Kolumbia to kraj ciągle dla Polaków bardzo egzotyczny, mało znany i budzący wciąż wiele obaw. Zupełnie niepotrzebnie! Na szczęście coraz częściej możemy go znaleźć w ofercie polskich biur podróży. Bez względu na to, czy wybierasz się na wycieczkę zorganizowaną, czy podróżujesz na własną rękę, jest parę rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem do Kolumbii.
- Kolumbia jest około trzy i pół razy większa od Polski, liczba jej mieszkańców jest jednak większa tylko o jakieś 9 milionów. Wynika to z niedostępności znacznej części terenów (wysokie góry, amazońska selwa). Klimat z uwagi na położenie powinien być tropikalny, jednak przez bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu i przecinające cały kraj Andy występują ogromne różnice w klimacie poszczególnych obszarów. Bogota jest deszczowa, Cali upalne, a w Medellín panuje wieczna wiosna.
- Wojna o niepodległość od Hiszpanii zaczęła się w 1810 roku a skończyła 9 lat później, kiedy to wojsko dowodzone przez Simóna Bolívara zdobyło miasto Santa Fe (teraz Bogota). Od początku istnienia państwa istniały konflikty pomiędzy liberałami a konserwatystami, a system polityczny był bardzo niestabilny. W roku 1948 doszło do zamordowania liberalnego kandydata na prezydenta Republiki – Jorge Eliécera Gaitána. Wywołało to zamieszki znane pod nazwą bogotazo i dało początek wojnie domowej nazwanej La Violencia. Zdania co do daty jej zakończenia są podzielone, a niektórzy uważają, że trwa ona do dziś. Lata 60. to okres powstawania największych grup partyzanckich guerrillas, takich jak FARC, ELN czy EPL. Rok temu rozpoczęły się pokojowe dialogi rządu z FARC mające na celu zakończenie trwającego od dekad konfliktu zbrojnego.
- Kolumbijczycy produkują kokainę, ale jej NIE KONSUMUJĄ. Zgodnie twierdzą, że wolą bogacić się kosztem gringos, którzy ją kupują. Żarty na ten temat nie są wskazane.
- Kolumbijska waluta, czyli peso, jest dla zwykłego śmiertelnika czystą abstrakcją. Tysiąc pesos to około 1,65 zł. Wartość towarów liczy się więc w tysiącach i milionach. W efekcie ja osobiście rzadko mogę się połapać, ile co kosztuje. Jadąc do Kolumbii warto zabrać ze sobą dolary amerykańskie, bo można je najłatwiej wymienić na pesos, lub też dokonywać płatności kartą tam, gdzie jest taka możliwość.
- Polacy nie potrzebują wizy w przypadku pobytu turystycznego do 90 dni.
- Po wylądowaniu w Kolumbii zostaniesz zapytany o adres pobytu, warto jest być przygotowanym. Przez parę godzin po przylocie do Bogoty odczuwa się zazwyczaj lekkie zawroty głowy spowodowane położeniem miasta wysoko nad poziomem morza.
- Szczepienia nie są wymagane (jeśli nie wybierasz się do Amazonii), jednak naprawdę warto zaszczepić się przynajmniej przeciwko żółtej febrze.
- Ze względu na górzystość kraju, najłatwiej podróżuje się samolotami. W Kolumbii jest ponad 70 lotnisk cywilnych. Dla przykładu odległość między Bogotą a Pereirą wynosi w linii prostej 180 km, a jadąc samochodem – 318 km. Trasę pokonuje się drogą lądową w 6-8 godzin, a samolotem w 50 minut. Ukształtowanie terenu i duże odległości sprawiają, że transport w tym kraju jest trudny i niestety kosztowny.
- Ale jeśli już zdecydujecie się na lot pomiędzy dwoma kolumbijskimi miastami, bądźcie pewni, że nie zapomnicie go do końca życia. Turbulencje i trzęsienie gwarantowane. Stewardessy prawdopodobnie nie zdążą nawet rozdać soczków przed komunikatem „zapiąć pasy”, obowiązującym je także. Pilot zacznie bełkotać coś przez mikrofon i pomyślicie, że komunikuje nieuchronną katastrofę w Andach, gdzie ekipa ratunkowa nigdy was nie znajdzie. Aż tu nagle bum! Señores pasajeros, wylądowaliśmy szczęśliwie w Cali. Nie minęła nawet godzina.
- Natomiast wylatując z Kolumbii nie zdziw się ani nie panikuj, jeśli twoje nazwisko zostanie wywołane przez mikrofon w celu przeszukania walizki. Pamiętaj, że psy policyjne wyczuwają zarówno kokainę, jak i słodycze. Nie zgadzaj się jednak nigdy na przewiezienie w swojej walizce paczki dla kogoś obcego.
- Bezpieczeństwo w Kolumbii znacznie poprawiło się w ostatnich latach. Wciąż należy jednak być ostrożnym i pamiętać, że nie jest to kraj europejski, a poziom biedy powoduje istnienie drobnej przestępczości (głównie kradzieży). Szczególnie odradza się samotne podróżowanie kobietom, osobom nie mówiącym po hiszpańsku i autostopowiczom. Miejcie więc oczy dookoła głowy i unikajcie niebezpiecznych sytuacji, tak żeby z wakacji pozostały wam tylko dobre wspomnienia!
- I jeszcze ostatnie, być może najważniejsze ostrzeżenie kolumbijskiego Ministerstwa Turystyki: „Jedyne ryzyko, to że będziesz chciał tu zostać!” 🙂
Anna Szatyłowicz
Wiekszych bredni nie czytalam dawno. Czy Pani Anna w ogole byla choc raz przez moment w Kolumbii? Ja tu mieszkam od 5 lat… i jakby to ujac… proze sprobowac pisac o czyms innym, dobrze? Bo szkodzi tylko Pani ludziom, a nie pomaga.
Czy możemy prosić o jakiś merytoryczny komentarz? Skoro już wiemy, że porady są błędne, to dobrze by było wiedzieć które i dlaczego.
No dobrze. Ale może coś konkretnego ?
dzien dobry
prosze o rady co do pobytu w kolumbii
Witam proszę powiedzieć jsk tam jest jade nie długo
Czekamy i czekamy na odpowiedź …… ; (((