Iberonews 2024-04-13

W dzisiejszym podsumowaniu tygodnia piszemy m.in. o aferze związanej z Kościołem Katolickim w Argentynie, utworzeniu Rady Tymczasowej na Haiti czy o protestach Afrohonduran. Zapraszamy do lektury!

Samobójstwo studentki w Chile odbija się echem w kraju

#Chile

Chile poruszyła historia studentki medycyny Cataliny Cayazayi z uniwersytetu Los Andes, która odebrała sobie życie, nie mogąc poradzić sobie z depresją, w jaką wpędziło ją znęcanie się nad nią przez kadrę uniwersytecką. Studentka była pod olbrzymią presją ze strony osób prowadzących praktyki i zajęcia, które znęcały się nad nią za popełniane błędy i problemy w nauce. Tragiczna śmierć Cayazayi spowodowała falę doniesień o nadużyciach na uniwersytetach medycznych i debatę nad zdrowiem psychicznym młodych ludzi w Chile. Na problemy te nakłada się specyficzny półprywatny system opieki zdrowotnej i edukacji w kraju.

Źródła:

https://www.biobiochile.cl/noticias/nacional/region-metropolitana/2024/04/04/superintendencia-investigara-suicidio-de-estudiante-de-uandes-que-acuso-maltrato-de-profesoras.shtml

https://www.biobiochile.cl/noticias/nacional/region-metropolitana/2024/04/04/superintendencia-investigara-suicidio-de-estudiante-de-uandes-que-acuso-maltrato-de-profesoras.shtml

Autor: Jan Paradowski

Afera w sprawie znęcania się księży i biskupów nad zakonnicami

#Argentyna #Kościół

Pośród wzbudzającej wiele emocji liberalizacji gospodarczej w Argentynie – prywatyzacji, zwolnień i redukcji programów socjalnych – argentyńskie sądy wydały wyrok w sprawie znęcania się hierarchów kościelnych nad zakonnicami w kilku północnych miastach kraju. Mieli oni dopuszczać się przemocy fizycznej, psychicznej czy molestowania. Wydarzenia te dotyczyły co najmniej dwudziestu zakonnic w zakonie karmelitów. Systematyczne znęcanie się miało miejsce przez dwie dekady. Karą dla księży odpowiedzialnych za nadużycia wobec zakonnic jest jedynie odbycie szkolenia w sprawie dyskryminacji.

Źródła:

https://www.aciprensa.com/noticias/103873/argentina-arzobispo-fue-declarado-culpable-de-violencia-de-genero-contra-religiosas?fbclid=IwAR2gb8AQvjwppwHYiV6X7u2eg51Q93Dgg9XldK3JZdt_BpLodaT-LuC_MPo_aem_ASXaXsEGOHWNAzwZLHF0aGbAmcm3XEz40iWo9yTBSdDyescF0zoVzhxBY_LIGFBAsIlx8VcfmfxhaoqtrMC_pueI

Autor: Jan Paradowski

Tren de Aragua przyczyną napięć w regionie

#Wenezuela #Chile #Tren de Aragua #przestępczość

W ostatniej wypowiedzi premier Wenezueli, Yván Gil, oznajmił, że „Tren de Aragua jest fikcją stworzoną przez społeczność międzynarodową”. Stwierdzenie spotkało się ze zdecydowaną reakcją rządu Chile, które określiły komentarz Gila jako zniewagę. Chile jest jednym z państw, które są najbardziej dotknięte przez działalność tej wenezuelskiej organizacji przestępczej. Drugie z nich to Peru, które wybrało natomiast strategię wymownego milczenia. Zarówno premier, jak i minister spraw zagranicznych, unikają komentarzy na ten temat.

Źródła:

https://www.france24.com/es/am%C3%A9rica-latina/20240412-el-tren-de-aragua-foco-del-desencuentro-diplom%C3%A1tico-entre-chile-y-venezuela

https://www.infobae.com/peru/2024/04/12/canciller-peruano-no-responde-a-dichos-de-su-par-venezolano-que-niega-existencia-del-tren-de-aragua/

Autorka: Joanna Wieczorek

Rekordowa liczba zakażeń dengą w Brazylii

#Brazylia #denga

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że kraj mierzy się obecnie z najgorszą epidemią dengi w swojej historii. Od stycznia 2024 stwierdzono bowiem ponad 3 miliony przypadków zachorowań. Z powodu dengi w Brazylii zmarły już 1256 osoby, co również ustanowiło nowy niechlubny rekord. Tak gwałtowny wzrost zachorowań na dengę przypisuje się fenomenowi El Niño, który powoduje wzrost temperatur i średniej wielkości opadów w Brazylii. Jak informuje Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO), Brazylia odpowiada za 67,4% stwierdzonych przypadków dengi w całej Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Źródła:

https://agenciabrasil.ebc.com.br/en/saude/noticia/2024-04/brazil-accounts-approx70-dengue-cases-la-caribbean

https://www.infobae.com/america/america-latina/2024/04/11/el-brote-de-dengue-no-se-detiene-en-brasil-ya-supero-los-tres-millones-de-casos-este-ano/

Autorka: Joanna Wieczorek

Na Haiti została oficjalnie utworzona Rada Tymczasowa

#Haiti

W piątek rząd Haiti ogłosił oficjalnie utworzenie dziewięcioosobowej Rady Tymczasowej, której zadaniem będzie ustabilizowanie sytuacji politycznej w kraju w związku z wojnami gangów oraz ostateczne przekazanie władzy demokratycznie wybranym władzom. Decyzja ta niesie jednak ze sobą kilka zasadniczych problemów. Przede wszystkim nie został przedstawiony personalny skład Rady, tj. nie mamy dostępu do informacji, kto będzie w nowo powstałej instytucji zasiadać. Wiemy jednak, iż Rada reprezentować będzie aż 9 różnych partii politycznych i ugrupowań społecznych – rozstrzygnięcie to ma na celu złagodzenie wewnętrznych sporów politycznych i ułatwienie osiągnięcia konsensusu narodowego na szczeblu rządowym. Ponadto nie została ustalona data ostatecznego przekazania władzy nowemu rządowi czy nawet organizacji powszechnych wyborów.

Dekret konstytuujący Radę zapewnił równocześnie władzę dotychczasowemu premierowi Arielowi Henry’emu na czas tworzenia i petryfikacji tych struktur. Władze uznały bowiem, iż na ten czas władza premiera zagwarantuje bezpieczeństwo w kraju oraz płynność w przekazaniu władzy. Siedzibą Rady ma być Pałac Prezydencki w Port-au-Prince, który w ostatnich miesiącach był kilkukrotnie ostrzeliwany. Według części ekspertów prawdopodobnym jest, iż w związku z istniejącymi sporami co do niektórych kandydatów na członków Rady, oraz równocześnie występującą krytyczną sytuacją w ostatnich tygodniach w kraju, władze postanowiły utworzyć Radę bez dokładnego wybrania wszystkich kandydatów. Może być to również narzędzie służące uspokojeniu społeczeństwa i stworzenia presji na gangach, aby te zakończyły swoją działalność przestępczo-terrorystyczną na wyspie.

W obliczu aktualnego kryzysu wydaje się, iż ważniejsze niż demokratyczne wybory (których istotności nie podważam) – aktualnie jest ponowne otworzenie portów i sprowadzenie żywności dla społeczeństwa dotkniętego głodem. Bez stabilnej władzy państwowej będzie to niemożliwe. Bardzo powolne tworzenie się Rady, zapewnienie sobie władzy przez premiera oraz brak stanowczych decyzji są źródłami coraz częstszej krytyki wobec Ariela Henry’ego i jego gabinetu. Władza z kolei tłumaczy się tym jak mozolne i czasochłonne jest działanie tak, aby uszanować wszystkie legalne procedury oraz normy konstytucyjne. CARICOM (Karaibska Wspólnota i Wspólny Rynek), której Haiti jest członkiem, przychylnie przyjęły informację o utworzeniu Rady – z resztą decyzja w sprawie utworzenia Rady była z tą Karaibską organizacją konsultowana.

Źródła:

https://www.reuters.com/world/americas/haiti-decrees-creation-transition-council-after-months-delay-2024-04-12/

Autor: Mateusz Lenkiewicz

Policjant pobity na śmierć w Meksyku

#Meksyk #przestępczość

Do wydarzenia doszło w stanie Tlaxcala w Meksyku. Czterech mężczyzn napadło na taksówkarza, aby ukraść mu samochód. Gdy mężczyzna zaczął stawiać opór, przestępcy zabili go. Świadkowie tego zdarzenia zaczęli pościg i schwytali morderców, po czym zaczęli ich bić. Gdy zainterweniowali policjanci, rozgniewany tłum zaatakował funkcjonariuszy i schwytał dwóch z nich. Jednego udało się uwolnić, jednak drugi był przetrzymywany przez kilka godzin i zmarł w drodze do szpitala w wyniku otrzymanych obrażeń.

Źródła:

https://www.tvazteca.com/aztecanoticias/muere-policia-linchado-tlaxcala-muerte-taxista-desata-ira-pobladores?_amp=true

https://tvn24.pl/swiat/meksyk-policjant-zginal-probujac-przeszkodzic-w-linczu-st7861672

Autorka: Zuzanna Towarek

Rdzenni Boliwijczycy wybiorą się do Niemiec i Szwecji, aby po raz pierwszy zobaczyć zabytki swojej kultury

#Boliwia #ludność rdzenna

Przedstawiciele boliwijskich grup etnicznych wybiorą się w maju do Szwecji i Niemiec, aby zobaczyć zgromadzone w tamtejszych muzeach zabytki swoich kultur. Ideą przyświecającą wyjazdowi, patronowanemu przez ambasady obu tych europejskich krajów, jest umożliwienie kulturom rdzennym ponowne poznanie oraz zbadanie artefaktów swoich przodków.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/agencias/2024/04/12/indigenas-de-bolivia-viajaran-a-suecia-y-alemania-a-ver-las-reliquias-de-sus-ancestros/

Autorka: Justyna Kleczkowska

Afrohonduranie protestują na ulicach Tegucigalpy

#Honduras #protesty

W piątek na ulice stolicy Hondurasu, Tegucigalpy, wyszły setki osób. Afrohonduranie domagali się spełnienia przez władze trzech wyroków międzynarodowych na korzyść społeczności afro na honduraskich Karaibach. Marsz rozpoczął się przy parlamencie, a skończył przed Pałacem Prezydenckim. Protest odbył się bez większych starć.

Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka wydał trzy wyroki – jeden w 2015 i dwa w 2023 roku – które do dziś nie zostały spełnione przez rząd Hondurasu. Zgodnie z orzeczeniem, władze kraju mają respektować prawa terytorialne ludu garífuna, czyli potomków afrykańskich niewolników i ludów rdzennych Ameryki Środkowej.

Data protestu nie była przypadkowa – pierwsi garífunas dotarli na wybrzeża Hondurasu dokładnie 12 kwietnia 1797 roku. Zostali przewiezieni jako niewolnicy z pobliskiej wyspy Saint Vincent. Do dziś społeczność ta mierzy się w kraju z rasizmem.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/gar%C3%ADfunas-conmemoran-227-a%C3%B1os-honduras-025635068.html 

https://www.abc.es/sociedad/garifunas-conmemoran-227-anos-honduras-protesta-20240413013906-vi.html

Autorka: Klaudia Dink

Finalizacja układu o stowarzyszeniu UE-Ameryka Środkowa

#Unia Europejska

Rada UE przyjęła dziś decyzję o zawarciu układu o stowarzyszeniu z Ameryką Środkową. To ostatni etap procesu, który oficjalnie rozpoczął się w 2012 roku podpisaniem przez Kostarykę, Salwador, Gwatemalę, Honduras, Nikaraguę, Panamę i Unię Europejską porozumienia w Tegucigalpie, a który ma na celu wzmocnienie i skonsolidowanie relacji między stronami na płaszczyźnie politycznej i handlowej. Celami układu są między innymi promocja demokracji, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju czy pobudzenie handlu i inwestycji.

Źródła:

https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2024/04/12/eu-central-america-council-greenlights-association-agreement/

Autorka: Barbara Midziak

Korekta: Klaudia Dink

Auorami tekstów są członkowie Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *