O nas

Jesteśmy grupą studentów i absolwentów, którzy uznali, że w polskojęzycznym Internecie brakuje odpowiedniej strony poświęconej ich hobby – Iberoameryce. Odpowiedniej, to znaczy żywej, na wysokim poziomie merytorycznym i językowym, ale skierowanej również do laików, a nie tylko pasjonatów. Naszym celem jest pogłębianie swojej wiedzy o Ameryce oraz przekazywanie jej dalej. Zapraszamy do współpracy wszystkich studentów! Stronę prowadzi obecnie Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów Uniwersytetu Warszawskiego.

Facebook: http://www.facebook.com/StudenckaIberoameryka
Twitter: http://www.twitter.com/Iberoameryka
W rytmie Iberoameryki: http://www.facebook.com/wrytmieibero
Strony te są dostępne również dla osób nieposiadających kont na Facebooku i Twitterze.

Niektóre z naszych blogów są również dostępne w formie e-booka: https://www.gitbook.com/@iberoameryka.
Prowadzimy także blog na NaTemat.pl: http://iberoameryka.natemat.pl.

Kontakt: iberoameryka@gmail.com

lub knalik@uw.edu.pl

Założyciel:

Michal Gulczynski zmMichał Gulczyński

Pomysłodawca przedsięwzięcia, doktorant Uniwersytetu Bocconiego w Mediolanie w dziedzinie polityk publicznych. Ukończył ekonomię międzynarodową i iberystykę w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim, studia wschodnioeuropejskie na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie oraz interdyscyplinarne studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie. Spędził po semestrze na Universidad de Chile w Santiago, Pontificia Universidad Javeriana w Bogocie, Universitat de Barcelona, Wyższej Szkole Ekonomii w Moskwie oraz Uniwersytecie w Padwie. Odbył praktyki w Ambasadach RP przy Stolicy Apostolskiej, w Chile, Bogocie i Meksyku oraz w DELab UW i GRAPE UW, a także staż w Dyrekcji Generalnej Handlu w Komisji Europejskiej; pracował w sektorze odnawialnych źródeł energii. W 2012 r. zdobył młodzieżowe mistrzostwo świata w brydżu sportowym. W latach 2015-2019 organizował “Forum Szkół Polskich. Poznań – Europa”. Od 2016 r. jest członkiem Collegium Invisibile. Założyciel i członek zarządu Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn. Autor raportu “Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce”.

 

Piszą dla nas:

 Klaudia Dink

Absolwentka slawistyki oraz studentka iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją fascynację Ameryką Łacińską rozpoczęła dzięki… telenowelom. Interesuje ją przede wszystkim religijność i kultura regionu. Do jej zainteresowań badawczych należą: synkretyzm religijny, nowe ruchy religijne, nowa duchowość oraz religie alternatywne.

Aldona Greinert

Studentka stosunków międzynarodowych oraz iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowanie Ameryką Łacińską, chociaż przyszło przypadkiem, okazuje się każdego dnia fascynującą przygodą. Łączy pasję humanistyczną z polityczno-społeczną, poznając kontynent, ze szczególnym zainteresowaniem Paragwaj i Urugwaj. Największa fanka Pepe Mujici, piosenek Javiery Meny i dobrego kina (nie tylko latynoamerykańskiego).

Dorota Burdyszek 

Studentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Pomysłodawczyni i Prezeska Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Interesuje się Wenezuelą, przede wszystkim polityką prezydenta Maduro, a także Kolumbią i polityką prezydenta Gustavo Petro. Poza tym pasjonuje się Turcją i językiem tureckim.

 Barbara Midziak

Studentka stosunków międzynarodowych oraz iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim.

 Jan Paradowski

Student politologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Beata Janaszkiewicz 

Studentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

 Marek Sanowski

Student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim.

 

 

Pisali dla nas:

Magda BorowskaMagdalena Borowska

Studentka filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisze dla magazynu dla uczących się języka hiszpańskiego – La Revista Española. Po dwóch miesiącach spędzonych Kolumbii totalnie zakochana w tym kraju, jego mieszkańcach, muzyce oraz, jak na filologa przystało, kolumbijskimi odmianami i dialektami hiszpańskiego. W każdej wolnej chwili pochłania współczesną literaturę latynoamerykańską lub poszerza horyzonty muzyczne poznając m.in. klasykę salsy i cumbii. Uwielbia struktury gramatyczne i odnajdowanie podobieństw między hiszpańskim, francuskim i portugalskim, których się uczy.

annachojnAnna Chojnowska

Absolwentka romanistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie studentka kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Kocha naukę języków obcych i poznawanie odległych kultur. Największą radość czerpie z podróżowania w nieznane. W najbliższym czasie planuje podróż do Brazylii, ale marzy by zwiedzić cały kontynent.

Agata DawidAgata Dawid

Absolwentka europeistyki w Centrum Europejskim UW i studentka studiów filologiczno-kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie mieszka w Mexico City, gdzie przez najbliższy rok będzie studiować na Universidad Nacional Autónoma de México oraz odbywać praktyki w Ambasadzie RP. W roku akademickim 2012/2013 przez semestr studiowała na Universidade de Lisboa w ramach programu Erasmus oraz odbyła praktyki w Ambasadzie Wenezueli. Jej pasją są języki obce (mówi biegle w pięciu), literatura i podróże. Szczególnie fascynuje ją Ameryka Łacińska, z którą wiąże liczne zainteresowania i plany na przyszłość. Przez dwa miesiące pracowała jako wolontariusz w Urugwaju, a podczas swoich podróży poznała również inne kraje regionu.

10565943_10202283019897489_959981544_nWiktoria Gajewska

Studentka w Instytucie Amerykańskim na University College London w Londynie oraz stosunków międzynarodowych na UW (spec. amerykanistyczna). Studiowała w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (Sciences Po) oraz na BUAP w Meksyku. W samym Mexico City spędziła łącznie ponad dwa lata, w międzyczasie podróżując po całym kraju oraz pisząc projekt badawczy nt. Polonii meksykańskiej. Laureatka stypendium rządu meksykańskiego dla obcokrajowców. Poza licznymi odbytymi podróżami po krajach AŁ, interesuje się gł. polityką latynoamerykańską oraz muzyką, również jak przystało na prawdziwego latynoamerykanistę – językami obcymi. Po oddaniu prac magisterskich zamierza zaszyć się na południowej półkuli, a następnie… wrócić do Meksyku.

Anna GodlewskaAnna Godlewska

Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej studiowała w Granadzie, pracowała w Barcelonie w Stowarzyszeniu Kulturalnym Katalońsko-Polskim oraz współpracowała z Barcelona Televisió. Uwielbia podróże małe i duże. W najbliższej przyszłości planuje podbić obie Ameryki.

GorczycaIzabela Gorczyca

Warszawianka, Andaluzyjka, obywatelka świata. Niezdecydowana. Chwilowo studentka Makrokierunku Filologiczno-Kulturoznawczego na Uniwersytecie Warszawskim. Ostatni rok spędziła na wymianie na Universidad de Sevilla. Zafascynowana kulturą Francji, Hiszpanii i oczywiście Ameryki Łacińskiej. Czasem bawi się fotografią. Wielbicielka wszelkiego rodzaju dachów. Ciągle za czymś goni.

Karolina GoździkiewiczKarolina Goździkiewicz

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowanie zachodnią półkulą rozpoczęła od studiów o Stanach Zjednoczonych. Szybko okazało się jednak, że to problematyka latynoamerykańska pasjonuje ją najbardziej. Szczególnie interesuje ją Kuba i to tam planuje się wybrać w niedalekiej przyszłości.

EwelinaEwelina Gumienna

Studentka historii sztuki na UAM w Poznaniu. Absolwentka klasy prawniczej I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze. Miłośniczka historii sztuki iberoamerykańskiej, której chce poświęcić swoje życie zawodowe jako przyszły historyk sztuki. Marzy o podróży do Ameryki Łacińskiej i wie, że spełni to marzenie, aby powrócić z nowymi doświadczeniami i móc zarażać ludzi swoją pasją do sztuki, jak i ogólnie kultury tego obszaru.

Ola IskraOla Iskra

Studentka kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz socjologii stosowanej i antropologii społecznej w ramach MISH na UW. Odbyła praktyki w Ambasadzie Republiki Peru w Warszawie. Laureatka Olimpiady Języka Hiszpańskiego, od jakiegoś czasu zakochana w brazylijskiej wersji jęz. portugalskiego. Interesuje się sytuacją ludów autochtonicznych we współczesnym świecie. Przejechała autostopem Kirgistan i Chiny. Tańczy afro i stawia pierwsze kroki w kuduro. Robi pyszne guacamole!

SoniaSonia Janicka

Absolwentka iberystyki, obecnie studentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Poważnie rozważa karierę tłumacza ustnego w nadziei, że pozwoli jej to na zrealizowanie wszystkich wymarzonych podróży. Niedawno pierwszy raz odwiedziła Amerykę Południową i odgraża się, że jeszcze tam wróci. Bezgranicznie kocha lamy i alpaki.

12318467_10208210447767705_698741838_oMarta Jarzyńska

Absolwentka III LO w Gdańsku oraz Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW, gdzie studiowała zarówno w sekcji hiszpańskiej, jak i portugalskiej (wersja brazylijska). Rok akademicki 2011/2012 spędziła na wymianie studenckiej na Universidad de Sevilla, gdzie zgłębiała tajniki dialektu andaluzyjskiego do pracy magisterskiej. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie marketingu i logistyki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od dwóch lat zajmuje się reklamą i marketingiem w kilkunastu krajach, co skutecznie łączy z użyciem języków obcych na co dzień. Zakochana w Brazylii. Chciałaby poznać wszystkie kraje Iberoameryki, ale marzy szczególnie o podróży na Kubę. Od kilku miesięcy mieszka w Kopenhadze.

Joanna Jasłowska

Absolwentka filologii hiszpańskiej ze specjalnością tłumaczeniową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie studentka amerykanistyki (spec. Ameryka Łacińska) na UJ. Jej zainteresowania koncentrują się wokół studiów nad pamięcią, chilijskiej powieści ery postdyktatury oraz życia i twórczości Violety Parry. W wolnych chwilach lubi pić kawę, czytać dobre książki, chodzić do kameralnych kin i niespiesznie spacerować po Krakowie. Od czasu do czasu tłumaczy i podróżuje.

KaczmarekStanisław Kaczmarek

Absolwent stosunków międzynarodowych (specjalizacja dyplomacja współczesna) na Uniwersytecie Warszawskim. Od roku zakochany w Madrycie, gdzie spędził semestr, bawiąc się i studiując na Universidad Autónoma de Madrid. Wielki fan czeskiej literatury, hiszpańskiej kuchni, włoskiego AC Milanu i portorykańskiego Calle 13. Pisze dla Iberoameryki, żeby poszerzyć swoją skromną wiedzę na temat Ameryki Łacińskiej – regionu, który zaczyna go coraz bardziej interesować.

Ewa KlewarEwa Klewar

Studentka filologii hiszpańskiej i psychologii. W Sewilli, podczas Erasmusa, zakochała się w języku hiszpańskim, a ostatni semestr spędziła na wymianie w Peru, przy okazji odbywając praktyki w Ambasadzie RP. Uwielbia przesiadywać w kinie, odkrywać uliczne jedzenie i zawsze ma w planie kolejną podróż.

KołakowskaAnna Kołakowska

Absolwentka europeistyki w Centrum Europejskim i kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka jedzenia i gotowania. Uwielbia podróżować i poznawać nowe miejsca dosłownie ich smakując. Planuje odwiedzić Amerykę Łacińską w niedalekiej przyszłości. Zbiera książki kulinarne z różnych krajów, od niedawna zakochana w reportażach podróżniczych.

