Bogotá vs. Medellín, czyli kolumbijski “Paweł i Gaweł”, cz. II

Paisas vs. Rolos / Rolos vs. Paisas

Paisas to określenie mieszkańców Medellín oraz w szerszym tego słowa znaczeniu – mieszkańców Antioquii, jednego z 32 departamentów Kolumbii, położonego w północno-zachodniej części kraju. Z kolei rolo to osoba urodzona w Bogocie, zwykle rozpoznawana ze względu na specyficzny akcent. Jeśli mowa już o języku, warto wspomnieć, że kolumbijska odmiana hiszpańskiego uznawana jest przez spore grono językoznawców za jedną z najczystszych jej form. Szkół językowych w Bogocie mamy do wybory, do koloru.

Między rolos i paisas gołym okiem zauważalna jest czasem absurdalna, a niekiedy wręcz zabawna rywalizacja. Co więcej,  nikt do końca nie wie, kiedy i w jaki sposób pojawiło się to współzawodnictwo. To coś w rodzaju znanego z dawien dawna sporu między Madrytem i Barceloną. Rolos są denerwująco uprzejmi i mili, jednocześnie zwykle spięci i sztywni, nudni i nastawieni na “nie”. A Bogotá to zimne, deszczowe i chaotyczne miasto. W taki sposób rolos i sama stolica postrzegani są przez paisas. A jak rolos widzą paisas? Ci na pierwszy rzut oka nie są aż tak negatywnie nastawieni  wobec rywala, choć tak naprawdę nie brak uszczypliwych opinii i komentarzy na temat mieszkańców z Medellín. Paisas postrzegani są przez bogotanos jako gawędziarze i kłamcy, lubiący zmyślać i opowiadać. Mówią, że typowy paisa uwielbia się targować. Co więcej, tylko myśli, jak zyskać, oszczędzić i korzystnie dla siebie prowadzić biznes. Jest jednak coś, czemu niektórzy rolos nie potrafią odmówić uroku – to kobiety z Medellín. Paisas uważani są za nieco bardziej atrakcyjnych w porównaniu ze swoimi konkurentami ze stolicy, głównie ze względu na pochodzenie “bardziej hiszpańskie” niż indiańskie. Do wrodzonego uroku paisas przyczynia się także tamtejsze słońce i zdecydowanie lepsza pogoda niż ta w Bogocie, co sprawia, że twarze i skóra mieszkańców z Medellín mają zdrowy i śniady wygląd, którego można pozazdrościć. Ponadto, kolumbijskie kobiety słyną z tego, że wiedzą jak pomóc genom i naturze, czyli jak poprawić i podkreślić swoją urodę. Lecz to nie tylko panie spędzają sporo czasu przed lustrem i na zabiegach kosmetycznych. To również cecha panów z Medellín, którzy według rolos znacznie przesadzają z dbałością o swój wygląd. Mieszkańcy Bogoty zwykli kpić na ten temat, strojąc sobie żarty z paisas i niewybrednie wyśmiewając.

Język

Zarówno paisas, jak i rolos posługują się j. hiszpańskim – to nic odkrywczego. Jednak również w tym aspekcie, obie strony mają sobie coś do zarzucenia. Rolos mają czasem problem ze zrozumieniem mieszkańców Medellín. Według nich, mówią oni zbyt szybko i niewyraźnie, gdyż ich język nie dotyka podniebienia. Paisas natomiast, drażni sposób mówienia mieszkańców Bogoty, bo jak twierdzą ich mowa jest zbyt powolna i dokładna. Również pewne wyrażenia slangowe są w tym wypadku kwestią sporu.

Atrakcje

Swoistym centrum historycznym i kulturowym Bogoty jest La Candelaria – dzielnica będąca skupiskiem budynków wzniesionych w stylu kolonialnym i barokowym, kilku uniwersytetów, bibliotek oraz muzeów. Dzielnica ta słynie m.in. z
Museo Botero (muzeum, którego nazwa pochodzi od nazwiska kolumbijskiego artysty Fernando Botero i zawiera zarówno dzieła jego, jak i Picassa czy Moneta), El Museo del Oro – muzeum złota z tysiącami eksponatów oraz Monserrate (wzgórza wznoszącego się ponad miastem i będącego celem wielu turystów ze względu na niesamowitą panoramę, którą można stamtąd podziwiać).

Iglesia de Nuestra Señora de la Candelaria Źródło: http://d2axfdl1fhrx0t.cloudfront.net
Iglesia de Nuestra Señora de la Candelaria
Foto: d2axfdl1fhrx0t.cloudfront.net
La Candelaria Źródło: thecolombiatravelguide.com
La Candelaria
Foto: thecolombiatravelguide.com
Casa Botero Źródło: banrepcultural.org
Casa Botero
Foto: banrepcultural.org
Widok ze wzgórza Monserrate Źródło: http://uncovercolombia.wordpress.com
Widok ze wzgórza Monserrate
Foto: uncovercolombia.wordpress.com

W nowoczesnym Medellín brak jest takich historycznych perełek i dorobków kultury. Miasto jest za to bardziej zielone, ulice bardziej przestrzenne, a budynki lepiej utrzymane. Nie brak parków i ogrodów botanicznych (np. El Jardín Botánico de Medellín). Podczas gdy Bogotá przyciąga turystów swoimi zabytkami, Medellín przyciąga zachwycającymi formacjami roślinnymi i rzeźbą, będącą dziełem natury (np. Guatapé ). Jednak, co ciekawe, to właśnie w Bogocie życie nocne jest znacznie lepiej rozwinięte. Mowa tu nie tylko o klubach i dyskotekach, ale również o sklepach, które w zdarza się, że w Medellín zamykane są już o 8 wieczorem!

Jardín Botánico w Medellín Źródło: http://www.minuto30.com
Jardín Botánico w Medellín
Foto: minuto30.com
Jardín Botánico w Medellín Źródło: wikimedia.org
Jardín Botánico w Medellín
Foto: wikimedia.org
800px-Guatape_view_from_la_piedra
Guatapé
Źródło:
wikimedia.org

Barbara Torous

One thought on “Bogotá vs. Medellín, czyli kolumbijski “Paweł i Gaweł”, cz. II”

  1. Excelente artículo, muy sincero para ser una simple investigación de las dos principales y más grandes ciudades de mi país COLOMBIA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *