Boliwia

32. Boliwia: od 1966-nadal; partyzantka komunistyczna kierowana m.in. przez Che odradzająca się w większym lub mniejszym stopniu, zamachy stanów; obecnie rządzi Evo Morales (z ruchu na rzecz Socjalizmu), który niedawno wręczył papieżowi Franciszkowi “podarunek” w postaci sierpa i młota z rozpiętym na nim Chrystusie; liczba ofiar trudna do ustalenia – co najmniej kilkanaście tysięcy osób.

W 1966 roku Ernesto „Che” Guevara założył ELN – Ejército de Liberación Nacional de Bolivia (Boliwijskie Wojsko Wyzwolenia Narodowego), które na początku liczyło 47 osób. Wielka idea rewolucji w wydaniu Che nie trafiła tam na podatny grunt, a samemu dowódcy nie udało się porwać mas ani uzyskać poparcia krajowych partii komunistycznych.

Największe dyktatury w Boliwii miały zabarwienie raczej antykomunistyczne, dość wspomnieć rządy René Barrientosa (1964-69), w trakcie których stracono co najmniej 3 tys. obywateli, czy dyktaturę Hugo Banzera (1971-78), naznaczoną licznymi represjami, których ofiarą padło ok. 35 tysięcy Boliwijczyków, z czego odnotowano co najmniej 500 zabitych.

Jeśli zaś chodzi o niewątpliwie kontrowersyjny podarunek Evo Moralesa dla papieża Franciszka, jakim był Chrystus ukrzyżowany na sierpie i młocie, mało kto wie, że ten „komunistyczny krzyż” został zaprojektowany w latach 70. XX wieku przez hiszpańsko-boliwijskiego jezuitę, znanego z walki o prawa człowieka, Luisa Espinala Campsa. Podczas pielgrzymki do Boliwii, papież Franciszek modlił się w miejscu, w którym Espinal został zamordowany, a Evo Morales nawiązał swoim podarunkiem do postaci duchownego, o którego beatyfikację zabiegają liczne środowiska kościelne w Boliwii.

Autorka: Kasia Kozioł Galvis

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons