Słodkości Meksyku – cz. II: wypieki i desery

Jak pisaliśmy w pierwszej części, meksykańskie cukierki i lizaki charakteryzują się przede wszystkim umiejętnym łączeniem zupełnie różniących się od siebie smaków. A co wyróżnia meksykańskie desery i wypieki?

Otóż najprostszym deserem w Meksyku jest tzw. pan dulce, co można tłumaczyć jako drożdżówki. Są one popularne również w innych krajach Ameryki Łacińskiej, a kupuje się je w panederíi, czyli piekarni. Co ciekawe, w meksykańskich piekarniach, w przeciwieństwie do polskich, klient sam nakłada wybrany towar z półek na metalową tackę, a dopiero potem płaci przy kasie. Kolejną różnicą pomiędzy polskimi i meksykańskimi piekarniami jest duży wybór towaru – meksykańskie piekarnie, nawet te najmniejsze, oferują co najmniej dwadzieścia różnych rodzajów drożdżówek. Drożdżówki są tak popularne, że szacuje się, iż obecnie istnieje od ok. pięciuset do dwóch tysięcy rodzajów pan dulce w Meksyku. Najbardziej znaną drożdżówką meksykańską jest concha (muszla), która swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi lukru na wierzchu.

Concha
Concha
Źródło: użytkownik abrazoespecial dla pixabay.com
Typowa meksykańska panederìa
Typowa meksykańska panederìa
Źródło: Wikimedia Commons / JEDIKNIGHT1970

Innym bardzo rozpoznawalnym deserem meksykańskim są churros, o których też już wspominaliśmy. Te pokryte cukrem i cynamonem ciastka, przypominające ptysie, znane są w całej hiszpańskojęzycznej części świata, jednak w Meksyku zazwyczaj sprzedaje się je na ulicy, najczęściej z nadzieniem z cajety, czyli kajmaku na bazie koziego mleka. Do ulicznych deserów należą też drożdżowe placuszki o smaku waniliowym, tzw. gorditas de nata, jak również ciastka orzechowo-miodowe, przypominające polskie sezamki, ale przygotowywane na bazie orzechów i nasion, na przykład słonecznika.

Gorditas de nata
Gorditas de nata
Źródło: Wikimedia Commons, Alejandro Linares García

Przykładem deseru importowanego jest flan, ciasto pochodzenia francusko-hiszpańskiego. W Meksyku cieszy się ono jednak niezwykłą popularnością i jest jadane na tyle często, że można je uznać za danie kuchni meksykańskiej. Flan przygotowuje się, wlewając karmel na blachę do pieczenia w kształcie babki, następnie dodając na wierzch mieszankę mleka skondensowanego, jajek, wanilii i cukru. Całość zapieka się. Rezultat to bardzo miękkie i kremowe ciasto, które konsystencją przypomina budyń.

Meksykański flan
Meksykański flan
Źródło: Wikimedia Commons, Cary Bass

Desery meksykańskie są zdecydowanie mniej szokujące dla polskiego podniebienia niż tamtejsze cukierki. Jednakże warto pamiętać, że przystępność wyżej wymienionych słodkości wynika z tego, że pochodzą z czasów kolonizacji, przez co smakiem nawiązują do kultury europejskiej. Z kolei przez to, że do ich użycia wykorzystuje się składniki łatwo dostępne również i w polskich sklepach, wyżej wymienione desery można bez większego trudu przygotować we własnym domu na podstawie licznych przepisów znajdujących się w internecie. Zachęcamy więc do próbowania!

Nina Żuk

Źródła:
http://www.mexicodesconocido.com.mx/la-panaderia-mexicana.html
http://laconchabakery.org/History_of_Pan_Dulce.html
http://cocinamexicanadepily.blogspot.com/2013/10/flan-tradicional-mexicano.html
https://cookpad.com/mx/recetas/277975-gorditas-de-nata?ref=search