Niterói

Niterói oddalone jest od bajecznego Rio de Janeiro zaledwie o kilkanaście kilometrów. Mogłoby się więc wydawać, że Cidade Maravilhosa przyćmiewa swoim blaskiem półmilionowego sąsiada położonego na drugim brzegu zatoki Guanabara. Nic bardziej mylnego! Niterói ma wiele powodów do dumy. Wysoki wskaźnik rozwoju społecznego (najwyższy w całym stanie Rio de Janeiro), bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu i bogata oferta kulturalna to tylko kilka z nich. Miasto zdecydowanie warto więc odwiedzić.

Most Rio-Niterói nad zatoką Guanabara
Most Rio-Niterói nad zatoką Guanabara

Z Rio de Janeiro możemy dostać się do Niterói promem – bardzo popularnym środkiem transportu wśród Brazylijczyków podróżujących między domem po jednej stronie zatoki, a biurem położonym na przeciwległym brzegu. Inną możliwością jest przejechanie słynnym mostem prezydenta Costa e Silvy (zwanym potocznie mostem Rio-Niterói). Wybudowany w 1974 roku ciągnie się przez ponad 13 kilometrów, łącząc oba miasta. Obecnie jest to najdłuższy most w Ameryce Łacińskiej. Podróży towarzyszą niesamowite widoki, którymi można się delektować dłużej niż można by się tego spodziewać – choć w każdą stronę biegną cztery pasy, korki na moście są codziennością.

Panorama Rio de Janeiro
Panorama Rio de Janeiro

Niterói ma do zaoferowania 11 kilometrów plaż, liczne parki i ogrody oraz niesamowite widoki. To stąd można podziwiać Rio de Janeiro w pełnej okazałości – od Głowy Cukru po Corcovado, a panorama ta robi naprawdę duże wrażenie. Jeszcze większą atrakcją i celem wizyt wielu zagranicznych turystów są obiekty architektoniczne zaprojektowane przez słynnego Oscara Niemeyera, głównego architekta brazylijskiej stolicy. Niemeyer był bardzo aktywny w życiu zawodowym, a największa ilość jego projektów poza Brasilią została zrealizowana właśnie w Niterói.

Zapoczątkowany w 2002 roku projekt Caminho Niemeyer miał na celu rewitalizację miejskiego wybrzeża i stworzenia atrakcyjnych przestrzeni publicznych oraz zakładał budowę kilkunastu obiektów kultury zaprojektowanych przez Niemeyera. Nie wszystkie z zaplanowanych inwestycji zrealizowano, ale obiekty, które udało się zbudować, cieszą się dużą sławą i są rozpoznawalne na całym świecie.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói
Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói

Wizytówką Niterói jest bez wątpienia wybudowane w 1996 roku Muzeum Sztuki Współczesnej (MAC) przypominające swoim wyglądem statek kosmiczny. Cementowy kolos nie przytłacza jednak swoim ciężarem – tafla wody otaczająca budowlę dodaje mu nie tylko uroku, ale również lekkości. Do wnętrza muzeum prowadzi wijąca się niczym serpentyna rampa. W środku można podziwiać między innymi prace XX-wiecznych artystów brazylijskich. Zbiory MAC stanowią drugą największą kolekcję sztuki współczesnej w kraju, więc nawet najbardziej wybredni miłośnicy sztuki znajdą tam coś dla siebie.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói
Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói

Innym ciekawym obiektem Caminho Niemeyer jest miejski teatr, który oddano do użytku w rocznicę setnych urodzin architekta w 2007 roku. W strukturze budynku widać wiele analogii do rozwiązań użytych przy budowie MAC – przeszklone ściany, tafle wody, opływowe kształty i rampy prowadzące do wejścia budynku to cechy charakterystyczne dla stylu Niemeyera.

Osoby zainteresowane działalnością głównego projektanta Brasilii oraz ogólnie architekturą powinny cierpliwie czekać na otwarcie nowej siedziby fundacji Oscara Niemeyera. Oddziały organizacji w stolicy i Rio de Janeiro działają już od wielu lat. Obiekt w Niterói wciąż czeka na inaugurację, a zgodnie z zapowiedziami zgromadzi wiele dokumentów związanych z projektowaniem oraz będzie siedzibą szkoły nazwanej imieniem słynnego architekta.

Miłośnicy spędzania wolnego czasu w ruchu również znajdą w Niterói coś dla siebie. Długie, piaszczyste plaże zachęcają do aktywności fizycznej. Miasto jest ważnym punktem na mapie nie tylko dla wielu windsurferów i wędkarzy. W tym roku już po raz drugi wybrano Niterói jako jedną z lokalizacji w konkursie Red Bull Cliff Diving World Series. Nie ukrywajmy – nie jest to sport dla każdego, ale na akrobatyczne wyczyny zawodników popatrzeć warto.

Większość turystów docierających do Brazylii odwiedza zazwyczaj tylko Rio de Janeiro, które całkowicie ich pochłania. Cidade Maravilhosa niewątpliwie zachwyca, jednak do Niterói wyskoczyć warto, choćby na jeden dzień – gwarantuję, że będzie to dzień udany.

Agata Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *