Gdy Aguascalientes ożywa: La Feria Nacional de San Marcos

Pierwsze skojarzenia Meksykanów z małym miastem Aguascalientes to przede wszystkim charakterystyczny akcent „hidrocálidos” (pot.: mieszkańcy Aguascalientes) i twórca Catriny, artysta José Guadalupe Posada (o którym już pisaliśmy). Jednak jest jeszcze trzecia rzecz, która wyróżnia to niepozorne meksykańskie miasto – La Feria Nacional de San Marcos.

Centrum Aguascalientes
Centrum Aguascalientes. Zdjęcie: Comisión Mexicana de Filmaciones / Wikimedia Commons.

Czym jest Feria? To ogromny festiwal, który co roku odbywa się w centrum miasta. Trwa aż 3 tygodnie i zazwyczaj zaczyna się pod koniec kwietnia, a kończy na początku maja – w tym roku Feria odbywa się w dniach od 20 kwietnia do 12 maja. Podczas festiwalu do stosunkowo niewielkiego Aguascalientes zjeżdża tysiące ludzi z całego kraju, by brać udział w koncertach oraz wydarzeniach kulturalnych czy sportowych, by oglądać korridy, spektakle teatralne, pokazy zwierząt, wystawy lub po prostu by móc imprezować na ulicach miasta. Od 1920 co roku wybiera się także Miss Ferii, która zostaje patronką imprezy. Festiwal uznawany jest za jeden z najważniejszych i największych w Meksyku, a dzieje się podczas niego tyle, że tak naprawdę trudno tu opisać wszystkie zaplanowane wydarzenia. Zainteresowanych szczegółami zapraszamy do spojrzenia na program festiwalu.

Oportunidad creativa
Ludzie imprezujący na ulicy podczas festiwalu. Zdjęcie: Oportunidad creativa / Wikimedia Commons.

Jak to się zaczęło? Otóż po raz pierwszy festiwal odbył się w 1828 r., w listopadzie, w budynku o nazwie „Parián”. Dopiero później Ferię przeniesiono na kwiecień, aby zbiegała się z dniem św. Marka, który obchodzono w wiosce ludności rdzennych, niegdyś mieszczącej się w miejscu obecnego placu głównego Aguascalientes. Dzięki budowie kolei od 1884 na festiwal zaczęło przyjeżdżać coraz więcej osób z całego kraju, w tym ważni kupcy. Zarówno Feria, jak i miasto rozrosły się – ta pierwsza stała się imprezą na skalę narodową, a to drugie swoistą metropolią.

FerKorrida podczas Feria Nacional de San Marcosia3
Korrida podczas Feria Nacional de San Marcos. Zdjęcie: ODiN / flickr.com

Co roku La Feria Nacional de San Marcos przyciąga ludzi nie tylko dzięki różnorodności wydarzeń, ale także dzięki temu, tak kiedyś, jak i obecnie, można podczas festiwalu robić rzeczy, które normalnie są zabronione, jak np. picie alkoholu na ulicy. Chociaż miasto świetnie sobie radzi z organizacją imprezy, na czas jej trwania zamknięte są szkoły oraz małe firmy, gdyż transport w mieście bywa utrudniony. Do 2014 r. wybierano corocznego gościa specjalnego w postaci kraju zagranicznego. Jednak w późniejszych edycjach gośćmi specjalnymi stały się poszczególne stany Meksyku – w tym roku jest to Durango. Chociaż uczestnikami są przede wszystkim Meksykanie, to co roku na imprezę przyjeżdżają turyści zza granicy. My także polecamy! Jeśli chcecie poznać bliżej bogactwo artystyczne i kulturalne zarówno Aguascalientes, jak i całego Meksyku, na Feria Nacional de San Marcos na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Nina Żuk

Źródła: