Bocas del Toro

DSC_6311Archipelag wysp o wdzięcznej nazwie Bocas del Toro położony jest na północnym zachodzie Panamy w zatoce Almirante. Tworzy go niezliczona ilość wysepek, atoli i skrawków lądu, wśród których można wyróżnić 10 największych, w tym wyspę Colón, na której znajduje się główne miasto – Bocas del Toro (zwane również Pueblo de Bocas). W sumie archipelag zajmuje ok. 250 km kwadratowych i stanowi dom dla ponad 13 tysięcy osób, które utrzymują się głównie z turystyki i rybołówstwa.

A o turystów na Bocas nietrudno – lazurowe wody, piękne plaże i sprzyjający klimat działają niczym magnes, zarówno na tych, którzy podróżują z plecakiem, jak i tych, którzy przybywają na wyspy drogą lotniczą. Wydaje się, że każdy z przybywających może znaleźć coś dla siebie na archipelagu. Wyspy oferują bowiem nie tylko okazję do opalania i pluskania się w wodzie, ale także do podziwiania endemicznych gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków, a także rozgwiazd. Na Bocas rozwinięty jest również sektor usług związanych z wypożyczeniem sprzętu do nurkowania, surfowania, paddle boardingu i wędkowania. Nie należy zapominać o dużej liczbie barów, dyskotek i kawiarni, zlokalizowanych głównie na Colón i pobliskim Carenero.

Większość turystów zatrzymuje się w mieście Bocas del Toro na wyspie Colón. Ci, którzy szukają spokoju, udają się zazwyczaj na Bastimentos. Carenero, położone o rzut beretem od Colón, jest jego droższym i nieco mniej obleganym odpowiednikiem. Z kolei wyspa Popa oferuje ekskluzywne zakwaterowanie w otoczeniu przyrody, podobnie jak Cayo de Agua, Loma Partida czy Tigre, słynące z podwodnego bogactwa i pięknych widoków. Samo Cayo de Agua ma do zaoferowania również jedne z najlepszych fal na całym archipelagu. Wyspa Solarte i San Cristóbal stanowią dom dla rdzennych mieszkańców z grupy Ngöbe Buglé, utrzymujących się głównie z rybołówstwa. Na San Cristóbal znajduje się także Zatoka Delfinów. Cayos Zapatilla, składające się z dwóch wysp (Cayo Zapatilla Norte i Cayo Zapatilla Sur), to opcja na całodzienną wycieczkę z nurkowaniem, pływaniem i leniuchowaniem na białych plażach.

DSC_6160Warto dodatkowo omówić dwie najczęściej odwiedzane wyspy – Bastimentos i Colón. Bastimentos, położone o 10 minut rejsu łódką od głównej wyspy, oferuje wiele opcji zakwaterowania, od tanich do luksusowych. Na Bastimentos znajduje się także Wizard Beach (tzw. Playa Primera), hołubiona przez surferów i zadziwiająco opustoszała, zwłaszcza, gdy prowadzący do niej szlak zamienia się w błotne grzęzawisko. Dalej położona Playa Segunda często bywa niedostępna ze względu na zły stan ścieżek, zaś ostatnią – i najbardziej znaną – plażę, czyli Red Frog Beach, można odwiedzić także drogą morską. Miejsce to słynie nie tylko z pięknych widoków, ale także z obecności jadowitych czerwonych żab, praktycznie niespotykanych w innych regionach kraju. Teren wyspy oraz otaczający ją akwen wraz z kilkoma innymi wysepkami tworzy Narodowy Park Morski Isla Bastimentos, istniejący od 1988 roku.

DSC_6242Wyspa Colón, oprócz bycia administracyjnym centrum archipelagu, ma do zaoferowania wiele atrakcji, w tym Playa de Estrellas (Starfish Beach), obfitującą w złoto-pomarańczowe rozgwiazdy. Można tam dojechać autobusem, rowerem, dojść na piechotę lub wybrać najwygodniejszą opcję – dopłynąć water taxi prosto z miasta. Łagodne fale, błękitna i przejrzysta woda oraz czysty piasek znajdują się jednak nie tylko na tej plaży, ale i w całej Boca del Drago. Samo miasto (Bocas del Toro) zostało zbudowane w ciekawym, kolonialnym stylu, typowym dla karaibskich wybrzeży. Na wyspie znajduje się wiele sklepów, restauracji, hoteli i hosteli, a także bary, poczta, bankomaty i pralnie. Autobusy odjeżdżają zazwyczaj z głównego placu.

Na suchy ląd lub na inne wyspy można dostać się z głównego nabrzeża dzięki dziesiątkom water taxi, co chwilę odbijających od pomostu. Jedyne połączenia z lądem to miasta Almirante, Changuinaola i Chiriquí Grande. Można także skorzystać z usług małego, lokalnego lotniska.

Warto sprawdzić prognozę pogody przed planowanym pobytem na Bocas del Toro – deszcze są ulewne i często nie ustają przez kilka kolejnych dni. Podczas pory deszczowej zdarzają się oczywiście słoneczne tygodnie, jednak większą nadzieję na piękną pogodę daje pora sucha. Wtedy też woda cieszy oko większą przejrzystością, a nurkowanie sprawia więcej radości. Niezależnie od pogody, Bocas cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów, tak krajowych, jak i zagranicznych.

Helena Krajewska

Fotografie: H. Krajewska

DSC_6198

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *