Muzyczna reprezentacja Kolumbii – Morat

Do niedawna najbardziej znaną muzyczną reprezentantką Kolumbii była Shakira. Dał też o sobie słyszeć Juanes. Okazuje się, że ten kraj jest kolebką artystów, bo w ostatnich latach kolumbijska muzyka stała się bardziej popularna m.in. dzięki taki osobom jak Carlos Vives, Maluma czy Sebastián Yatra. Do tego grona dołączyło czworo młodzieńców, którzy reprezentują styl zgoła odmienny. Nie jest to wszechobecny reggaeton. Nie jest to też kolumbijskie vallenato. I nie jest to klasyczny pop.

Morat to kolumbijski kwartet grający muzykę typu folk pop. Swoją działalność zaczął w roku 2015. Wówczas w jego skład wchodzili: Juan Pablo Isaza (gitara, wokal), Juan Pablo Villamil (bandżo, gitara, ukulele, wokal i chórki), Simón Vargas (bandżo, chórki, wokal) oraz Alejandro Posada Carrasco (perkusja, wokal i chórki). W roku 2016 Alejandro odszedł z zespołu, a na jego miejsce pojawił się Martín Vargas.

Chłopaki znają się od dziecka. Komponują muzykę i piszą teksty. Jak sami mówią, teksty są najistotniejszą częścią ich twórczości i starają się w prosty sposób wyrazić złożone uczucia i opisać skomplikowane historie.

Popularność przyniósł im kawałek Mi nuevo vicio, który spodobał się meksykańskiej wokalistce Paulinie Rubio. W 2015 r. razem nagrali tą piosenkę, nakręcili teledysk, a niedługo potem zagrali razem przed hiszpańską publicznością. Dzięki temu Morat stał się rozpoznawalny, a jego kariera nabrała rozpędu.

Morat do tej pory wydał dwie płyty: w 2016 r. Sobre el amor y sus efectos secundarios (w 2017 r. wyszła druga edycja tego krążka, a po kilku miesiącach także edycja specjalna) i w 2018 r. Balas perdidas (reedycja w 2019 r.). Młodzi Kolumbijczycy grają muzykę przyjemną dla ucha, ich teksty głównie traktują „o miłości i jej skutkach ubocznych”. Jednak czasem poruszają tematy trudne, jak np. kwestia pracy nieletnich i gwarancja dostępu do edukacji (Aprender a quererte). W Polsce usłyszano o nich dzięki współpracy z Álavaro Solerem (Yo contigo, tú conmigo). Ponadto w swojej czteroletniej karierze współpracowali z innymi artystami, takimi jak Juanes, TINI, Cali y el Dandee, Alejandro Fernández, Andrés Cepeda, Antonio Carmona y Josemi Carmona czy Aitana i Yera.

Cuando nadie ve to ich najpopularniejszy kawałek na YouTube – osiągnął ponad 313 mln wyświetleń (stan na 27/10/2019). Następny w kolejności jest numer z pierwszej płyty Cómo te atreves (ponad 157 mln). W 2016 r. byli nominowani do Latynoskich Nagród Grammy w kategorii „Najlepszy nowy artysta”, jednak nagrodę otrzymał ich krajan Manuel Medrano. W tym roku album Balas perdidas został nominowany do kategorii „Najlepszy współczesny album pop”. Rozdanie nagród już 14 listopada 2019 r.

Koncertują w obu Amerykach i na Półwyspie Iberyjskim. Koncert zespołu Morat to uczta dla duszy. Chłopaki grają na żywo, angażują się w występ, są pełni energii i nawiązują kontakt z publicznością. W grudniu tego roku zaplanowane są jeszcze trzy koncerty w Hiszpanii: w Barcelonie, Granadzie i Madrycie. Może skusisz się na któryś? Może Morat stanie się tu nuevo vicio?

Monika Żukiewicz-Korolczuk

Najnowszy kawałek „Mejores amigos” nagrany z YERA

„Cuánto me duele” z pierwszej płyty

„Amor con hielo”

Morat i Juanes „Besos en guerra”

Źródła:
  1. https://moratoficial.com, [dostęp z dnia 16/10/2019].

  2. http://www.rtve.es/alacarta/videos/la-alfombra-roja.-palace/paulina/3067106/, [dostęp z dnia 16/10/2019].

  3. https://www.youtube.com/watch?v=KfQVGZNar7M, [dostęp z dnia 17/10/2019].

  4. https://www.youtube.com/watch?v=8rwjn2pEyyM, [dostęp z dnia 17/10/2019].

  5. https://www.youtube.com/watch?v=FNzPahGpRfo, [dostęp z dnia 17/10/2019].

  6. https://www.latingrammy.com/es, [dostęp z dnia 18/10/2019].

  7. Zdjęcia – prywatne archiwum autorki.