Anna Komosa

Absolwentka Stosunków Międzynarodowych ze specjalizacją amerykanistyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Spędziła rok w Meksyku, jako uczestniczka wymiany kulturowo-językowej na Wydziale Nauk Politycznych i Społecznych UAEMEX. To właśnie Meksyk jest jej głównym obszarem zainteresowań, dlatego bierze udział w wielu projektach z nim związanych, m.in. Escuela Mexicana Abierta. Była wolontariuszem na festiwalach filmowych, które uwielbia (szczególnie Nowe Horyzonty) oraz w Domu Spotkań z Ameryką Łacińską. Mówi biegle po hiszpańsku.

Karolina KowalczykKarolina Kowalczyk

Absolwentka filologii polskiej i dziennikarstwa, a obecnie studentka komparatystyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Pontificia Universidad Católica del Perú. W 2013 r. stypendystka programu Erasmus, w ramach którego przebywała w Hiszpanii na Universidad de Almería. Dziennikarka magazynu informacyjnego Polskiego Związku Alpinizmu „Taternik”. Pasjonatka podróży i autostopu. Miłośniczka książek i sztuki. W wolnych chwilach poświęca się pasji surfingu.

Helena Krajewska

Studentka kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów i absolwentka stosunków międzynarodowych w Kolegium MISH na UW. W latach 2011-2013 pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Mobilności Studentów w Zarządzie Samorządu Studentów UW. W 2013/2014 studiowała w ramach umowy bilateralnej na Pontificia Universidad Católica del Perú, odbyła także praktyki w Ambasadzie RP w Limie. Była stażystka Parlamentu Środkowoamerykańskiego i Komisji Europejskiej. Zatrudniona uprzednio w Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego, obecnie w Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jej ulubionymi krajami w regionie są Wenezuela, Peru i Nikaragua. Kocha lamy.

zKatarzyna Ludwiczak

Studentka ekonomii na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Uwielbia języki obce, a w szczególności hiszpański. Najchętniej planuje podróże, a obecnie przygotowuje się do półrocznego wyjazdu do Malagi w ramach programu Erasmus. Od kilku miesięcy jej największą pasją jest flamenco, którego tajniki poznaje na zajęciach tanecznych. W wolnych chwilach gra na pianinie, ćwiczy jogę i gotuje. Marzy o wyprawie do Ameryki Południowej.

11143377_10205533619439682_3877591275765152705_n-2Kasia Kozioł Galvis

Absolwentka filologii hiszpańskiej (spec. tłumaczeniowa) na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz krakowskiego V LO im. Augusta Witkowskiego. Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Pasjonatka gastronomii i miłośniczka kawy, uwielbiająca dalekie podróże i wszystko, co związane z językiem hiszpańskim. W roku akademickim 2011/2012 przebywała w ramach stypendium Erasmus na Universidad de Murcia (Hiszpania), zaś w roku 2013/2014 studiowała na Pontificia Universidad Católica del Perú i odbywała wolontariat w Ambasadzie RP w Limie. Interesuje się głównie problematyką społeczno-polityczną oraz kulturą Peru i Kolumbii, a także muzyką latynoamerykańską w każdym jej wydaniu. Obecnie uczy się także portugalskiego, aby żaden zakątek Ameryki Południowej nie był jej obcy.

Ola MajAleksandra Maj

Absolwentka socjologii na Collegium Civitas, obecnie studiuje kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów na UW. Przygodę z j. hiszpańskim rozpoczęła podczas wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus w Barcelonie. Pisze prace magisterską na temat Kuby i ma nadzieje wkrótce polecieć na wyspę w celach badawczych. Od 2 lat trenuje w żeńskiej drużynie futbolu amerykańskiego Warsaw Sirens. Interesuje się obiema Amerykami, jednak pod kątem kulturowym i muzycznym zdecydowanie bardziej ciągnie ją w stronę Południa. Jej mama twierdzi, że tańczyła lambadę jeszcze w pieluchach. Marzy o bliskim spotkaniu z peruwiańską lamą.

Tomasz Majcher

Absolwent klasy lingwistycznej I LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Student ochrony środowiska w ramach Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej studiował również: 1) profilaktykę społeczną i resocjalizację; 2) kryminologię (oba w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW). Był przez 5 lat członkiem Komisji Stypendialnej IPSiR UW, a w roku akademickim 2010/11 – jej przewodniczącym. Był również członkiem Odwoławczej Komisji Stypendialnej UW. Interesuje się: kryminologią, kryminalistyką, sportem, filmem i muzyką. Miłośnik prozy Sapkowskiego i literatury z pogranicza prawa, kryminologii i kryminalistyki. Od niedawna interesuje się Ameryką Łacińską pod kątem sportu i zagadnień dotyczących przestępczości w tym rejonie świata.

Marta MałeckaMarta Małecka

Studentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. W 2014 roku studiowała na Universidad de Vigo w ramach stypendium programu Erasmus. Pasjonatka Kolumbii, w której była dwa razy i którą stara się promować wśród wszystkich swoich znajomych. W 2013 roku odbyła wolontariat jako nauczycielka języka angielskiego w kolumbijskim mieście Cartagena de Indias. Uwielbia karaibskie plaże, latynoską muzykę i patacones. Ostatnio coraz bardziej fascynuje ją także Argentyna i to tam planuje wybrać się w kolejną podróż.

DSCN1120 (3)Gabriela Nalewajko

Studentka tłumaczenia na Uniwersytecie w Granadzie, obecnie przebywająca w ramach programu Erasmus w Heidelbergu. W przyszłym roku planuje wyjechać na roczną wymianę do słynącego z pikantnej kuchni Syczuanu. Z mniejszym lub większym zapałem uczy się kolejnych języków i wykorzystuje każdą możliwą okazję do podróżowania. Jednak to kraje Iberoameryki zawsze były najbliższe jej sercu. Pozostaje tylko dylemat: do którego z nich udać się najpierw?

nieściorWojciech Nieścior

Absolwent geografii na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie kontynuuje studia magisterskie w Instytut Studiów Globalnych i Regionalnych, gdzie wyrabia specjalizację dotyczącą geografii ekonomicznej krajów globalnego południa. Rok akademicki 2014/15 spędzi na Universidad Complutense w Madrycie. W przyszłości chciałby tworzyć filmy dokumentalne poruszające zagadnienia związane z krajami trzeciego świata. W wolnych chwilach lubi uprawiać sport i grać sambę na surdo.

Paulina OdejPaulina Odej

Studentka technologii chemicznej (specjalność ceramika) na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kocha hiszpański i portugalski od dzieciństwa i twierdzi, że płynie w niej latynoska krew. Miłośniczka telenowel i muzyki latynoskiej. Kocha podróże. Studiowała pół roku w Castellón de la Plana (Hiszpania). Wciąż jej mało i planuje przeprowadzić się na stałe do Brazylii lub Meksyku. Największe marzenie: opanować trzydzieści trzy języki obce. Na razie studiuje tylko pięć.

Małgorzata Ołdziejewska

Absolwentka międzynarodowych stosunków gospodarczych (SGH) i filologii włoskiej (UW), pracuje w zespole rozwiązań cyfrowych dla obszaru HR. Uwielbia język włoski i hiszpański, kulturę śródziemnomorską, interesuje się rozwojem gospodarczym krajów Ameryki Łacińskiej.

12695621_10153431238068997_1092230635_oKatarzyna Piekarska

Absolwentka lingwistyki stosowanej (angielski, francuski). Z wykształcenia tłumacz/nauczyciel, z zamiłowania podróżnik. Mieszkała w Valledupar (Kolumbia) w 2015 r., gdzie robiła praktyki w ramach wymiany AIESEC, a także w Barcelonie (2012), gdzie odbywała staż tłumaczeniowy. Jej pasją jest nauka języków (teraz podejmuje wyzwanie nauki niderlandzkiego) i fotografia, kocha Katalonię i język kataloński, a ostatnio marzy o podróży do Peru.

DSC00078Magdalena Pietruszyńska

Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku akademickim 2011/2012 przebywała na Universidad Pablo de Olavide w Sewilli w ramach programu Erasmus, a rok 2013/2014 spędziła studiując na Pontificia Universidad Católica de Chile. Otrzymała wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Pracę Magisterską na temat Ameryki Łacińskiej organizowanym przez CESLA UW. Kocha podróże, język hiszpański i dobrą literaturę. Obecnie marzy o kolejnej podróży do Ameryki Południowej, tym razem do Argentyny.

Monika Popławska

Absolwentka prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (aczkolwiek „niepraktykująca”). Zafascynowana kulturą Kolumbii i zakochana w jej Wybrzeżu Karaibskim, które jej zdaniem jest najbardziej szalone i najbardziej kolorowe ze wszystkich regionów Kolumbii (chociaż nie najpiękniejsze). W przeszłości, w ramach wolontariatu, uczyła angielskiego w Barranquilli i pobliskich miejscowościach, a później pracowała w Bogocie. Jednym z jej ulubionych wspomnień jest zatańczenie wspólnie z Kolumbijczykami tradycyjnego tańca cumbia w paradach jednego z największych karnawałów na świecie (Barranquilla). Uwielbia tańce latynoskie, a salsa w słuchawkach stawia ją na nogi każdego dnia.

10259344_10201245151010249_715475915_nJustyna Rzepecka

Magister psychologii. Wciąż studentka iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie przybywa na wymianie na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym w Meksyku, realizując semestr studiów na kierunku rozwój i zarządzanie międzykulturowością. Interesuje ją przede wszystkim psychologia międzykulturowa, ma doświadczenie w organizowaniu warsztatów z podstawowych kompetencji komunikacji międzykulturowej. Od lat pasjonuje ją Ameryka Łacińska, jednak dopiero ostatnio mogła jej doświadczyć w bezpośrednim kontakcie. Uwielbia gotować i poszerzać swoją wiedzę na ten temat dzięki tekstom z dziedziny antropologii jedzenia.

TomaszTomasz Smukowski

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat podróży do miejsc leżących poza utartymi szlakami (w szczególności w Ameryce Łacińskiej i byłych republikach sowieckich). Uwielbia poznawać nowe języki, kultury i ludzi. Działał w międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, współorganizując w Warszawie projekt na temat zrozumienia międzykulturowego z praktykantami z ponad dwudziestu krajów, a także wziął udział w wolontariacie w Kolumbii i wymianie akademickiej na Universidad del Pacífico w Peru.

StajerIsabella Stajer

Studentka europeistyki w Centrum Europejskim oraz kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów na Uniwersytecie Warszawskim. Uwielbia podróżować i zwiedzać świat. Jednym z jej marzeń jest podróż do Ameryki Łacińskiej i Australii. Kocha języki obce i obecnie uczy się hiszpańskiego. Interesuje się F1, a jednym z jej ulubionych programów jest Top Gear. Ostatnio zaczęła się także interesować futbolem amerykańskim.

Ania SzatyłowiczAnna Szatyłowicz

Studentka iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie realizuje jednocześnie program sekcji hiszpańskiej i portugalskiej (wariant brazylijski). Absolwentka klasy językowo-humanistycznej IV LO w Białymstoku. Ma zamiłowanie do żeglarstwa i nurkowania, najchętniej spędziłaby całe życie w pobliżu morza. W planach miała nawet studiowanie oceanografii. Interesuje się kulturą i historią Kolumbii, obroniła pracę licencjacką na temat konfliktu zbrojnego w tym kraju. Wykorzystując swoje doświadczenie w pracy w branży turystycznej, chciałaby promować Kolumbię wśród Polaków.

SSL27608Dagmara Szczepańska

Absolwentka filologii hiszpańskiej i francuskiej Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz latynoamerykanistyki w CESLA UW. Spędziła dwa miesiące w Limie ucząc dzieci i młodzież języka angielskiego jako wolontariuszka, odbyła także praktyki w Ambasadzie RP w Bogocie. Przedreptała z plecakiem Peru, Kolumbię i Ekwador. W wolnym czasie czyta, biega, delektuje się latynoamerykańską kawą i znowu czyta. Jeśli niedługo nie pojedzie do Ameryki Łacińskiej, to zwariuje.

Karolina SzymanekKarolina Szymanek

Studentka Iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim. W przerwach między zajęciami zajmuje się nauczaniem języków obcych, które są jedną z jej pasji. Oprócz udoskonalania j. angielskiego, włoskiego i hiszpańskiego już drugi rok próbuje ujarzmić j. chiński. Jednak oprócz języków obcych, jej największą pasją jest muzyka. Od 13. roku życia chodzi na tysiące koncertów, a od niedawna jest również menedżerką muzyczną – właśnie dlatego obecnie jej głównym zajęciem jest wyszukiwanie ciekawostek ze świata muzyki.

Kuba SzKuba Szymański

Student filologii hiszpańskiej z amerykanistyką filologiczną na Uniwersytecie Łódzkim, stypendysta programu Erasmus+ na Universidad de Sevilla w roku akademickim 2015/2016, powoli szykuje się wymianę studencką na Universidad del País Vasco. Entuzjasta podróży, języków i lingwistyki oraz literatury faktu. Od czasu do czasu żegluje, działa w lokalnym stowarzyszeniu, prowadzi audycję radiową „Włóczęga przez eter” i powoli zgłębia tajniki portugalskiego. Ciągle w ruchu, pochłonięty setką spraw naraz, „traktuje dom jak hotel”.

Barbara Święcka, o mnieBarbara Święcka

Aktualnie magistrantka Filologii iberyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Spędziła blisko pół roku w Santiago de Chile, gdzie rozkwitło jej zainteresowanie kulturą latynoamerykańską. Prywatnie interesuje się szeroko pojętą kulturą, a w szczególności sztukami plastycznymi awangardy XX wieku w Europie, sztuką XXI wieku (z zainteresowaniem śledzi kierunek, w którym zmierzają tendencje street artu na całym świecie), kinem niszowym, współczesną prozą (z hiszpańską powieścią powojenną na czele), aktualną sytuacją kobiet na świecie oraz nauką języków obcych. Ponadto miłośniczka psów i literatury kynologicznej, której zawsze musi towarzyszyć kubek dobrej kawy.

basiaTBarbara Torous

Studentka filologii angielskiej z WOS i edukacją europejską w PWSZ w Koninie. Od dwóch lat samodzielnie uczy się języka hiszpańskiego. Zafascynowana Kolumbią. Uwielbia kolumbijską mentalność, kulturę i muzykę. Oczarowana przyrodą tego kraju, jej bogactwem i różnorodnością. Właścicielka susła Richardsona. Do niedawna prowadziła hodowlę straszyka diabelskiego – doczekała się ponad 200 sztuk. Jako ochotnik, współtłumaczyła aplikację Insider Windows Phone z języka angielskiego na hiszpański. Od marca 2015 r. pracuje w ramach wolontariatu dla Programu Latynoamerykańskiego Instytutu Lecha Wałęsy.

Kasia TyszkiewiczKatarzyna Tyszkiewicz

Absolwentka XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie oraz Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW, specjalizacja: literaturoznawstwo. Drugą połowę 2012 roku spędziła w Buenos Aires, studiując na prestiżowym Universidad de Buenos Aires (UBA) i pisząc pracę magisterską ze współczesnej literatury argentyńskiej. Obecnie przygotowuje się do kontynuacji kariery naukowej właśnie w Argentynie.

