Machu Picchu

machu1Wydaje mi się, że nie mogłabym wymyśleć bardziej chwytliwego tytułu, gdyż do tego nic więcej dodawać już nie trzeba. Machu Picchu samo w sobie przyciąga od ponad 100 lat coraz to nowych turystów z całego świata. Szczerze mówiąc, jadąc na Machu Picchu byłam bardzo sceptycznie nastawiona. Wcześniej udało mi się zwiedzić inne zapierające dech w piersiach stanowiska archeologiczne i do następnej „Perły Andów” nie byłam zbyt przekonana. Wydawało mi się, że jest to kolejne przereklamowane miejsce, skomercjalizowana atrakcja dla turystów, niczym Chichén Itzá w Meksyku. Byłam jednak w dużym błędzie.

Machu Picchu okazało się niezwykłe, zupełnie czarujące. Jest zdecydowanie najsłynniejszym stanowiskiem archeologicznym w Andach, o ile nie w całej Ameryce Południowej. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zostało okrzyknięte jednym z siedmiu nowych cudów świata. Miasto ulokowano między dwoma szczytami – Wayna Picchu oraz Machu Picchu, poniżej których płynie rzeka Urubamba. Oddalone od Cuzco o parę godzin drogi.

machu2Kompleks składa się z dwóch części, pierwsza wyżej położona miała być centrum ceremonialnym zaś druga, niższa zabudowaniami o charakterze mieszkalnym. Na zboczach górskich z kolei ulokowano tarasy przeznaczone pod uprawę między innymi koki i kukurydzy, które obecnie zdają się być jednym z charakterystycznych elementów Machu Picchu nadając mu jedynego w swoim rodzaju uroku.

Mimo, że istniało w świadomości tubylców, świat usłyszał o Machu Picchu dopiero w 1911 roku kiedy to Hiram Bringham – profesor Uniwersytetu Yale, dotarł tam ze swoim peruwiańskim przewodnikiem. Kolejne eksploracje stanowiska, początkowo prowadzone przez Bringhama, a następnie przez peruwiańskich archeologów doprowadziły do licznych odkryć. Niestety ogromna część nowo znalezionych przedmiotów trafiła do Yale University, a rząd peruwiański po dziś dzień stara się o ich zwrot.

machu3Prawda jest jednak taka, że Machu Picchu wciąż kryje wiele tajemnic. Badania archeologiczne są tam prowadzone praktycznie bez przerwy i przynoszą często zaskakujące efekty. Jak doniosła Polska Agencja Prasowa, w Machu Picchu odkryto w sierpniu obserwatorium astronomiczne… i znowu miał tu swój udział Uniwersytet Warszawski. Otóż to właśnie peruwiańsko-polska ekipa badawcza pomagała przy eksploracji nowego odkrycia na stokach Huayna Picchu. Zabytek odnalazł dyrektor Parku Narodowego Machu Picchu Fernando Astete Victoria w trakcie badań prospekcyjnych i zaprosił do współpracy prof. Mariusza Ziółkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Jacka Kościuka z Politechniki Wrocławskiej.

Sądzę, że piękno Machu Picchu jest niemożliwe do oddania żadnym opisem ani żadnym zdjęciem, tam trzeba po prostu pojechać, żeby tego doświadczyć na własnej skórze, zobaczyć na własne oczy ten niezapomniany i zdecydowanie jeden z najpiękniejszych widoków w życiu.

Dominika Sieczkowska

Źródła:
Waldemar Espinoza Soriano, Los Incas.
PAP

Zdjęcia: Dominika Sieczkowska

One thought on “Machu Picchu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *