Noche de rábanos to dosłownie Noc rzodkiewek, obchodzona 23 grudnia na głównym placu (Zócalo) miasta Oaxaca w Meksyku. Łączy elementy folklorystyczno-artystyczne z agrokulturowymi, przez co jest jednym z najbardziej unikatowych i ciekawych festiwali na świecie.
Podczas wydarzenia, które trwa zaledwie parę godzin ze względu na ograniczoną “żywotność” warzywa, publiczność może oglądać rzeźby wykonane z rzodkiewek – zwierzęta, rośliny, architekturę, postaci ludzkie oraz ułożone z nich scenki, od grających mariachi po narodzenie Jezusa w Betlejem. Wszystkie misternie wydrążone w biało-purpurowym warzywie.
Historia “Noche de rábanos” sięga XVI wieku, gdy Hiszpanie przywieźli rzodkiewki do Ameryki Łacińskiej. Legenda mówi, że dwóch braci zakonnych – dominikanów – namówiło tubylczą ludność do uprawy tego warzywa na terenach nawadnianych przez rzekę Atoyac. Gdy otrzymano plony, jeden z mnichów zasugerował farmerom, aby wydrążyli kształty w rzodkiewkach, co miało zachęcić ludzi do kupna produktu na wiejskim targu, który odbywał się 23 grudnia.
Taka forma sprzedaży przypadła do gustu miejscowej ludności tak bardzo, że trzysta lat później burmistrz miasta Oaxaca, Francisco Vasconcelos Flores, uznał zwyczaj prezentowania wydrążonych rzodkiewek za święto rolnicze, które od 1897 roku miało się odbywać na głównym placu miasta – Zócalo. Od tej pory co roku, właśnie tam można oglądać rzodkiewki we wszystkich kształtach.
W czasach współczesnych to biało-purpurowe warzywo jest zbierane w połowie grudnia, a następnie dostarczane artystom, którzy w zaledwie kilka dni rzeźbią przepiękne figury. Rzodkiewki mają różne rozmiary i kształty – od małych i okrągłych po mierzące nawet 50 cm długości olbrzymy! Niestety, te największe są mocno przetworzone i nawożone specjalnymi odżywkami, dlatego nie nadają się do spożycia.
Podczas festiwalu wszyscy wystawcy uczestniczą w konkursie na najpiękniejszą rzeźbę, a nagrodą jest 13 000 pesos (około 1300 dolarów).
Polecam również krótki filmik z przebiegu święta w dniu 23 grudnia w mieście Oaxaca.
Anna Kołakowska
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=id_FKUfUG6o&w=420&h=315]
Źródło: http://www.planeta.com/ecotravel/mexico/oaxaca/rabanos.html