O najmłodszym Peruwiańczyku, który zdobył Mount Everest

„21 maja tego roku, ostatkami sił i bez dodatkowego tlenu dotarłem na szczyt najwyższej góry na świecie, na Everest 8.848 m. Dziękuję wszystkim za towarzyszenie mi w tym nowym etapie” – tymi słowami Víctor Rímac, 31-letni alpinista, wyraził swoją radość po wielkim wyczynie, którego dokonał – wejściu na szczyt Mount Everest bez dodatkowego tlenu. Co więcej – zrobił to jako najmłodszy Peruwiańczyk w historii!

Wyruszając 17 kwietnia br. w stronę Nepalu, Víctor Rímac miał inny cel: zdobyć szczyt Lhotse, znajdujący się za Everestem, mającym wysokość 8,516 metrów. Miał to być kolejny krok naprzód na drodze do spełnienia jego dwóch wielkich marzeń: zdobycia 14 ośmiotysięczników oraz rozsławienia swojego rodzinnego miasta Huaraz jako turystycznego raju i miejsca praktykowania wspinaczki górskiej. Alpinista ma już na swoim koncie udane wejścia na szczyty tj. Dhauragiri, Chogori-K2, Cho Oyu czy Manaslu.

DAiCpLNWsAEeMGf

(Źródło: twitter.com)

Mount Everest przynależy do łańcucha Himalajów i znajduje się na pograniczu dwóch krajów: Chińskiej Republiki Ludowej oraz Nepalu. Na jego szczycie tlen jest bardzo mocno ograniczony, zaś średnia temperatura oscyluje wokół -35 stopni Celsjusza, w zimie potrafi zejść nawet do -60 stopni Celsjusza. Przy tak trudnych warunkach nietrudno o kłopoty.

Wspinaczkę na Everest utrudnia nie tylko brak tlenu. Mężczyźnie udało się przeżyć lawinę, wywołaną przez trzęsienie ziemi w 2015 roku, która zniszczyła główny obóz alpinistów – było to już drugie jego spotkanie z lawiną pod tym szczytem. Dwa lata później przebywał blisko miejsca, w którym zginął słynny szwajcarski alpinista, Ueli Steck, przyjaciel wspinacza. Pomimo tych trudnych doświadczeń, Víctor Rímac wszedł na „Czoło Świata” nie tylko dając swojej ojczyźnie wielki powód do dumy, ale także stanął o krok bliżej do wejścia na wszystkie ośmiotysięczniki.

000423537M

(Źródło: andina.com)

Źródła:

  1. http://www.andina.com.pe/agencia/noticia-peruano-victor-rimac-llego-a-cima-del-everest-mas-alta-del-mundo-667980.aspx
  2. http://elcomercio.pe/deporte-total/polideportivo/peruano-victor-rimac-llego-cima-everest-flameo-bandera-pais-425391
  3. http://exitosanoticias.pe/orgullo-peruano-victor-rimac-llego-a-la-cima-del-everest-la-mas-alta-del-mundo/