EwaEwa Urbańczyk

Absolwentka studiów kulturoznawczych, a obecnie studentka filologii hiszpańskiej (specjalizacji tłumaczeniowej) w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich oraz stosunków międzynarodowych (specjalizacji amerykanistycznej) w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W roku akademickim 2013/2014 studentka Universitat de València w Hiszpanii. Wyróżniona stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz czterokrotnie Stypendium Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Była członkini międzynarodowego teatru studenckiego „Escena Erasmus” w Walencji, miłośniczka szeroko rozumianej sztuki; zakochana w smętnej muzyce francuskiej i portugalskim fado. Uwielbia podróże, pasteis de nata oraz tarte tlambée. O miano jej miejsca na Ziemi póki co spór toczą Strasbourg i Lizbona. Z niecierpliwością wyczekuje możliwości bliższego poznania Ameryki Łacińskiej. Zimą amatorsko uprawia narciarstwo alpejskie, a przez cały rok z upodobaniem uskutecznia długie wędrówki po Warszawie.

Adrianna Wysocka

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka tłumaczeń ustnych Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka Uniwersytetu Normalnego w Harbinie. Jako że Polska i Chiny to za mało, studiowała też na Uniwersytecie w Lorenie. Pomimo tego, sercem jest głównie w Ameryce Południowej. Gdy nie studiuje lub nie pracuje, myślami ucieka właśnie tam, a już za miesiąc (dokładnie miesiąc) spełni się jedno z jej największych marzeń i wyląduje w Kolumbii. Wielbicielka książek, kawy, sitcomów i… bobu. Życiowe motto: co masz zjeść jutro, zjedz dzisiaj.

Obraz1Klaudia Zając

Obecnie studentka filologii w zakresie języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Myśli o karierze tłumacza, chciałaby połączyć w pracy dwa główne obszary swoich zainteresowań: język hiszpański oraz geopolitykę. Marzy o dalekich podróżach, lubi czytać książki i słuchać muzyki z lat 80. i 90. Uważa, że najlepszym sposobem na pokonanie stresu jest sport.

10153620_721948217850364_1119548304_nPaulina Zamęcka

Doktorantka na WDiNP na Uniwersytecie Warszawskim. W dzieciństwie fanka wszelkiej maści telenowel latynoamerykańskich, od których zaczęła się jej pasja do języka hiszpańskiego. W roku akademickim 2011/2012 przebywała na stypendium Erasmus na Universidad Complutense w Madrycie. Aktualnie zbiera na podróż do Ameryki Łacińskiej, która jest jednym z jej największych marzeń.

IMG_4729Nina Żuk

Absolwentka lingwistyki stosowanej (włoskiego i niemieckiego) na University College London. Zakochana bez pamięci w Meksyku. W wolnym czasie uwielbia odkrywać nowe potrawy, ćwiczyć grę na gitarze basowej i podróżować. Jej sekretny talent to umiejętność ugotowania tak dobrego barszczu, że nawet Meksykanin nie odważy się doprawić go limonką ani chile.

3 thoughts on “O nas”

  1. Również wielkie gratulacje dla twórców tej strony! To był świetny pomysł! Znalazłam ją całkiem przypadkiem, podczas poszukiwań nowych ciekawych informacji i stron o Ameryce Południowej. Kraje Ameryki Południowej, a zwłaszcza (!) Kolumbia to od roku moja pasja,
    a moja fascynacja tym krajem zaczęła się w dość nietypowy i ciekawy sposób. 🙂 Codzienna dawka informacji z stamtąd, jakie prezentujecie, wzbudza u mnie wielką ciekawość i wywołuje przyjemne emocje.

  2. Ewa Klewar, pozdrawiam Cię serdecznie. Gratuluję tej działalności. Przypomniałam sobie o stronie z .. artykułu jednej z Waszych autorek w Tygodniku Powszechnym.
    Pozdrowienia z UP, gdzie od roku reaktywowało się Koło Iberystów.
    Niebawem zaprosimy na spektakl tetatralny.
    Serdeczne pozdrowienia
    Nina Pluta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *