w wyglądzie.

Świeżo upieczona senator, choć bardzo dumna z nowo objętego stanowiska, podkreśla, że to „smutny zaszczyt”, który obnaża słabości, które cechują społeczeństwo Urugwaju.

Autorka: Adrianna Wysocka

Źródła:
1. https://www.elpais.com.uy/informacion/michelle-suarez-senadora-primera-legisladora-trans-historia-uruguay.html
2. http://www.subrayado.com.uy/noticias/71375/michelle-suarez-se-convirtio-en-la-primera-legisladora-trans-en-la-historia-del-pais
3. http://www.elpais.com.co/mundo/michelle-suarez-es-la-primera-senadora-transexual-en-la-historia-de-uruguay.html