Podsumowanie wystawy “Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”

W zeszły weekend (21 stycznia 2018 r.) w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zakończyła się wystawa poświęcona dwójce najbardziej znanych meksykańskich artystów, Fridzie Kahlo i Diego Riverze. Celem wystawy “Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” było zaprezentowanie prac wybitnych artystów, przedstawienie ich wspólnego życia i nawiązanie do znajomości z artystkami polskiego pochodzenia- Bernice Kolko i Fanny Rabel.

Autorka tekstu i zdjęć: Anna Komosa

Diego w moich myślach, Frida Kahlo

Frida Kahlo to meksykańska malarka urodzona w Coyoacán w mieście Meksyk. Przez całe życie zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi, przeszła także wiele operacji kręgosłupa. Jej życiu wiecznie towarzyszył ból fizyczny i cierpienie, co stanowiło główny motyw, przewijający się w jej pracach.

Świat zna Fridę przede wszystkim z autoportretów, na których przedstawiała swoje osobiste doświadczenia, m.in. z życia w Meksyku i z relacji z Diego Riverą. Jej twórczość przepełnia symbolizm i nawiązania do meksykańskiej kultury.

Diego Rivera był znanym meksykańskim muralistą, którego dzieła przedstawiały historię i najważniejsze wydarzenia Meksyku. Jego murale znajdują się na ścianach wielu znaczących budynków w kraju, m.in. w Pałacu Narodowym.

Działał w ruchu komunistycznym, uczestniczył też w meksykańskim życiu politycznym. Frida i Diego pobrali się w 1929 roku, a ich związek był bardzo burzliwy i pełen romansów ale także przyjaźni i zrozumienia.

Vendedora de alcatraces, Diego Rivera

Pierwsza część wystawy poświęcono przede wszystkim obrazom znanych artystów. Mimo że prac było niewiele składały się na kolorową i pełną życia ekspozycję.

Goście podziwiać mogli dzieła poświęcone życiu prywatnemu Fridy i Diega m.in. “Autoportret z małpami”, “Diego w moich myślach”, “Autoportret z warkoczem” czy “Portret Nataszy Gelman”, obrazy nawiązujące do życia codziennego Meksyku, takie jak “Vendedora de alcatraces” i “Modesta” Diego Rivery oraz odnoszący się do sztuki tubylczej “Miłosny uścisk wszechświata, Ziemia (Meksyk), Ja, Diego i Pan Xólotl” Fridy Kahlo.

Prezentowane prace przedstawiały klasyczne malarstwo meksykańskie. W tej części ekspozycji można było także zobaczyć fotografie Fridy wykonane przez Nicolasa Muraya oraz obejrzeć film przedstawiający życie i twórczość pary artystów.

Autoportret z małpami, Frida Kahlo
Miłosny uścisk wszechświata, Ziemia (Meksyk), Ja, Diego i Pan Xólotl, Frida Kahlo

Drugą część wystawy poświecono jej polskiemu kontekstowi – przedstawiono prace Berenice Kolko, fotografki i przyjaciółki Fridy oraz obrazy Fanny Rabel, uczennicy znanej malarki. Na fotografiach Kolko zobaczyć można było Fridę w jej życiu codziennym, malującą, odpoczywającą czy spędzającą czas ze znajomymi.

Prace Rabel natomiast przedstawiały życie codzienne w Meksyku w latach 40. i 50. XX wieku. Zaprezentowana też została przestrzeń poświęcona “Wystawie Sztuki Meksykańskiej”, która odbyła się w Warszawie w 1955 roku i w ramach której w Polsce znalazła się praca Kahlo pt. “Zraniony stół”. Po wystawie w Polsce obraz zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Ekspozycja zaprezentowana w Poznaniu była doskonałą możliwością do zapoznania się z pracami słynnych artystów, ale także, dzięki fotografiom Kolko i obrazom Rabel, do przyjrzenia się bliżej życiu codziennemu, sztuce i kulturze Meksyku.

Portret Nataszy Gelman, Diego Rivera

Wystawie towarzyszył szereg wydarzeń związanych z Fridą Kahlo, organizowanych przez Ambasadę Meksyku w wybranych miastach w Polsce.

Można było obejrzeć m.in. wystawę fotografii “Frida i Diego. Niech żyje życie”, poświęconą najważniejszym momentom z życia meksykańskiej pary, wziąć udział w wykładach “na żywo” z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UAM) o sztuce i kulturze Meksyku oraz obejrzeć prezentację multimedialną Gregorio Luka, sławnego eksperta w dziedzinie historii sztuki, poświęconą właśnie Fridzie Kahlo.

 

Odbyły się także warsztaty kulinarne, pokazy filmowe oraz konkursy poświęcone kulturze i sztuce Meksyku, jak również życiu i twóczości Fridy Kahlo.

Zdjęcie Fridy zrobione przez Berenice Kolko
Zdjęcie Fridy zrobione przez Berenice Kolko
Dwie dziewczyny w białych hulpi i czerwonych pasach, Fanny Rabel