Grutas Tolantongo: wytchnienie od Miasta Meksyk

Miasto Meksyk to jedna z takich metropolii, na której zwiedzanie nie wystarczają kilkutygodniowe wakacje, a może nawet i całe życie. Odwiedzając stolicę kraju, warto jednak pamiętać, że pomijając bogactwo muzeów, parków, restauracji oraz zabytków, jest to miasto tak ogromne, że aż przytłaczające. Ponadto, ze Ciudad de México można z łatwością dojechać do pobliskich stanów, które kryją swoje własne skarby. Jeżeli więc jesteście akurat na wakacjach w Mexico City i chcecie odetchnąć od smogu, polecamy wycieczkę do pobliskich Grutas Tolantongo w stanie Hidalgo.

Wodospad. Źródło: Belix Lool dla Wikimedia Commons.

Czym są Grutas Tolantongo? Jak sama nazwa wskazuje, znajdują się tam groty, lecz nie tylko. Tak naprawdę jest to swego rodzaju naturalny park wodny, którego główną atrakcją jest wodospad oraz znajdujące się pod nim jaskinia i tunel. Dodatkowo turystów przyciąga fakt, że w niemal całym parku woda jest termiczna, dzięki czemu posiada szczególne właściwości lecznicze. Zarówno w tunelu, jak i w jaskini można się kąpać. Kolejną atrakcją jest płynąca z wodospadu rzeka, która przyciąga swoim turkusowym kolorem, zawdzięczanym minerałom znajdującym się w wodzie. W rzece również można się kąpać i ze względu na głębokość oraz łatwiejsze wejście, jest ona bardziej niż jaskinie przystosowana dla rodzin z dziećmi. Na brzegach rzeki znajduje się pole kempingowe, strefa do grillowania oraz sztuczne baseny. W pobliżu są również toalety, sklepy, szafki, hotel oraz parking.

Turkusowa rzeka. Źródło: Carlos Adampol Galindo dla Wikimedia Commons.

Osoby chętne na krótki spacer po górskich ścieżkach (o niskim poziomie trudności) będą mogły dojść również do innych atrakcji parku, mianowicie do naturalnych basenów, zawieszonego nad nimi mostu i tyrolki. Dla mniej sprawnych istnieje możliwość zapłaty za przewóz vanem na miejsce. A warto, bo będąc w jednym z takich basenów można się cieszyć widokiem pobliskich gór. Do celu idzie się wzdłuż górskiego strumyka i można zauważyć górskie zwierzęta. Szukający wrażeń mogą, wrócić zjeżdżając na linie. Po drodze jest też okazja przejść się mostem wiszącym, by w pełni podziwiać widoki na dolinę.

Dlaczego warto pojechać do Tolantongo? Dla przepięknej natury oraz dlatego, że jest to miejsce o stosunkowo dobrej infrastrukturze w porównaniu z wieloma innymi zabytkami przyrody w Meksyku. Oczywiście, może być to minus dla poszukujących dzikich miejsc podróżników, jednak dla przeciętnych turystów jest to spore ułatwienie. Bawić się tu mogą zarówno dzieci, dorośli jak i osoby starsze: każdy znajdzie coś dla siebie.

Do Tolantongo można wybrać się samochodem, jednak odradzamy tę opcję ze względu na słaby stan górskich dróg prowadzących na miejsce. Znacznie lepiej jest wsiąść w autobus ze stacji Terminal Norte w stolicy, który w trzy godziny zabierze nas do miejscowości Ixmiquilpan. Autobusy te odjeżdżają co godzinę. W Ixmiquilpan należy kierować się na bazarek Mercado Morelos, gdzie z parkingu San Antonio również co godzinę odjeżdżają busy do Tolantongo. Koszt pierwszego autobusu to ok. 170 MXN (w przybliżeniu 35 PLN), a drugiego to 50 MXN (w przybliżeniu 10 PLN). Będąc jeszcze na targu, polecamy zakupić buty do pływania, niezbędne w parku ze względu na kamienny grunt, które są tam o wiele tańsze niż już na miejscu (między 50 a 100 MXN). Można się też zaopatrzyć w specjalne ochraniacze na telefon oraz w jedzenie – szczególnie polecamy specjalność stanu Hidalgo, pierożki wypełnione mięsem lub warzywami, nazywane pastes. W Tolantongo można zostać na jeden lub dwa dni, a spać można w hotelu lub w namiocie. Wejściówka do parku kosztuje 140 MXN (ok. 28 PLN). Warto pamiętać, że ostatnie autobusy z powrotem do Ixmiquilpan, odjeżdżają o 18. Z Ixmiquilpan z powrotem do Miasta Meksyk nie ma już o tej porze autobusów linii, w związku z czym należy wsiąść w tzw. colectivo, czyli międzymiastową taksówkę. Koszt to ok. 200 MXN (40 PLN). Uwaga! Za całą podróż (z wyjątkiem pierwszego autobusu do Ixmiquilpan) można płacić jedynie gotówką.

Jeśli zachęciliśmy Was do spędzenia weekendu na łonie natury i chcielibyście się dowiedzieć więcej, zapraszamy na oficjalną stronę Grutas Tolantongo (dostępna po hiszpańsku i po angielsku): http://www.grutastolantongo.com.mx/home.php.

 

Pastes nadziewane kurczakiem w sosie mole verde. Źródło: Thelmadatter dla Wikimedia Commons.

Nina Żuk

Źródła:
https://www.eluniversal.com.mx/destinos/grutas-de-tolantongo-no-es-tan-barato-como-pensabas


http://www.grutastolantongo.com.mx/home.php