3. Bezpieczeństwo w Bogocie

Już samo poruszanie się po ulicach Bogoty jest niebezpieczne. Trzeba mieć się na baczności, bo dla obcokrajowców tutejsze zwyczaje drogowe stanowią nie lada zagrożenie. Nie wszystkie przejścia dla pieszych mają sygnalizację świetlną. Należy więc sprawdzić, czy samochody mają czerwone i przechodzić. To jest jednak dosyć naturalne. Gorzej, że na tych przejściach, gdzie są światła, zielone światło wcale nie oznacza, że mamy pierwszeństwo i jesteśmy bezpieczni. Możemy mieć bowiem zielone razem z samochodami skręcającymi w prawo, które zupełnie nie przejmują się pieszymi. Wielokrotnie zdarzyło mi się już więc, że kierowcy trąbili na mnie, okazując niezadowolenie wobec mojego aroganckiego wejścia na pasy na zielonym. Nie należy też liczyć na kierunkowskaz. Spacerując, trzeba także uważać na wszechobecne dziury w chodnikach i 30-centymetrowe krawężniki.

Czytając przed przyjazdem w przewodniku o żołnierzach na ulicach Bogoty, wyobrażałem sobie, że będę ich napotykał co chwilę. Okazało się, że nie jest ich aż tak dużo, chociaż rzeczywiście są. W sumie wszelkich służb bezpieczeństwa jest jednak sporo, bo oprócz wojskowych po ulicach chodzą też policjanci i prywatni ochroniarze. Policjanci mają tutaj ciekawy, wciąż dla mnie nieodgadniony, system komunikacji za pomocą gwizdków. Używają ich nawet w nocy. Ich dźwięk jest dość dziwny, charakterystyczny i bardzo głośny. Za pierwszym razem myślałem, że to krzyk kobiety.

Mimo że Kolumbijczycy zawsze powtarzają, że „przecież mogą mnie napaść w każdym mieście”, to dość często mnie ostrzegają. Usłyszałem na przykład, że będąc w kantorze powinienem zamówić taksówkę i wyjść dopiero gdy przyjedzie. Podobno właściciele kantorów często współpracują z panami czekającymi na wychodzących klientów na ulicy i informują ich, z jaką kwotą wychodzimy.

Ostrzeżony zostałem też podczas samotnego spaceru po cmentarzu. Podjechał do mnie strażnik na rowerze i powiedział, że po pierwsze na robienie zdjęć muszę mieć pozwolenie, a po drugie, żebym nie chodził sam, bo w zeszłym tygodniu napadli Amerykanina „o, tutaj”! Akurat na cmentarzu w biały dzień czułem się dość bezpiecznie, ale jak widać niesłusznie.

Okazuje się, że wszystkie te ostrzeżenia są bardzo słuszne. Pewnego dnia czegoś na ulicy chciał ode mnie pan z deską nabitą gwoździem. Liczni bezdomni w ogóle bardzo często niebezpiecznie się zbliżają. Do tego nie krępują się zbytnio przy publicznej defekacji, ale to już chyba nie wiąże się bezpośrednio z bezpieczeństwem.

2 thoughts on “3. Bezpieczeństwo w Bogocie”

  1. Witam! Mieszkam w Bogocie od prawie pol roku i zgadzam sie w stu procentach z tym co mowisz, w tym miescie ciezko sie czuc bezpiecznie. Pierwsze moje wrazenie kiedy tu przybylam to szok ! Jak ludzie moga jezdzic nie przestrzegajac regul tylko kierujac sie zasada : jak sie wcisne to dobra moja. Ale juz po kilku miesiacach mozna sie przyzwyczaic do korkow i do wymuszajacych pierwszenstwo taksowek.
    Fakt ze w kazdym miescie moga Cie napasc, ale wydaje mi sie ze w Europie nawet jezeli Cie okradaja to jakos tak bardziej humanitarnie 😉 Mi sie niestety przytrafila przygoda z dwoma chlopcami z nozem ktorzy chcieli moj telefon ale wyszlam z tego calo 🙂 Badz co badz po zmierzchu nie wychodze na ulice, taksowke jezeli zamawiam to telefonicznie bo na ulicy podobno nie zawsze jest bezpiecznie ja lapac… Ludzie w Bogocie sa przemili, aczkolwiek te jednostki bez edukacji ktorzy sa nauczeni krasc na ulicy psuja reputacje tego miasta.

    Pozdrawiam serdecznie!

  2. Fajny wpis, niestety media dosyć mocno i kategorycznie oceniają całą Amerykę Południową opierając się na zabójstwach (z reguły są to porachunki gangsterów). Jednak będą na miesjcu i otaczając się “normalnymi” ludźmi, często przekonujemy się, że są to mega ciepli i przede wszystkim pomocni i serdeczni ludzie. Oczywiście warto być jednak przezornym i trzymać się podstawowych zasad bezpieczeństwa a nic nam sie nie powinno złego przytrafić 🙂
    pisałem o bezpieczeństwie w Kolumbii tutaj : http://www.danielwpodrozy.pl zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *